1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. 2020 Yılında Kaybettiklerimiz (71)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

2020 Yılında Kaybettiklerimiz (71)

A+A-

kose-yazisi--alaattin-karaer1-yusuf-omurlu.jpg

Yusuf ÖMÜRLÜ!

Yüksek Mimar, Müzisyen, Türk Sanat Müziği Sanatçısı, Bestekâr, Koro Şefi Yusuf Ömürlü 1936 yılında İstanbul’da doğdu.

     İstanbul Güzel Sanatlar Akademisinden yüksek mimar olarak mezun olan Ömürlü, müziğe Arif Sami Toker ile başladı. 1956-1960 yılları arasında Üsküdar Musiki Cemiyetine devam etti. Burada Emin Ongan’ın yardımcılığını yaptı. Münir Nurettin Selçuk, Kemal Batanay ve Cahit Gözkan ile 1971'de Kubbealtı Vakfında musiki çalışmalarını başlattı.  1975 yılında felç geçirmesi üzerine mimarlığı bırakarak yalnız musikiyle uğraşmaya başladı.

     Kubbealtı Vakfı’nda uzun yıllar ders verip çok sayıda talebe yetiştirdi. 1007 ilahi, 465 klasik eser, 120 saz eseri, 100 adet Yahya Kemal'in bestelenmiş şiirleri ve 78 adet Kenan Rifai'nin bestelenmiş eserlerinin notalarını yazdı.

     Bu eserler Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı tarafından yayınlanmıştır. 2007 yılında, içinde 428 adet ilâhi bulunan ‘’Rahmet Peygamberine İlâhiler’’ isimli kitabı hazırlamıştır. Bu kitap TÜRKKAD İstanbul Şubesi tarafından yayınlanmıştır.

     Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı’nda şef olarak müzik çalışmalarını sürdürmekteydi. Üsküdar Mûsıkî Cemiyetinde tanıştığı Erten Ömürlü ile evli olup üç evladı vardır. Çocukları da Klasik Türk Mûsıkîsi ile uğraşmaktadır.

     Bestelenmiş farklı makamlarda 10 adet eseri bulunmaktadır.

     Yusuf Ömürlü, 1 Ağustos 2020 Cumartesi günü İstanbul’da aramızdan ayrılmıştı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

*     *     *     *     *

kose-yazisi--alaattin-karaer2-emre-gonlusen.jpg

Emre GÖNLÜŞEN!

           (Spor Spikeri)

 

     Uzunca bir süre kanserle mücadele eden spor spikeri Emre Gönlüşen'in vefatı spor camiasını yasa boğmuştu.. Gönlüşen'in kanser süreciyle ilgili bir panelde söyledikleri sosyal medyada büyük ilgi gördü.

     42 yaşındaki spikerin ölüm haberi, sevenlerini ve iş arkadaşlarını yasa boğdu.

     Emre Gönlüşen, amansız hastalığa yakalandıktan sonra mücadelesini bırakmamış ve hayata tutunmak ve kariyerini sürdürmek için büyük çabalar göstermişti.

     Gönlüşen'in kanser süreciyle ilgili bir panelde söyledikleri sosyal medyada çokça paylaşılmıştı..

     "Kayserispor – Galatasaray maçı dönüşüydü. Gece karnımda ağrı devam ediyordu. Doktor kuzenimi aradım, durumu anlattım. Problem apandist miydi, kum mu döküyordum. Tomografi çektiler ve kolon duvarında kalınlaşma tespit ettiler. İki gün sonra doktorlar bana kanser olduğumu söylediler. Bu pek iyiye işaret değildi.

O an hayatım değişti. O zamana kadar aklımdaki şey; acaba hangi seyahata gideceğim, insanlar benim maç anlatımımı beğenecek mi? Buydu.

     Ağır bir ameliyat geçirdim, uyandığımda yoğun bakımdaydım. Hemşire hanıma 'Azıcık su alabilir miyim?' dedim. Bana 'Hayır Emre bey vermemem, yasak' dedi.

     Şırıngaya birazcık su aldı, dudaklarımı ve ağzımı ıslattı. O günden beri suç içmenin, nefes almanın, hatta tuvalete gitmenin dünyanın en güzel şeyi olduğunu düşünüyorum. Sağlığınız yerindeyse dünyada hallolmayacak hiçbir şey yok. Sir Paul Mccartney'nin de söylediği gibi 'let it be' yani boş verin gitsin.."

     1978 yılında Adana'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İsmet İnönü İlkokulu, Gazi Ortaokulu, Adana Koleji’nde bitirdi. Yüksek öğrenimini Çukurova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü'nde tamamladı.

     Adana Şehir Tiyatrosu Konservatuvarı'nda iki sene kadar diksiyon eğitimi aldı. Emre Gönlüşen, taraftarı olduğu Adanaspor maçlarını seslendirme ümidiyle, bölgesel yayıncı kuruluşun kapısını çalmıştır. Onay aldıktan sonra her gün seslendirme için kanalın yolunu tutan Emre Gönlüşen, böylece televizyon dünyasının içine girmiştir. Bir süre sonra kanalda tam zamanlı işe giren Emre Gönlüşen, kurgu, montaj, haber spikerliği ve müzik-komedi gibi çeşitli programlar yapmıştır.

     Bu işi profesyonel anlamda yürütmek isteyen Emre Gönlüşen, o dönem İtalya Ligi'ni yayınlayan TV 8'e deneyimlerinden bahsederek mail atmıştır.

     TV 8 yönetimi tarafından kanala davet edilen Emre Gönlüşen, ayağının tozuyla İnter Milan maçını anlatmış ve beğenilince işe resmen başlamıştır.

     Emre Gönlüşen bu adımın ardından kariyer basamaklarını D Spor, Telesport, NTV Spor ve Bein Sports ile devam ettirmiştir.

     Spor tutkusu haricinde sıkı bir müzik takipçisi olan Gönlüşen, Beatles ve Rolling Stones hayranıdır.

     Kanser tedavisi gören Emre Gönlüşen, 09 Ağustos 2020 aramızdan ayrılmıştı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun

Bu yazı toplam 781 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.