1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. 2020 Yılında Kaybettiklerimiz (79)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

2020 Yılında Kaybettiklerimiz (79)

A+A-

kose-yazisi--alaattin-karaer1-mahmut-kanik.jpg

Mahmut KANIK!

(Çevirmen - Araştırmacı)

Akademisyen, öğretim görevlisi, araştırmacı yazar, çevirmen, Mahmut Kanık 1951 yılında Kırşehir-Toklumen’de doğdu. İlköğrenimini köyünde tamamladı. Kayseri İmam Hatip Lisesi, Erzurum Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Filolojisi Bölümü (1975) mezunu. Çeşitli liselerde yabancı dil öğretmenliği yaptı. Bursa Işıklar Askerî Lisesinde askerî öğretmen olarak çalıştı. Bursa Yüksek İslâm Enstitüsünde beş yıl boyunca, İslâmî Türk Edebiyatı ve Fransızca dersleri (1977-83) okuttu. 1983 yılında Yüksek İslâm Enstitüsünün İlâhiyat Fakültesine dönüşmesiyle birlikte Uludağ Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. Eğitim Fakültesi Fransızca Bölümünde Fransız Edebiyatı ve semantik (anlambilim) dersleri, Yabancı Diller Yüksek Okulu, İlâhiyat Fakültesi ve diğer fakültelerde yabancı dil dersleri okuttu.

     Edebiyat, sanat ve düşünce ağırlıklı çalışmalar yaptı. Çeşitli dergilerde şiirleri de yayımlandı. Daha çok tasavvuf alanındaki çevirileri ile tanındı. Edebiyat, sanat ve fikir bakımından “Diriliş Akımı” anlayışı alanında etkili oldu. Yazıları, Diriliş, Yedi İklim, Hece, Bürde, İpek Dili, Kitap Dergisi, Bursa’da Sanat ve Edebiyat, Bursa Furkan Günlüğü, İnkaya Çınarı, Revizyon gibi dergilerde yayımlandı. Güvercin Gerdanlığı çevirisi ile 1985 Türkiye Yazarlar Birliği Çeviri Ödülünü aldı.

Eserleri:

Deneme: Dört İklimden Esintiler.

Çevirilerinden bazıları: Güvercin Gerdanlığı Sevgiye ve Sevenlere Dair (İbn Hazm’dan), İlâhî Aşk (İbn Arabî’den), Modern Dünyanın Bunalımı (Renè Guènon’dan), İslâm’ı Anlamak (Frithjof Schuon’dan), Cehennemde Bir Mevsim – Aydınlanışlar (Arthur Rimbaud’dan), Allah’ın Resulü Hz. Muhammed (Anne Marie Delcambre’den), Harflerin İlmi - Hakikat ve Tefekkür (İbn Arabî’den), İnisiyasyona Toplu Bakışlar (2 cilt, Guènon’dan), İbn Arabî’nin Menâkıbi (Mehmet Recep Hilmi’den), Şeyhü’l-Ekber Muhyiddin İbn Arabî / Men Dair Bürhânü’l-Ezher ) - İbn Arabî’nin Menâkıbi (Mehmed Recep Hilmi’den).

                 28 Eylül 2020  aramızdan ayrılmıştı.

                Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

*     *     *     *     *

kose-yazisi--alaattin-karaer2-abdullah-isiklar.jpg

Abdullah IŞILAR!

(Gazeteci –Köşe Yazarı)

Gazeteci ve köşe yazarı Abdullah Işıklar 1933 yılında Adıyaman'da doğdu. Mesleğe 1952 yılında Büyük Doğu gazetesinde başladı. Uzun yıllar Yeni Sabah gazetesinde polis, adliye muhabiri olarak çalıştı. 1950'li yılların sonunda kurduğu Fetih gazetesini 1960 İhtilali dönemine kadar çıkardı. Bu dönemin birçok ilmi ve sanatçı kişiliği ile tanışması bu vasıta ile oldu. Abdullah  Işıklar'ın ayrıca Cağaloğlu'nda kurduğu eğitim durağı olmuş kitapçı dükkanının müdavimleri arasında; Eşref Edip Fergan, Bekir Sadak, Necip Fazıl Kısakürek, Osman Yüksel Serdengeçti ve Sezai Karakoç  gibi tasavvuf edebiyatının önemli isimleri vardı.

     29 Eylül 2020  tarihinde 87 yaşında aramızdan ayrılmıştı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

 

*     *     *     *     *

kose-yazisi--alaattin-karaer3-koray-safkan.jpg

Koray SAFKAN!

(Türk Sanat Müziği Sanatçısı)

Bekir Sıdkı Sezgin ekolünün temsilcilerinden ve Türk mûsıkîsinde son dönemin önemli seslerinden, Türk sanat müziğinin sevilen isimlerinden ünlü sanatçı Koray Safkan, 1965 yılında doğdu.

     İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Türk müziği hocalarından faydalandı.

     Kalp ve böbrek rahatsızlığı olan Safkan'ın, son zamanlarda şekeri çok yükselmişti ve tedavi görmüştü. Ancak bugün akşam üstü yalnız yaşayan Koray Safkan, evinin banyosunda ölü bulunmuştu.

     01 Ekim 2020  tarihinde aramızdan ayrılmıştı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

Bu yazı toplam 852 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.