1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. 2020 Yılında Kaybettiklerimiz (78)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

2020 Yılında Kaybettiklerimiz (78)

A+A-

 

kose-yazisi--alaattin-karaer1-katip-sadi.jpgKâtip ŞADİ!

(Kemençe ustası ve sanatçısı)

Kemençe ustası ve sanatçısı Kâtip Şadi 1932 yılında Giresun’un, Göreli ilçesinin Derekuşçulu köyünde doğdu.

     Yine Göreleli kemençe üstadı Kemal İpşir’in (1911-1989) talebesidir. Karadeniz kemençesinin Durkaya ekolündeki isimlerinden biridir.

     Çok sayıda kaset, CD ve plağı bulunmaktadır. En son Her zaman gelmezsin ve Almanya'dan geliyor isimli albümlerini piyasaya sürmüştür. Yaklaşık 600 eseri vardır.

     Giresun Üniversitesi tarafından fahri doktorluk unvanı verilmişti.

Albümleri: Çıksam Issız Dağlara, Ula Ula Niyazi, Almanya'dan Geliyor, Her Zaman Gelmezsin, Saravu Çiçek Açtı, Nostalji 1, Ellerin Dilindesin, İlişmeyin Ayşeme, Sis Dağı Üstüne, Gözlerimde Tüter Oldu, Gizli Sevda, Değirmen Döne Döne, Belimdeki Tabanca.

     12 Eylül 2020 tarihinde tedavi gördüğü hastanede, aramızdan ayrılmıştı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

 

*     *     *     *     *

kose-yazisi--alaattin-karaer2-nasuh-barin.jpg

Nasuh BARIN!

(Yazar-koreograf ve çevirmen)

 

     Türk Balesine yıllarca hizmet etmenin yanı sıra son yıllarda Bektaşilik/Alevilik kültürü üzerine kaleme aldığı önemli kitapları, yazıları ve çevirileriyle de tanınan Nasuh Barın,  2014 yılında yaptığı bir röportajda kendisi hakkında şu bilgileri vermiş:

     “1954 Ankara doğumluyum. 1963-64 yıllarında konservatuvara girdim. Konservatuvarın Yatılı Bale Bölümü’nü bitirdim. Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde çalışmaya başladım. Burada da Yüksek Bale Bölümü’ne devam ettim. Yüksek Bale Bölümü’nü 1974 yılında bitirdiğimde Milli Eğitim Bakanlığı’ndan bir burs alarak Almanya’da Essan Folkwang Yüksek Okulu’nda Dans Kompozisyon eğitimi yaptıktan sonra Türkiye’ye döndüm. Bir yıl Ankara Devlet Balesi’nde çalıştım. 1982’de İstanbul’a geldim. İstanbul’da ilk özgün bale olan “Maskeler”i yaptım. Daha sonra ise Ankara ve İstanbul’da birçok oyunlar yaptık. Çeşitli tiyatro koreografileri, opera, bale koreografileri yaptık. En son çalışmam da 2 Ekim 1995’te sergilenen Ruhi Su için yaptığım çalışmaydı. Orada Ruhi Su’nun ezgileriyle bir çalışma yaptım. 1991’de Eskişehir Anadolu Üniversitesi’ne gitmeye başladım. Tiyatroculara “Sahne Jimnastiği” dersleri verdim.”

     Türk balesine yıllarca hizmet etmenin yanı sıra Bektaşilik kültürü hakkında çalışmalara imza atan Nasuh Barın, Sevgi Sanlı’nın “Kaygusuz Abdal” oyununun kareografisini de yapmıştı. Bektaşi muhibbi Muammer Barın’ın oğlu olan sanatçı, Prof Dr. Suraiya Faroqh’nin “Anadolu’da Bektaşilik” kitabını Almanca’dan çevirmişti. Mimar Sinan Üniversitesi Bale Bölümü’nde “Dans tarihi ve Sahne Dersleri” vermiştir. İki yıl Nefes Dergisi’nde yazmıştır. Bu derginin yayın kurulundaydı

     18 Eylül 2020 tarihinde kanser nedeniyle gördüğü hastanede 66 yaşında aramızdan ayrılmıştı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

 

*     *     *     *     *

kose-yazisi--alaattin-karaer3-ersan-uysal.jpg

 

Ersan UYSAL!

(Sinema - tiyatro ve seslendirme sanatçısı)

 

     Ersan Uysal 1937 yılında Isparta, Türkiye'de doğdu. Seslendirme sanatçılığı ve kamera önünde oyunculuk yapmadan önce tiyatro ile kariyerine başladı. Profesyonel anlamında tiyatro sahnelerine adım attığı topluluk ilk olarak "Oraloğlu Tiyatrosu"'dur. 1961 yılında ilgili tiyatroda görev almış olan Uysal 1961-62 sezonunda "Muhsin Ertuğrul" tarafından davet edildiği "Şehir Tiyatroları” kadrosuna dahil oldu.

     1967 yılında ilk rejisörlük deneyimini de yaşayan Ersan Uysal, "Turan Oflazoğlu" tarafından kaleme alınmış olan "Allah’ın Dediği Olur" adlı oyunu sahneledi. "Şehir Tiyatroları" kadrosunda olduğu dönemde aralarında "Derya Gülü", "Coriolanus", "Ayrangeven", "Hamlet", "Canavar Sofrası", "Hüzünlü Bir Komedi", "Bakkhalar", "Zenciler", "Dayan Bahriyeli" ve "Bir Yaz Gecesi Rüyası"'nın da bulunduğu pek çok oyunda rol aldı. Seslendirme sanatçılığı yapmaya başladıktan sonra pek çok Türk filminde ünlü oyuncuların seslendirme çalışmalarında bulunan Uysal 2000 yılında uzun yıllar emek vermiş olduğu "Şehir Tiyatroları"'ndan emekli oldu. Daha sonraki yıllarda aralarında çok çeşitli türde film ve dizide seslendirme sanatçılığı yapmış olan Ersan Uysal son olarak Netflix'in Türk yapımı dizisi olan Atiye’de "Rahmi Görener" karakterini canlandırdı.

     Seslendirdiği sinema filmlerden ve sanatçılarından bazıları: İki Arkadaş (Erdoğan Seren), Tatar Ramazan Sürgünde (Kazım Kartal), Ölü Ozanlar Derneği (Morman Lloyd), Kır Çiçeğim (Hüseyin Peyda), Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe (Adın Tezel), Kolyeli Kadın (Bilal İnci), Canım Oğlum (Nuri Tuğ), Şam Fıstık – Namus Düşmanı – Gelin Oy (Sümer Tilmaç), Sevsen Ne Olurdu? – Gerzek Şaban – Korkusuz Korkak – Avanak Apti – İhtiras Fırtınası – Ölüme Koşanlar (Renan Fosforoğlu), Dönme Dolap – Bataklıkta Bir Gül (Süleyman Turan),

     Seslendirme yönetmeni olarak sinema filmleri: Eskici ve Oğulları, Herşeye Rağmen, Selamsız Bandosu, Kaçamak, Hayallerim, Aşkım ve Sen, Gece Yolculuğu, Bir Kırık Bebek, Anayurt Oteli, Afife Jale, Çağdaş Bir Köle, Yoksul, Kupa Kızı, Bir Günlük Aşk, Bekçi, Kırlangıç Fırtınası, Kuyucaklı Yusuf, Dünyamı Yıkmasaydın, Alişan.

     27 Eylül 2020  aramızdan ayrılmıştı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

Bu yazı toplam 807 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.