1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. 2020 Yılında Kaybettiklerimiz (88)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

2020 Yılında Kaybettiklerimiz (88)

A+A-

kose-yazisi--alaattin-karaer1-mahmut-hazim-kisakurek.jpg

Mahmut Hazım KISAKÜREK!

(Karagöz Ustası)

    “1991 yılında boş olan kayınvalidemin evini atölyeye çevirerek, kendi kendime araştırarak karagöz tasvirlerini öğrendim. Kalktım İstanbul ve Bursa’ya gittim ve üstadlarla tanıştım ve artık iyice içine girmiştim. Ünver Hoca, Orhan Kurt gibi ustalarla sohbetlere koyuldum. Önce Seyhan Belediyesi Ramazan Etkinliklerinde yer aldım, Veysel Sadak’la birlikte. Daha sonra Adana’da yapılan Karagöz- Kukla şenliğinde İl Kültür Müdürü’nün daveti ve teşvikiyle yer aldım. İşte büyük ustaların tümünü bu sayede tanıdım. Sonrasında kendime meslek edindim. Milletlerarası Kukla Birliği olan UNIMA’ya üye oldum ve Adana’daki tek temsilcisiydim. O yıldan bu yana yüzlerce gösteriyle onbinlerce çocuğa Karagöz ve kukla gösterileri yaptım. Yunanistan ve Suriye gibi ülkelerde festivallere katıldım. Ulusal bazda onlarca festivalde (İzmir, Bursa, Konya, Samsun, Uşak vs.) bulundum.”

     Adana’nın Sanat Emekçisi Tiyatro ve Karagöz Ustası, Mahmut Hazım Kısakürek, 1954 yılında Adana’da doğdu. İlkokulun sınıflarını ayrı  ayrı kentlerde okuduktan sonra eğitimini Adana’da tamamladı.  Lise yerine 1969 yılında Tiyatroya başladı. Amatörlük dönemi kısa sürdü; “Ver elini Ankara” dedi ve Ankara Sanat Tiyatrosu’nun Çocuk oyununda rol aldı. Çocuk oyunundan da mezun oldu. Bu kez Ankara Birlik Tiyatrosu’na geçti ve daha 17 yaşında tüm Türkiye’yi dolaştı; Aziz Nesin Usta’nın ölümsüz eseri “Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz’’ oyunu ile… Ama daha sonra tüm sanatçıların gözdesi İstanbul Tiyatroları’nda oynamak bile Adana hasretini gideremedi. 1973 yılında evlenip Adana’ya yerleşti. Tiyatro yapabilmek için ek işlerle oyaladı kendini yıllarca.

     1979 yılında Almanya’ya gitti. 1981 de döndüğünde yeni kurulmuş olan Adana Belediye Şehir Tiyatrosu’na başladı “Nalınlar’’ oyunu ile. İkinci oyunda oynamasını engelledi 1402 sayılı sıkıyönetim yasası. O da, o günlerin her “sakıncalı personeli’’ gibi tencere pazarlamacılığı yaptı. Tiyatro ile ilişkisini kesmemek için iyi bir seyirci oldu. Beş yıl süren tiyatrosuz günler 1987’de son buldu.

     Kapatılan Belediye Şehir Tiyatrosu’nun tiyatrosuz kalan oyuncuları ile bir tiyatro kurup tiyatro yapmaya devam etti.  Karagöz ve Kukla gösterilerine bu yıllarda başladı. Kreş ve anaokullarında eğitici gösteriler yaptı bir süre. O dönemin İl Kültür müdürü UNIMA ile tanıştırdı ve Karagöz - kukla ve tiyatro ile yaşam biçimi güzelleşerek değişti.

     Karagöz ile birçok uluslararası festivale katıldı. Adana Tiyatro Derneği ve Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun kurucuları arasında yer aldı. Bu arada birkaç sinema filminde rol aldı. Halen Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nda oyuncu – eğitmen ve Karagöz, kukla sanatçısı olarak yaşamını sürdürdü.

     11 Kasım 2020 tarihinde, İstanbul’da 66 yaşında aramızdan ayrılmıştı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

*     *     *     *     *

  *****

Lütfü GÜNAY!

(Ressam – Sanat Eğitimcisi)

     Ressam ve Sanat Eğitimcisi Lütfü Günay 1924 yılında Çanakkale’de doğdu. İlk orta ve lise öğrenimini doğum yeri olan Çanakkale’de tamamladı. Ardından şimdiki adı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi olan dönemin Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü’nün sınavlarını kazanarak Zeki Kocamemi’nin öğrencisi oldu. Kocamemi’nin atölyesinde 1944 yılında başlayan resim eğitimi 1949 yılına kadar sürdü. 1949 yılında Akademi’den mezun oldu. Mezuniyetinden iki yıl sonra Ankara’ya taşındı. Türk Amerikan Derneği’nde amatör genç ressamlardan oluşan kursiyerlerin resim kurslarını yönetti. Bu arada resim çalışmalarının yanısıra dernek düzeyinde sanatçı örgütlerinin kurucu üyeliklerinde bulunarak oluşmalarına önemli sağladı.

      İlk kişisel sergisini 1955 yılında Ankara Helikon Derneği’nde gerçekleştiren sanatçı, Ankara’da 1957 yılında ikinci kişisel, 1964 yılında üçüncü ve 1967 yılında ise dördüncü sergisini açtı. Amerikan Derneği Atölyesi’nden yetişen öğrencilerinin de katıldığı karma sergilere katılan Günay, ilki “İstanbul’un 500. Fetih Yıldönümü” karma sergisi olan grup sergilerine resim verdi. Türk Ressamlar Cemiyeti ve Ankaralı Ressamlar Birliği’nin sergilerine düzenli katılım gösterdi. “Sekiz Türk Ressamı” adıyla 1961 yılında Avusturya’nın değişik kentlerinde açılan karma sergilere resimleriyle katkı sağladı. Onur Üyesi olarak kendi atölyesinin öğrencilerinden oluşan “Altılar Grubu”nun sergilerinde yer aldı. Belçika, Danimarka ve Hindistan’da 1970 yılında uluslararası düzeyde düzenlenen sergilere de katılan Lütfü Günay; 1948 yılından itibaren Devlet Resim ve Heykel Sergileri'nde yer almaya başladı. 1970 yılındaki 31. Devlet Resim ve Heykel Sergisi’nde “Kırmızılı Yaşantı” tablosu ikincilik ödülüne değer görüldü.

     Çağdaş Sanatlar Vakfı (ÇAĞSAV) her yıl mutad olarak kurumsal ve kişisel olmak üzere onur ödülleri dağıtır. 2009 yılında; kurumsal alanda Süleyman Saim Tekcan tarafından kurulan ilk çağdaş baskıresim müzesi olan "Grafik Sanatlar Müzesi İMOGA", Kişisel alanda ise çağdaş sanat akımlarına öncülük etmesi bağlamında Türkiye'de ilk soyut resim sergisini açan Lütfü Günay "ÇAĞSAV Onur Ödülü'ne layık görüldü.

    Sanatçının resimleri, her ne kadar iki dönem içinde değerlendirilse de kolaj, soyut kompozisyonlar ve doğadan yaptığı peyzaj resimleri her zaman birlikte yürütmüştür.

    Sanatçının Resim ve Heykel Müzesinde, Milli Kütüphane koleksiyonunda, İş Bankası, Ziraat Bankası, Kültür Bakanlığı, TBMM Çağdaş Sanatlar Müzesi gibi resmi ve özel koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır.

Seçilmiş kişisel sergileri Ankara’da; Helikon Derneği, Hacettepe Üniversitesi Kültür merkezi, Ahmet Göğüş Sanat Galerisi, Armoni Sanat Galerisi, Sevgi Sanat Galerisi, Armoni sanat galerisi 112. Kişisel sergi, “Zamanda Bellek İzleri”, Atlas Sanat galerisi, Armoni Sanat Galerisi 90. Yaş Kutlama Sergisi.

Seçilmiş kişisel sergileri İstanbul’da; Galeri İki Maymun, Terakki Vakfı Sanat Galerisi.

Seçilmiş karma sergileri Ankara’da; Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi salonu “Orijinal Sergi Öncesi” Adnan Çoker ile ilk sergi, 31. Devlet Resim ve Heykel Sergisi, Arda Sanat Galerisi “Soyut Resmin 13 Ustasından Seçmeler”, Eşi Ülkü Günay ile ortak sergisi, Nurol sanat galerisi.

Seçilmiş karma sergileri İstanbul’da; “İstanbul’un 500. Fetih Yıldönümü”.

Ödülleri:

•          1970 - 31. Devlet Resim ve Heykel Yarışması ikincilik Ödülü

•          1986 - TPAO 5. Atatürk Resim Yarışması’nda Mansiyon Ödülü

•          1994 - Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Onur Ödülü

•          1999 - Mimar Sinan Üniversitesi 50.Sanat Yılı Şükran Plaketi'

•          2009 - ÇAĞSAV Onur Ödülü (Kişisel)

•          İnter 7 ve İnter 10 Sergisi Katılım Belgesi Şeref Diploması Ödülü

12 Kasım 2020 tarihinde, 96 yaşında aramızdan ayrılmıştı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

kose-yazisi--alaattin-karaer2-lutfu-gunay.jpg

Bu yazı toplam 1090 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.