1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. 2020 Yılında Kaybettiklerimiz (99)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

2020 Yılında Kaybettiklerimiz (99)

A+A-

kose-yazisi--alaattin-karaer1-emine-erbas.jpg

Emine ERBAŞ OSMANAĞAOĞLU!

(Şair-Yazar-Eğitimci)

Şair, yazar ve eğitimci Emine Erbaş Osmanağaoğlu 1935 yılında İstanbul/Kadıköy’de doğdu.

     Acıbadem Onuncu İlkokulu'nda tamamladığı ilk öğrenimi sonrasında girdiği. Kadıköy Kız Enstitüsünden 1954 yılında, 1958 yılında Beyoğlu Olgunlaşma Enstitüsünden ve Çamlıca Kız Lisesinden 1958 yılında mezun oldu. Bir müddet vekil öğretmenlik görevinde bulundu. Ankara Tıp Fakültesi Öğrenci İşleri Bürosu ile Devlet Demiryolları Haydarpaşa Müdürlüğünde memurluk yaptı. Modacılıkla da ilgilenen Erbaş'ın ilk şiir kitabı Perizat Hanım Akasya 1988 yılında Kerem Yayınları tarafından yayımlandı. 1957 yılından itibaren Erbaş'ın şiirleri Türk Sanatı, Yelken, Hareket, Varlık, Yazıt, Karşı, Kıyı, Eşik, Yaba-öykü, Şiir Ülkesi, Düşlem, Türk Dili Dergisi ve Güzel Yazılar gibi dergilerde yayımlanmıştır. Türkiye Yazarlar Sendikası ve Edebiyatçılar Derneği üyesiydi.

     Edebiyatın şiir dalında eser veren Emine Erbaş, şiirlerinde daha çok yaşam, ölüm, aşk ve yalnızlık temalarını işlemektedir. Erbaş, şiirlerindeki kendine has ritim ve akıcılıkla Türk edebiyatında kendinde yer edinmiş şairlerdendir. Şiirlerindeki arka plan genellikle İstanbul'dur. Ele aldığı temaların bir noktasının İstanbul’a çıktığı görülür. Şairin İstanbul Annem adlı kitabı bunun belirgin örneklerindendir. Şiirlerinde eski İstanbul sokakları, evleri ile figürlerinin yanı sıra mitolojik unsurlara da rastlanmaktadır. Emine Erbaş şiiri; canlı, coşkulu bir şey ve özgürlük olarak tanımlamaktadır.

 

Eserleri: Perizat Hanım Akasya, Rüzgârın Yazdığı Suya, Denizin Kalbi, Öpüyorum Sizi Parçalanmış Ağzınızdan, İstanbul Annem, Korkuya Doğru Yürüdüm, Aşk Lirikleri, İnce Zamanlar, Yarınki Rüyam Ol.

 

     15 Aralık 2020 tarihinde İstanbul’da kanser nedeniyle 85 yaşında aramızdan ayrılmıştı.

      Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

*     *     *     *     *

Orhan GÜLER!

(Ressam)

     Ressam Orhan Güler, 1955 yılında İstanbul’da doğdu. Ailesi aslen Bartın’ın Kurucaşile ilçesi, Kapısuyu köyündendir. Hekim olan babasının mecburi hizmet nedeniyle tayin olduğu Denizli’nin Sarayköy ilçesinde ilk ve orta öğrenimini bitirdi. Liseyi Denizli Lisesi’nde yatılı olarak tamamlamıştır Yüksek öğrenimini İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Endüstri Mühendisliği ve İç Mimarlık Bölümü’nde tamamladı.

     Bu arada resim sanatına yatkınlığı ve yaklaşımı ile bu alanda Prof. Sabri Berkel, Prof. Adnan Çoker, Prof. Devrim Erbil gibi resim sanatının ustalarından temel eğitimini almıştır. Uzun yıllar; Endüstri Tasarımı ve İç Mimarlık alanında mesleğini yürüttükten sonra; çocukluğunun geçtiği ve babasının hekim olarak görev yaptığı Denizli’nin Sarayköy ilçesine yerleşmiştir. Çalışmalarına kırsal yaşam ve tabiat temalı suluboya olarak başlamış ve suluboya tekniğinde bir çok ödüller almış ve değişik dönemlerde de sergiler açarak toplumun beğenisini kazanmıştır.

     Eserlerinde genellikle Anadolu insanının çilesini, özellikle de saf ve temizlik olgusunu yansıtmaktadır. Aş ve iş peşinde, yapıla gelen yazgıyı irdelemek, ekmeğini topraktan çıkaran Anadolu insanının yaşam direncini ve zorlukları göğüslemeye çalışması, ağacı taşı toprağı üflesen yıkılabilecekmiş gibi duran basit kerpiç evleriyle yumuşak renk desen ve ışık düzenlemeleriyle eriyen resmin görsel yapısını oluşturmak olarak tanımlayabiliriz. Son dönemlerde çalışmalarında Karadeniz’in o hırçın dalgalarını, doğa güzelliklerini, Bartın, Kurucaşile ve Kapısuyu’nu ve de ahşap tekne yapımını tuvale yansıtarak bir bağlamda dede ve baba toprağına duyduğu özlemi de dile getirmektedir.

     Sanat hayatını çocukluğunun geçtiği Denizli’nin Sarayköy ilçesinde sürdürmekteydi. Bu açıdan Orhan Güler’i Denizli Sarayköy’lü olarak da nitelendirebiliriz. Babasının Kurucaşile Kapısuyulu olması ile mücadeleci, zorluklardan yılmayan bir Karadenizlilik, çocukluğunun geçtiği ve halen yaşamını ve sanat hayatını sürdürdüğü Denizli Sarayköy olması ile de Ege’nin Efeliği özelliklerini de taşımaktadır. Çalışmalarında da bu özelliklerini bir arada görmek mümkündür.

     Son olarak Cumhuriyetimizin 89.yıldönümü nedeniyle Buca Belediyesi ve İzmir Suluboya Ressamları Derneğinin birlikte organize ettikleri 3.Ulusal Suluboya Tekniği “Cumhuriyet Gençliği” konulu resim yarışmasına katılmış ve yarışmada birincilik ile Özel Ödüle layık görülmüştür.

     Yaşamının son yıllarında yaşamını geçirdiği Sarayköy’ü yansıtan 128 suluboya tablo çizerek kent arşivi oluşturdu.

     18 Aralık 2020 tarihinde yaşamını sürdürdüğü Denizli’de akciğer kanseri tedavisi gördüğü bir hastanede 65 yaşında aramızdan ayrılmıştı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

kose-yazisi--alaattin-karaer2-osman-guler.jpg

 

Bu yazı toplam 1612 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.