1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. 2020 Yılında Kaybettiklerimiz (96)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

2020 Yılında Kaybettiklerimiz (96)

A+A-

kose-yazisi--alaattin-karaer1-ali-cem-koroglu.jpg

Ali Cem KÖROĞLU!

(Sahne ve Kostüm Sanatçısı)

Sahne ve kostüm tasarımcısı Ali Cem Köroğlu, 1958 yılında İstanbul’da doğdu. Eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde yaptı. Profesyonel hayatına İstanbul Devlet Tiyatroları sahne ve kostüm tasarımcısı olarak başladı.

     İzmir Devlet Tiyatrosunda sahneye konan Karıncalar oyunu çalışmaları sırasında Covid 19'a yakalandı, hastaneye kaldırıldı ve 5 Aralık 2020 tarihinde hayatını kaybetti. Oyunun sahnelenmesinde ihmal olması TBMM gündemine taşınmıştı. Köroğlu'nun ölümü sonrasındaki tepkiler sosyal medyaya yansıdı. Devlet Tiyatrosu Sanatçıları Derneği'nin yaptığı açıklamada, Köroğlu'nun görev yaptığı oyunun durdurulması, çalışanların soruşturma sürecine dahil edilmesi ve bilgilerine/tanıklıklarına başvurulması talep edildi.

     En çok Afife ödülü alan sanatçılardan biridir.

Ödülleri:

•          Ayaktakımı Arasında, Afife Tiyatro Ödülleri 2003 - Yılın En Başarılı Sahne Tasarımı.

•          Ayaktakımı Arasında, Afife Tiyatro Ödülleri 2003 - Yılın En Başarılı Giysi Tasarımı.

•          Çayhane, Afife Tiyatro Ödülleri 2005 - Yılın En Başarılı Sahne Tasarımı.

     05 Aralık 2020 tarihinde 62 yaşında aramızdan ayrılmıştı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

 *     *     *     *     *

Aşık Haşimi ASLIHAK!

(Halk Ozanı)

ATATÜRK

Doğudan batıya bir güneş gibi

Haydi bir kez daha gelsen Atatürk

Senin ilkelerin başım üstüne

Haydi bir kez daha gelsen Atatürk

 

Senin öz gençliğin çıkmaz izinden

Mollalar cuntalar korkuyor senden

Bekliyoruz Samsun Karadeniz’den

Haydi bir kez daha gelsen Atatürk

 

Seni sevmeyenler bir taraf oldu

Yurduma haydutlar çakallar doldu

Haşimi aslımız andımız n’oldu

Haydi bir kez daha gelsen Atatürk…

     Halk ozanı Âşık Haşimi Aslıhak, 1951 yılında. Çorum Merkez Evciortakışla Köyü’nde doğdu. İlkokulu 1958-1963 yılları arasında köyünde okuyan âşık, ortaokula Çorum’un Sungurlu ilçesinde başlar fakat babasının rahatsızlığı ve ailesine bakma mecburiyeti sebebiyle okulu bitiremez. Ortaokulda öğrenimini yarım bırakır. Bağlam çalmayı köyünde öğrenir.

    13 yaşında TRT Ankara Radyosunun ses yarışmasını kazanır ve bu kurumdan iki ay kadar ders aldıktan sonra babasının izni olmadığı için devam edemez.

     Haşimî mahlasını kullanan âşık, 12-13 yaşlarındayken rüyasında alevlerin içinde çok güzel bir kız gördüğünü ve bu kıza âşık olduğunu belirtir. Daha sonra aksakallı birinin gelip su içirdiğini gördüğü bu rüya sonucu âşık olduğunu söyler.

     Bu olaydan sonra rüyada gördüğü sevdalısına şiir yazmaya başlar. 1963 yılında köyde anasından gizli kendi tavuklarının yumurtasını satarak üç buçuk liraya ilk sazını alan âşık, köyündeki Cem âşığı Şekip Şahadoğru’nun babası Hasan’dan ders alarak bağlama çalmayı öğrenir. Sazda ilk ustası Hasan Şahadoğru'dur. Nazım birimi olarak dörtlüğü tercih eden âşık, hecenin 8 ve 11’li kalıbıyla şiirlerini meydana getirir.

     1971 yılında Ankara EGO Genel Müdürlüğünde çalışmaya başlamıştır. 1982 yılına kadar bu kurumda çalıştıktan sonra Türkiye Elektrik Kurumuna geçmiş ve 1994 yılında da bu kurumdan emekli olmuştur.

     1983 yılında Ankara’da Yorum Kasetçilik yapım şirketini kurdu ve pek çok sanatçının albümlerini çıkardı. Kültür ve Turizm Bakanlığına kayıtlı bir âşık olan Haşimî’nin, Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği MESAM’da kayıtlı 200’den fazla söz ve bestesi vardır. Söz ve müziği kendisine ait “Gezsem de Dünyanın Dört Bucağını” adlı türküsü en meşhur eseridir.  16 adet plak, 12 adet kaset, 4 adet klip ile 4 CD’si bulunmaktadır.

     Kırık havalar olduğu gibi uzun havaları yorumlamada da birçok kişiye esin kaynağı olan Haşimî, hem kendi türkülerini hem de usta malı türküleri yorumlama becerisiyle tanınırdı. Yıllardır televizyon programlarında, konserlerde, şenliklerde türküleriyle, deyişleriyle, muhabbetiyle halkın gönlünü fethetmiş bir kişiydi.

     07 Aralık 2020 tarihinde aramızdan ayrılmıştı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

kose-yazisi--alaattin-karaer2-hasim-aslihak.jpg

Bu yazı toplam 1398 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.