1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. 2020 Yılında Kaybettiklerimiz (95)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

2020 Yılında Kaybettiklerimiz (95)

A+A-

kose-yazisi--alaattin-karaer1-rifat-kocak.jpg

Rıfat KOÇAK!

(Ressam)

Rıfat Koçak; “Günümüzde ciddi düzeyde bir tüketim toplumu haline geldik ve haliyle atıklarımızda olabildiğince fazla. Bunları değerlendirmek açısından, sanatsal bir objeye, bir sanat eserine çevirmenin önemli olduğunu düşünerek yıllardır çalışmalarıma devam ediyorum.” diyordu.

    Bir röportajında;

    İçinde kalan bir şey var mı? ‘Mutlaka yapmalıyım’ dediğin bir şey…

     “Hala dünyada görmek istediğim birçok yer var. Tibet’e gitmek isterim mesela. Japonya’ya… Uç noktalardaki hayatları görmek isterim.”

    Mutlu musun?

     “Mutluyum tabii ki. Mutsuz insanlar giderek çoğalıyor. Çünkü hep istedikleri, talep ettikleri bir şeyler var. Mutlu olmanın yönteminin bu olmadığını anlatmaya çalışıyorum ben insanlara… En çok da oğluma… Bana göre canın istediği zaman denize gitmek bir mutluluktur. Dalından bir sebze koparıp yemek. Gelecek çok önemli. Bizden sonraki kuşaklara ayak izleri bırakabilmek… Benim en büyük derdim bu. Nasıl ‘daha iyi bir baba’ olurum? Bunu sorguluyorum oğlum doğduğu günden beri… Daha iyi ve mutlu bir insan nasıl yetiştirebilirim noktasındayım. “ diyen ünlü sanatçı Rıfat Koçak Muğla’nın Bodrum ilçesindeki evinde ölü bulunmuştu.

    Sıra dışı bir sanatçı olan Rıfat Koçak, 1971 yılında Tokat’da doğdu. 1992 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. 1995 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi’nde Yüksek lisans eğitimini tamamladı. İlk kişisel sergisini 1993’te gerçekleştirdi. “ Kabus ve Korkular”, “Ayin”, “Helezonik Düşler”, “Atölyelerim”, “Balıkların Gecesi”, “Yokuş Aşağı”, “Tren Yolları” gibi dizi resimler yaptı. Koçak, çalışmalarını Bodrum Kızılağaç’daki atölyesinde sürdürüyordu. Sanatçının, yurtiçi ve yurtdışı birçok koleksiyonda resimleri bulunmaktadır.

     07 Ocak 2020 tarihinde 49 yaşında aramızdan ayrılmıştı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!x

*     *     *     *     *

Yurdanur SALMAN!

(Çevirmen)

 

     Çevirileriyle tanınan, çeşitli üniversitelerde akademisyen olarak çalışan, Yurdanur Salman’ın ölümüyle birlikte okuduğum bir yazıda;

    “Ç.E.V.İ.R.M.E.N.” ne demektir? ile karşılaştım.

     Her harfe bir anlam yüklenmiş. Yalnız “Ç” harfinin anlamını sizlerle paylaşayım.

    Ç- Çile Demektir.

     “Çevirmenler çileci kişilerdir. Genlerine mazohistlik karışmış olmalıdır. Okuma-anlama, yorumlama, yazma konusunda - bazen - üstün beceriler geliştirmiş olmalarına karşın, ömür boyu zevkle okuma, yorumcu olma, yazarlık yapma gibi daha doyurucu uğraşları seçmezler de, başkalarının ürettiği metinlerle uğraşıp durmak gibi - pek de akıllıca görülemeyecek - bir uğraşı seçerler. Bu seçmeyi neden yaptıklarını, çevirmenlere ancak kendileri –ya da ruh doktorları– açıklayabilir.”

     Çevirmen Yurdanur Salman, 1937 yılında Balıkesir’de doğdu. İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Fakültesi’ni bitirdi. Çeşitli üniversitelerde öğretim görevlisi olarak çalıştı. İstanbul, Boğaziçi ve Atatürk üniversitelerinde çeviri ve İngilizce dersleri verdi,

     Kuram dergisini çıkardı ve genel yayın yönetmenliğini yaptı. Yeni Dergi, Adam Öykü, Yazko Çeviri dergilerinde çeviri ve yazıları yayımlandı. Kendi adına kayıtlı 25 kitap çevirisi vardır. Yapıtlarını Türkçeye kazandırdığı yazarlar arasında John Steinbeck, , Susan Sontag, Erich Fromm, John Berger, Mark Twain, Frederic Jameson ve Salman Rüşdi bulunmaktadır.

     16 Mayıs 2020 tarihinde 83 yaşında aramızdan ayrılmıştı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

kose-yazisi--alaattin-karaer2-yurdanur-salman.jpg

Bu yazı toplam 1265 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.