1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. 2020 Yılında Kaybettiklerimiz (92)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

2020 Yılında Kaybettiklerimiz (92)

A+A-

kose-yazisi--alaattin-karaer1-onder-kutahyali.jpg

Önder KÜTAHYALI!

(Müzisyen - Yazar)

Türkiye’nin Klasik Batı Müziği alanında duayen isimlerinden, müzik eleştirmeni Prof. Dr. Önder Kütahyalı, 1936 yılında İzmir’in Tire’de doğdu. Bebekliğinde geçirdiği hastalık nedeniyle görme duyusunu yitirdi. İlköğrenimini İzmir Sağır Dilsiz ve Körler Okulunda 1952’de bitirdi. Ankara Devlet Konservatuarı Yaylı Çalgılar Bölümü Keman dalından 1960’ta dereceyle mezun oldu.

     1958 yılında İzmir’de açılan Devlet Konservatuarına “Keman Asistanı” olarak atandı.  Ancak bir yıl sonra Müdür Orhan Barlas kendisine “Müzik Tarihi” dersini verdi. İlerleyen yıllarda ve konservatuarın gelişim hızına koşut olarak “Form Bilgisi”, “Opera Tarihi”, “Bale Tarihi”, “Çalgı Bilgisi ve Tarihi” gibi dersleri okuttu.

     1987 yılında Doçent, 1999 yılında Profesör unvanını aldı. Beş yıl Prof. Olarak çalıştıktan sonra Nisan 2004 tarihinde emekli oldu.

     Önder Kütahyalı 2003 yılından beri “Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı Derneği”nin kurucu üyesiydi.

     İkinci Başkan Yardımcılığı görevini sürdürüyordu. Ayrıca kitaplığın çıkardığı “Arkadaş” adındaki kültür ve edebiyat sesli dergisinin sorumlu müdürü ve "Klasik Batı Müziği" köşesinin yazarıydı.

     Yazıları Orkestra Dergisi, Ankara Filarmoni Dergisi, Müzik Dergisi gibi süreli yayınlarda yayımlandı. Önder Kütahyalı, uzun yıllar Cumhuriyet gazetesinde müzik yazarlığı yaptı.

Eserleri: Çağdaş Müzik Tarihi, Kırk Yılın Sesi / Hikmet Şimşek’in Doldurduğu Plâklar Üzerine 18 Eleştiri.

     Uzun süre hastanede KOAH tedavisi gören Prof. Dr. Önder Kütahyalı 23 Kasım 2020 tarihinde aramızdan ayrılmıştı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

*     *     *    *     *

Muhittin KORKMAZ!

(Tiyatro ve sinema oyuncusu)

   Covıd-19 tedavisinden kurtulamayan sanatçımız Muhittin Korkmaz.

     3 yıl önce 1 Kasım 2017 tarihinde, intihar ederek yaşamına son veren oğlunun acısını yaşamıştı. 1987 yılında Bursa’da dünyaya gelen oğlu Cem Korkmaz, Bursa Devlet Tiyatrosu'nda tiyatro eğitimi almıştı. Ünlü Youtuber, sunucu ve oyuncu kimliği ile tanınıyordu. Birçok filmde, dizide ve reklamda rol almıştı. Recep İvedik 4 filminde de Şahan Gökbakar ile aynı karelerde yer alan ünlü isim, A.R.O.G, Bekle Beni Yarın, Diğer Yarım, Bizim Ev gibi yapımlarda ismini duyurmuştu…

     Evlat acısını yaşayan, tiyatro ve sinema oyuncusu Muhittin Korkmaz 1953 yılında Gaziantep’te doğdu.

     Uzun yıllar boyunca tiyatrolarda sahne aldı ve Bursa Devlet Tiyatrosu’ndan emekli oldu. 2002 yılında Cem Yılmaz’ın Telsim reklamı için seçilip, reklamda Huluti isimli karakteri oynamıştı. Bu reklam ile birlikte Cem Yılmaz'ın projelerinde yer almaya başlayan sanatçı, G.O.R.A.’da  "Komutan Logar, bir cisim yaklaşıyor efendim!" repliğini kullanan Tihulu'yu oynadı. Tihulu ismi Cem Yılmaz tarafından Telsim reklamındaki Huluti karakterinden esinlenilerek yaratılmıştı.

    Rol aldığı sinema filmleri: Hayatta Olmaz, Deli Aşk, Arif V 216, Bir Baba Hindu, Şeytan Tüyü,  Sihirbazlık Okulunda Bir Türk, Pek Yakında, Yahşi Batı,  A.R.O.G, Sınav, Sinema Bir Mucizedir / Büyülü Fener, Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü, G.O.R.A…

   Rol aldığı tv dizileri: Komedya, Kadın Severse, Pembe & Mavi, Emret Komutanım,  Belalı Baldız, Hayat Bilgisi, Çekirdek Aile, Yarım Elma, Bayanlar Baylar, Aslı ile Kerem,  Bizim Otel, Üvey Baba.

     24 Kasım 2020 tarihinde COVİD-19 tedavisi gördüğü hastanede aramızdan ayrılmıştı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun

kose-yazisi--alaattin-karaer2-muhittin-korkmaz.jpg

Bu yazı toplam 1257 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.