1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. 2020 Yılında Kaybettiklerimiz (70)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

2020 Yılında Kaybettiklerimiz (70)

A+A-

kose-yazisi--alaattin-karaer1-kadri-oztopcu.jpg

Kadri ÖZTOPÇU!

(Yazar)

1954 yılında Samsun’da doğan, yazar Kadri Öztopçu, yazmaya şiirle başlamıştır. İlk şiirleri 1973-80 yılları arasında Yeni Adımlar, Güney, Türkiye Yazıları gibi dergilerde yayınlandı. Reklam yazarlığı yaptı. Bir vakıf üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalıştı; reklamcılık konusunda uygulamalı dersler verdi. Son yıllarda, şiirleri Şiiratı ve Adam Sanat, öyküleri ise Adam Öykü dergilerinde yayınlandı. Bir reklam ajansında yaratıcı yönetmen olarak çalıştı.

Eserleri:

Yanlış Hikayeler.

Kuş Oltası.

Saklı Köyün Kuşçusu.

Ödülleri: 2010 - Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü - Kuş Oltası.

     01 Mart 2020 tarihinde aramızdan ayrılmıştı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

*     *     *     *     *

kose-yazisi--alaattin-karaer2-ali-tayyar-onder-002.jpg

Ali Tayyar ÖNDER!

(Akademisyen – Yazar)

Akademisyen ve yazar, Ali Tayyar Önder, 1942 yılında Bursa’da doğdu. Lise eğitimini Bursa Erkek Lisesi son sınıfında iken kazandığı burs ile Amerika'da Phoenix'de tamamladı. Robert Koleji'nde İngiliz dili, iş idaresi ve pedagoji eğitimlerini aldı.

     1971 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Beşeri Bilimler Bölümü'nde, İngilizce öğretim görevlisi oldu. İngilizce bölümü için ders kitapları da yazmıştır.

     1973 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Konsey Üyesi olarak, ODTÜ'ye bağlı Gaziantep Fen ve Edebiyat Fakültesi'nin kurucusu oldu ayrıca bölüm başkanı ve dekan yardımcısı olarak da görev yaptı.

     1984 yılından sonra Ulaştırma bakanlığı, Devlet ve Çevre bakanlıklarında müşavirlik görevinde bulundu. Çevre Bakanlığı'nda müsteşar yardımcılığı görevinde de bulundu. "World Mohair Association"da ülkemizi temsil etti.

Çalışmaları:

     "Türkiye’nin Etnik Yapısı: Halkımızın kökenleri ve gerçekler" adlı kitabında; "Etniklik, üst kimlik, etnik mozaik, çok kültürcülük, Anadolu ve Türklük, Kâşgarlı Mahmud, Ön Türkler, Aleviler, Türklük ve Kürtler, Kürtler, Zazalar, Araplar, Çerkezler, Lazlar, Gürcüler, Balkan Kökenliler, Nusayrîler, Yeni Dünya düzeninin hedefi ve Türkiye" başlıkları altında incelemiştir.

25 Mart 2020 tarihinde, Ankara’da geçirdiği kalp krizi sonucunda aramızdan ayrılmıştı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

*     *     *     *     *

kose-yazisi--alaattin-karaer3-necdet-varol.jpg

Necdet VAROL!

(Bestekar)

Bestekar Necdet Varol, 1925 yılında İstanbul Kireçburnu’nda doğdu.  Devlet Sanatçısı Necdet Varol, 1950 ve 1956 yılları arasında Ankara Radyosu'nda kanun sanatçılığı yapmıştır. Daha sonra İzmir Radyo Müdürü olan Varol, 1959 ve 1960 yılları arasında İstanbul Radyosu'nda kanun sanatçısı ve koro yönetmeni olarak görev yapmıştır. Çok sayıda sözlü ve saz eserleri bulunan Necdet Varol, bestelerinde Cahit Sıtkı Tarancı, Orhan Seyfi Orhon, İlkan San ve Onur Akay gibi ünlü isimlerin şiirlerini kullanmıştır.

Eserlerinden bazıları: 

Dönmez Artık Dedi Şu İçimdeki Kuşkular (Söz: Onur Akay - Müzik: Necdet Varol)

Süzül Güzel Süzül de Gel (Söz ve Müzik: Necdet Varol)

29 Mart 2020 tarihinde, aramızdan ayrılmıştı.

Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

 

Bu yazı toplam 735 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.