1. YAZARLAR

 2. ALAATTİN KARAER

 3. 2021 Yılında Kaybettiklerimiz (11)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

2021 Yılında Kaybettiklerimiz (11)

A+A-

Kayıhan GÜVEN!

(Akademisyen - Gazeteci - Foto Muhabiri)

2-2021-yilinda-kaybettiklerimiz-(11)-kayihan-guven.jpg

     Akademisyen, Gazeteci ve Foto Muhabiri Kayıhan Güven, 1952 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. Ortaokul ve lise eğitimini İstanbul Erkek Lisesi’nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Askerlik hizmeti sırasında Erzurum’da askeri hakim olarak görev yaptı. İstanbul Üniversitesi’nden Hukuk Felsefesi ve Sosyoloji alanına yüksek lisans derecesi aldı.

     İstanbul'da çeşitli üniversitelerin İletişim Fakülteleri'nde öğretim görevliliği yaptı. Röportaj teknikleri ve fotoğraf çekmenin incelikleri üzerine dersler verdi; öğrencileri ile birlikte otuza yakın fotoğraf sergisi açtı ve birçok kitap yayımladı. Birçok gazeteci ve akademisyen yetiştirmiş ve "genç kuşak gazetecilerin hocası olarak" tanınmıştır.

     1980'li yıllardan itibaren Cumhuriyet gazetesinde gazetecilik yaptı. Öykücü Necati Güngör ile birlikte Cumhuriyet gazetesi için Anadolu'yu dolaştı ve fotoğrafladı. Röportajcılık alanına uzmanlaştı. 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu’nda araştırma görevlisi olarak akademisyenliğe başladı. Asistanlığı sırasında fakülte bünyesindeki haber ajansının kurucuları arasında yer aldı ve İletişim Fakültesi öğrencilerinin uygulama gazetesi İletim'i kurdu.

     1994-2011 arasında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde, 2011 yılından itibaren İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde görev yaptı. Marmara Üniversitesi'nde İletişim Haber Ajansı'nı (MİHA) ve bu birimin yayın organı MİHABER'i kurdu. İstanbul Aydın Üniversitesi'nde ise İstanbul Aydın Haber Ajansı’nı (İAHA) ve bu birimin Göz adlı yayın organını kurdu. Güven ayrıca Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi'nin ve İstanbul Ticaret Üniversitesi

İletişim Fakültesi'nin uygulama yayın organlarının kurdu. 1994-2020 yılları arasında Akademi İstanbul'da ve Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde fotoğraf dersleri verdi.

     Kendisini bir "sokak fotoğrafçısı" olarak tanımlayan Güven, öğrencileriyle birlikte otuza yakın fotoğraf sergisi açtı ve birçok kitap yayımladı.

 

    Fotoğraf Sergileri:

 

 • Ciddik Cördük Celdik, Bu Canlar Bizim, Doğu Ekspresi Kars Ani, Mübarek Gitmeden Önceki Mısır'dan Notlar, Bir Yolculuk Öyküsü Aphrodisias Laodikea Hierapolis (Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi).
 • İstanbul da Alışveriş ya da Hayatın Küçük Bir Özeti, Bir Yıldız Kaydı Ya da Bir Fotoğraf Dersi, İstanbul Aydın Üniversitesi’nde Bir Gökkuşağı, Altın Boynuz Haliç, İlahi Kusurluluk, İstanbul Boğazı Bir Yeryüzü Cenneti, Marmara da Dokuz Kardeş, BİZ, Özel Kardeşim ve Ben, Yeraltında Küçük Şeyler (İstanbul Aydın Üniversitesinde).
 • Bir Kültür Mozayiği Anadolu, Hochschulde Fulda.
 • İstanbul un 2010 da Avrupa Kültür Başkenti, Montpellier Fransa.
 • Küçük Şeyler, Galata Fotoğrafhanesi.
 • Bu Diyar Baştan Başa, Marmara Üniversitesi.
 • İki Yaka İki Kıta, MİHA Muhabirleri “Bu Diyar Baştan Başa”, Duvar, (Galatasaray Üniversitesi).
 • Çın Çın Beyoğlu, Akademi İstanbul.

 

    Çıkardığı Dergiler:

 • İletim – İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Uygulama Yayını.
 • Mihaber – Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Uygulama Yayını.
 • Marmara'nın Sesi – Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Uygulama Yayını.
 • Kutsal Çatı – Darülaceze.
 • İtalik – İstanbul Ticaret Üniversitesi Uygulama Yayını.
 • Göz – İstanbul Aydın Üniversitesi Uygulama Yayını.

 

    Kitapları: Yeni Hayat, Röportaj Hayatın Özüne Bir Yolculuktur, Gide Gide ya bu çocuklara bir şey olursa, Çıplak Kralın Terzileri,  Kes Korkak Alıştırma Elini, Sevgimiz Özgürlüğümüzdür,  Türkçe(Ders Kitapları).

 

    Kitap bölümleri: Edebiyatın Kapı komşusu Röportaj: Homeros'un Rüyası. Derleyen: Aydın Engin; “Röportaj Üzerine”, Kayıhan Güven,

 

Hakkındaki Belgeler:

 • Hayata Dokunan Adam: Kayıhan GÜVEN
 • İki Göz Bir Şehir: Kayıhan GÜVEN

 

     4 Ocak 2021 tarihinde İstanbul'da tedavi gördüğü bir hastanede çoklu organ yetmezliği nedeniyle 68 yaşında aramızdan ayrıldı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun.

Bu yazı toplam 616 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.