1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. 2020 Yılında Kaybettiklerimiz (86)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

2020 Yılında Kaybettiklerimiz (86)

A+A-

kose-yazisi--alaattin-karaer-072.jpg

Timur SELÇUK!

(Piyanist-Orkestratör-Orkestra Şefi ve Besteci)

Türk pop müziği yorumcusu, besteci ve piyanist, çoksesli müziğin duayenleri arasında yerini alan Timur Selçuk’ta aramızdan ayrıldı.

     9 Aralık 2011 tarihinde aramızdan ayrılan Tiyatro sanatçısı Şehime Erton ve 27 Nisan 1981 tarihinde aramızdan ayrılan, klasik Türk müziği şarkıcısı ve bestecisi Münir Nurettin Selçuk’un  oğlu olan Timur Selçuk,  1946 yılında İstanbul’da doğdu.  Beş yaşında piyano çalmaya başlamış, yedi yaşında ilk konserini vermiştir.

     Galatasaray Lisesi’nde eğitimine devam ederken, İstanbul Belediye Konservatuarı’nın piyano    bölümünde de öğrenim gördü.

     1964 yılında Paris’e giderek, Ecole Normale de Musique’de piyano,  kompozisyon ve orkestra şefliği öğrenimi yaptı. Gurbet ona, ünle birlikte mide hastalıkları da verir. Birkaç kez ağır mide kanamaları geçirir. Bunun sonucunda da midesinin beşte biri alınır. Yine de iyileşmez. Kanamalar tekrarlanır. 1969 Nisan’ında Hotel Dieu Hastanesi’ndeki Notre Dame koğuşuna yatırılır. Tedavide yeterli iyileşme sağlanamayacağı anlaşılınca, oldukça ağır geçen bir ameliyatla midesinin üçte ikisi daha alınır. Sonunda Nisan ayından beri yatmakta olduğu hastaneden Haziran ayında, ama bu kez daha sağlıklı olarak taburcu olur.

     1969 yılında Türkiye’ye dönerek Cahit Sıtkı Tarancı, Orhan Veli Kanık ve Ümit Yaşar Oğuzcan’ın şiirlerini besteleyip seslendirdi.

     "Ayrılanlar İçin", "Sen Nerdesin", "Beyaz Güvercin" ya da "İspanyol Meyhanesi" gibi parçaları Paris’ten döndükten sonra tamamlayan sanatçı, Orhan Veli Kanık, Atilla İlhan’ın ve Nazım Hikmet’in şiirlerinden bestelediği şarkıları seslendirmiş,  1976 yılında İstanbul Oda Orkestrası’nı ve kendi öğrencilerini yetiştirdiği Çağdaş Müzik Merkezi'ni kurdu. Ankara Sanat Tiyatrosu’nda 10 yıl çalışmıştır.

     Sanatçının yaptığı bu yorumlamanın büyük ilgi görmesi üzerine Atilla İlhan ve Nazım Hikmet’in şiirlerinden bestelediği şarkıları seslendirerek konserler verdi.

     1974 yılından sonra oda müziği çalışmalarına yöneldi, çok sayıda tiyatro ve film müziği hazırladı. 1975 yılından başlayarak Saadet İkesus’la şan eğitimi gördü. 

     1977 yılında İstanbul Oda Orkestrasını kurdu.  Bundan bir yıl sonra İstanbul’da çağdaş Müzik Merkezi adında bir müzik okulu açtı.

     Babası Münir Nurettin Selçuk’tan, Jacques Brel ve Ruhi Su’dan etkilenen sanatçı, bu geleneksel gereçlerden yararlanarak popüler bir müzik türü geliştirdi.

    Yapıtları: Tarih Merdiveni, Mevlana, Fantezi, Paris Mektupları, Saksağan, Bentler, Sarıpınar 1914, Üç İstanbul, İstanbul’un Çağırdığı Su, Hakkari'de Bir Mevsim, Küçücük Adam Ne Oldu Sana…

     Albümleri: Timur Selçuk ve Orkestrası, İspanyol Meyhanesi, Tak Tik, İstanbul Oda Orkestrası eşliğinde; Timur Selçuk, Dünden Bugüne, 25. Yıl, Seçkiler, Abdülhamit Düşerken, Babamın Şarkıları, Bedreddin,

     45'lik Plaklarından bazılar: Ayrılanlar İçin - On Dit, Böyledir Akşamları İstanbul'un - Rıhtımda, Viens Regarder Le Soleil, Bugün Yarın Daima - Kadın Kadın, Yaşayamam Sensiz - Sevmek Delilik, İspanyol Meyhanesi - Beyaz Güvercin, Sıla Güneşi - Ben Gamlı Hazan Sense Taze Bahar, Kırık Kalpler - Oy Be Nenem, Hürriyete Doğru - Karantinalı Despina, Dönek Türküsü – Özgürlük…

 

     Hepsi Kendi Bestesi Olan Eserleri:

     Şarkılarından bazılar: Kırık Kalpler, Rıhtımda, Fahriye Abla, Kızıma, Son Âşık, Size Kötü Kadın Derler, Gözlerin Su Yeşili, Bağımsızlık Gülü, Eski Sinemalar, Ruhun, Böyle Bir Sevmek, İspanyol Meyhanesi, Çoban Çeşmesi, Bugün Yarın Daima, Böyledir Akşamları İstanbul’un, Yine Bir Gülyüzlü, Bizim Şarkımız, Sen Nerdesin?, Kara Sevda, Hürriyete Doğru, Hürriyet Marşı, Sevmek Delilik, Yaşayamam Sensiz, Güneşin Sofrasında, Tu Seras Un Concerto, On Dit,  Veli’den Lietler .

     Oda Müziklerinden bazılar: Mahur Saz Semaisi, Ferah Feza Mevlevi Ayini, Olmaz İlaç, Voyage Trio (Yolculuk Üçlüsü), Nihavent Longa, 5 Saz İçin Şiir, Fantezi, Paris Mektupları, Bir Çift Sözüm Var, Bentler: Mimar Sinan İçin, Ana Toprak, Piano Variations (Piyano Çeşitlemeleri)…

     Oyun Müzikleri: Nereye Payidar, Dönek Türküsü, Evvel Benem Ahir Benem, Yoldaş Olalım İkimiz, Kan İçinde Kahire, Tam Dokuz Ay Dokuz Gün, Adı Mariye’ydi, Mariye’nin Dansı, Gün Bugündür, Bir Kız Çıktı Kaladan, Yoldaş Olalım İkimiz, Kara Yer Kızıl Güneş, Yaşar Yaşamaz, Abdülcanbaz, Rumuz Goncagül, Lozan,  Tak-Tik, Açıl Susam Açıl…

     Tiyatro Müzikleri: Sakıncalı Piyade, Ferhat ile Şirin, 804 İşçi, Şeyh Bedrettin Destan, Küçük Adam Ne Oldu Sana, Galilei Galileo, Gülsün’ün Şarkısı, Dulun Şarkısı, Sarı Naciye, Yasaklar, Bir Uzay Masalı.

     Senfonik Şiir:  Gül Baba.

     Bale Müzikleri: Mevlana Balesi Uvertürü, Tarih Merdiveni, Yunus Emre Balesi.

    Film Müzikleri: Abdülhamid Düşerken, Cahide, Hakkâri’de Bir Mevsim, İstanbul’un Çağırdığı Su, Kuyucaklı Yusuf, Mavi Sürgün, Sarıpınar 1914, Üç İstanbul, Yaban, Vatan Yolu

     Ödülleri: 2017  - Muhsin Ertuğrul Tiyatro Emek Ödülü.

                    2003 - 40. Antalya Altın Portakal Film Festivali ödülü.

                     1998 – Devlet Sanatçısı unvanı.

                    1994 – 8. Adana Altın Koza Film Festivali ödülü.

     Amerika, Rusya, İngiltere, Fransa, Almanya, Belçika, Hollanda, İsveç, Polonya, Bulgaristan, İspanya gibi ülkelerde orkestra şefi ve ses sanatçısı olarak konserler vermiştir.

     Sanatçı son büyük konserini Nükhet Duru ile birlikte 27 Ağustos 2014 tarihinde İstanbul Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda vermiştir.

      6 Kasım 2020 tarihinde İstanbul'da 74 yaşında aramızdan ayrılmıştı.

      Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun

Bu yazı toplam 845 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.