1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. 2020 Yılında Kaybettiklerimiz (81)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

2020 Yılında Kaybettiklerimiz (81)

A+A-

kose-yazisi--alaattin-karaer1-dogan-kandemir.jpeg

Demir Doğan KANDEMİR!

(Yetîmi)

 

   Köşe yazarları olarak bir araya gelmemiz genelde, gazetemizin kuruluş yıldönümlerinde olmaktaydı. Bu günlerde de konuşma fırsatımız olduğu söylenemez. Sanırım beş yıl oldu. Gelen telefondaki köşe yazarlarımızdan D.Doğan Kandemir’di. Kültür Merkezi salonunda yapacakları “Şiir Dinletisi”ne davet ediyordu. Birkaç gün sonra aradığında, ziyaretime geleceğini söyledi. Yıllar sonra yüz yüze konuşma olanağı bulduk. Daha çok şiir’den konuşmamız oldu. Yıllardır şiir yazdığını söyledi. Fakat özellikle hayret ettiğim bir konu oldu. Şiirlerinden birisini iki yılda, diğerini ise ilk kıtasını 1998 yılında yazdığını, devamını ise 2006 yılında tamamladığını söylediğinde şaşırmadım değil. Yüzlerce şiir’e imzasını atmıştı. 1994 yılında bastırmış olduğu 2. şiir kitabı “Dertli Dosya”yı takdim etti.

     1994 yılında kaleme aldığı kısa şiirinde;

   “Uzak kal aşk, bana uzak,

    Varlığımı yakıyorsun.

    Uzak kal aşk, bana uzak,

      Yaktığını yıkıyorsun.” diyordu.

     Perşembe günüydü. İl Gazetesine uğradığımda Ramazan Çetin’le karşılaşmıştık. Hal hatırdan sonra eve geldiğimden, bir saat geçmemişti ki, Ramazan Çetin arıyordu.

-           D. Doğan Kandemir ölmüş!

İnsan ölüm haberi alınca, konuşması da değişiyor birden.

-           Nasıl, ne zaman, nerede, cenazesi ne zaman kalkacak gibi belirli belirsiz kelimeler cümleler sıralıyoruz benim gibi!

-           ‘Bugün ölmüş, covid’ten. Cenazesi de kaldırılmış, haberin olsun’ demekle yetindi.

     Yanınızda birisi varsa, onla paylaşma olanağı buluyor insan! Yoksa yalnızsanız, odanın içerisinde bir oraya bir buraya yürüyüp, ne yapacağını bilmiyor ve çaresizlik içerisinde üzülmekten başka bir şey yapamıyorsunuz. Hele bu dönemde. Evlere başsağlığına da gidemez olduk!

     Kendi kaleminden özgeçmişini okuyalım:

     “Özel İdâre Arâzi Yazım Memuru Mehmet Emin Kandemir’in Hacca hanımdan olma oğlu olup 1935 yılında Keskin’in Seyfli Köyünde doğdum. Ortaokul mezunuyum. Ayrıca;

     Keskin’in Polatyurdu  ve Üçkuyu,

     Şereflikoçhisar’ın Akin Köyünde Buharâlı merhum Hacı Ahmet Efendi’den Kur’an-ı Kerim Tecvit Emsile Bina Maksut  İ’lal  İ’rab Kudûri  Sübha-i  Sıbyan okudum.

     1972 yılında “Türk Mâli Tarihine Toplu Bakış ve Mâliyeci Şâirler Antolojisi” isimli kitap da 3 şiirim yayınlandı. 1975, 1976 ve daha sonraki yıllarda Radyo ve Televizyonlardan yayınlanmış şiirlerim vardır.

     Evli, 3 çocuk babasıyım. “Yetîmi” takma adı ile şiir yazmaktayım. Devlet memuriyetinde, 32 yılı bitirdim.

     16.5.1993tarihinde Kırıkkale Belediyesi Eğitim Kültür ve Sosyal İlişkiler Müdürlüğünün Türkiye çapında açtığı şiir yarışmasına katıldım. Bu yarışmada “YANGIN” isimli şiirimle ikinci oldum.

     İkincilik Plaketini Belediye Kapalı Spor Salonunda yapılan “Otantik Devran” töreninde aldım.

     Yukarıda adı geçen köyleri burada anmak, benim için bir vefâ borcudur.

     Saygılarımla…”

     Kendi demese de, yoksulluk içerisinde geçen çocukluk ve gençlik yıllarını öğreniyoruz. 1952 yılından 1956 yılına kadar berberlik, terzilik, bakkal çıraklığı gibi işlerde çalışmış 1956-1958 yıllarında da askerliğini yapmıştır. Keskin’de, Delice Mal Müdürlüğünde muhasebe memuru olarak görev yapmıştır. 1974 yılında Kırıkkale Mal Müdürlüğüne tayin olmuş, 1999 yılında da emekli olmuştur. TEMA Keskin şubesinin temsilcisiydi.

     Kırıkkale’de Bab-ı Ali Vakfından birincilik, ikincilik ve üçüncülük dereceleri vardır. 24 Kasım 1980 tarihinde Keskin’in Danacıobası köyündeki bir nişan evinde tüpgaz patlaması sonucu çoğu kadın ve çocuk 100’e yakın vatandaşımız yaşamını yitirmişti. Bunun üzerine yazdığı şiir, Kırıkkale’de birinci olmuştur. Yayılanmış 20 ‘ye yakın şiir kitabı vardır, ancak kitaplarının adlarını ve künye bilgilerini paylaşmayı kabul etmemiştir.

     Karacaoğlan, Seyrani, Zihni, Fuzuli gibi şairlerden etkilenir. Şiirlerinde hece ölçüsüyle günlük yaşam, dini meseleler, yurt sevgisi, sevda dert, ayrılık gibi konuları işlerdi.

     Kandemiroğlu Keskinli Yetimî Divanı, Dertli Dosya adlı şiir kitapları, Yetimî Yetimî’yi Anlatıyor (I-II), Sistem Nasıl Çalıştırıldı(I-II-III), Araştırdım ve Gördüm ki adlı kitapları vardır. "Vâridât-ı Yesâri" adlı Osmanlıca el yazması şiirleri Latin alfabesine çevirir. Âşık Yetimî, Kırıkkale İl Gazetesi ve Ankara’da Anadolu gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktaydı.

     08.10.2020 tarihinde aramızdan ayrıldı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun

kose-yazisi--alaattin-karaer2-076.jpg

Bu yazı toplam 939 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.