1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. 2020 Yılında Kaybettiklerimiz (91)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

2020 Yılında Kaybettiklerimiz (91)

A+A-

kose-yazisi--alaattin-karaer1-cemal-akyildiz.jpg

Cemal AKYILDIZ!

(Gravür Sanatçısı)

 

     Cemal Akyıldız’ın ölümünü duyduğumda öğrendim Gravür sanatını. Kısaca bahsetmek istedim.

     “ Bir baskı tekniği olarak matbaacılıkta ve sanat ürünlerinin yardımında kullanılan; Fransızca “Gravure” sözcüğünden alınan gravür, kazıma şekli çukur baskı veya oyma baskı olarak adlandırılan resim sanatı demektir. Gravürde genellikle sözlü ve yazılı grafik ile hikayeler betimlenir. Muşamba, metal ve ağaç gibi çeşitli materyaller üzerine kazınarak veya taş üzerine yağlı kalem ile işlenerek elde edilen resim yada yazıya gravür denilmektedir.

     Gravür sanat dallarından biri olmakta ve geçmişi çok eski yıllara dayanmaktadır. 15. yüzyılda Hollanda da geliştirilen Gravür, zamanla diğer ülkelere yayılmıştır.

     Gravür, günümüze kadar sanatçıları tarafından yaygın bir biçimde kullanılmış ve geliştirilmiştir. Günümüzde birçok sanatçı gravür baskı tekniğinden sanat baskılarının üretilmesinde yararlanmaktadır. Matbaacılıkta ise 19. Yüzyılın sonlarına kadar basımı yapılan kitaplarda yer alan resimlerin kaliteli reprodüksiyonu için kullanılan gravür, bir baskı tekniği olarak günümüzde fotogravür ya da tifdruk baskı (rotagravür) biçiminde kullanılmaktadır.

     Genel olarak gezi eserleri içine serpiştirilen gravürler kimi eserlerde ayrı bir ciltte albüm ya da taşbaskılarını albüm şeklinde yayınlamıştır.

     Cemal Akyıldız 1932 yılında Trabzon, Of’un Kaziret( Ağaçbaşı) köyünde doğdu. Okul sıralarında en sevdiği ders resimdi. Resme olan sevgisi bütün hayatının tek amacı olacaktı yıllarca. Bu yeteneğinin öğretmenleri tarafından fark edilmesiyle birlikte daima destek gördü ve bunun sonucunda uluslararası ilkokullar resim yarışmasına eseri gönderilerek sanat hayatına merhaba demiş oldu.

     Güzel Sanatlar Akademisi'ne girmek için 1949 yılında İstanbul'a geldi. Akademik eğitimini yarıda bırakarak, İbrahim Çallı ve Hikmet Onat gibi usta ressamlardan ders aldı. Ressamlık eğitimini birçok ünlü ressamın atölyelerinde çalışarak geliştiren sanatçı Babıâli'de gazete matbaa ev reklam resimleri çizerek mesleğini genç yaşta açtığı atölyesinde uygulamaya başladı. Yıllarca Babıâli'de kitap kapakları çizimiyle geçimini sağladı. Hat sanatı dalında da zamanın değerli hattatlarından dersler aldı. Burada aldığı resim eğitimi onun resim tekniğinin gelişimine ve kendi çizgilerinin oluşmasında önemli bir işlev gördü. Atölyesinde resmin her dalında çalışma yaparak afiş yazı dallarında yüzlerce kitap ve roman kapağı çizdi. Yaklaşık 2 bin roman kapağı hazırladı.

      Batı da Rönesans la başlayan gravür sanatını yıllar sonra yeniden hayata geçiren sayılı ressamlardan biri oldu. Resimlerinde özellikle tarihi temaları işlemekteydi.

     Tarihe ilgi duyan ve bu konuda da araştırmalar yapan sanatçı, ayrıca tarihi resimlere imza attı. Mustafa Kemal Atatürk'ten itibaren tüm cumhurbaşkanlarının portrelerini çizdi. 25 yıl İstanbul Üniversitesi'nin ressamı olarak çalıştı ve daha sonra da İstanbul Üniversitesi Tarih Araştırmaları Ana Bilim Dalı Ressamlığında görev yaptı.

     1956 tarihli ünlü Atatürk gravürünün ressamı olarak tanınan Cemal Akyıldız, yarım asrı aşkın sanat hayatında 200'ün üzerinde sergi açtı.

     21 Kasım 2020 tarihinde, İstanbul’da koronavirüs (Covid-19) nedeniyle 88 yaşında aramızdan ayrıldı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

*     *     *     *     *

 

Alaaddin SOYKAN!

(Şair)

        Şair Alaaddin Soykan, 1943 yılında Kırklareli’nin Pınarhisar ilçesine bağlı Kurudere köyünde doğdu.

     İlkokulu köyü Kurudere’de okuduktan sonra İstanbul’a gitti ve 1960 yılında bir Kuran kursunda hafızlığını tamamladı.

     Lise öğrenimini Lüleburgaz’da dışarıdan sınavlara giderek bitirdi. 1960-71 yılları arasında Kurudere köyünde ve Pınarhisar ilçesinde hafızlık yaptı. Demirköy’de maliye muhasebe, nüfus tescil, tahrirat katipliği ve ilçe yazı işleri katipliği görevlerinde bulundu.

     1981’de sağlık sorunları nedeni ile emekliye ayrıldı.

     İlk şiiri “Ankara Aşk Kokar” 1964’de İstanbul’da Yelpaze dergisinde yayılandı.

     Daha sonra şiir ve yazıları Hareket, Varlık, Soyut, Somut, Türk Dili, Mavera, Ayane, Kardelen, Dergâh ve Düş Çınarı gibi pek çok dergide yer aldı.

     Doğa sevgisi, yaşama sevinci ve aşk gibi temaları ustalıkla işlediği ürünlerinde geleneksel şiir formlarını ve halk deyişlerini ustalıkla kullandığı belirtildi.

 

    Şiir Kitapları: Doru Özlem, Beşpınar, Vay Sevda Karam.

    Ödülleri:

      1988 - İstanbul Büyük Şehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Güzel İstanbul” adlı şiir yarışmasında mansiyon ödülü aldı.

     1988 - “Sözün Vahşi Krallığı” adlı şiir ile Zehra Eğitim ve Kültür Vakfı III. Emre Kültür Yarışmasında birincilik ödülünün sahibi oldu.

     21 Kasım 2020 tarihinde, geçirdiği kalp krizi sonucunda, 77 yaşında aramızdan ayrılmıştı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun

kose-yazisi--alaattin-karaer2-alaaddin-soykan.jpg

Bu yazı toplam 1237 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.