1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. 2020 Yılında Kaybettiklerimiz (65)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

2020 Yılında Kaybettiklerimiz (65)

A+A-

 

kose-yazisi--alaattin-karaer1irfan-ciftci.jpgİrfan ÇİFTÇİ!

(Şair-Yazar-Bürokrat)

İrfan Çiftçi, 1965 yılında, Arpaçay / Kars’da doğdu.  Dost, İlhan Mete gibi imzalar da kullandı. Yerlikavak İlkokulu, Gebze Lisesi, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi, Maliye Bölümü mezunudur. Bitirdiği fakültede “Türkistan’daki Türk Cumhuriyetlerinde Sosyo-Ekonomik ve Siyasal Değişim” teziyle yüksek lisansını, “Uluslararası İlişkilerde ‘Öteki’ Kavramı ve AB-İKÖ İstanbul Buluşmasında Türk Modeli Söyleminin Gelişimi” teziyle doktorasını tamamladı.

     Çalışma hayatına 1978’de Marmara Ekspres (Gebze) gazetesinde başladı. PİAR, İTO gibi kuruluşlarda araştırmacı ve editör, Güneş gazetesinde kültür-sanat servisi sorumlusu, 2000’e Doğru dergisinde muhabirlik ve yazarlık, Günaydın-Tan gazetelerinde gençlik ve kültür sanat sorumlusu, İstanbul Üniversitesi ÖKM’de öğretim görevlisi ve sanat yönetmeni, MÜSİAD Genel Merkezide basın danışmanı ve yayın müdürü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ’de genel koordinatör aynı belediye bağlı Kültür İşleri Daire Başkanlığında genel koordinatör olarak çalıştı. 2001 yılından itibaren: İÜ İletişim Fakültesi öğretim görevlisi olarak çalışmalarını sürdürdü.

     Akademik çalışmalarında, Jeopolitik ve Küreselleşme, Kültürlerarası İletişim, İstanbul Çalışmaları, Hermenötik, Rus ve Türk Dünyası, Diplomasi, İnsan-Sanat (poetika ve politika) ilişkileri üzerinde yoğunlaşan Çiftçi, bu konularla ilgili birçok ders verdi.

 İÜ Edebiyat Kulübü, TYB, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Toplumbilim Komitesi, Avrasya  Aydınlar Forumu (Türkiye temsilcisi) üyesiydi.

     Yazıları 1978’den itibaren yurtiçinde Marmara Ekspres, Amatör Sanat, Fanatik,  Hürriyet Gösteri, Geniş  Zamanlar, 2000’e Doğru, Dergâh, İkindi Yazıları, Genç Dost,  Erguvan, Edebiyat, Matbuat, E Dergisi, Gece Nöbeti, Yeni Türkiye, Türk Diplomatik, Düşler Edebiyat, Düş Çınarı, Yeni Günaydın, Cumhuriyet Dergi, ve Yeni Şafak gibi dergi ve gazeteler ile yurtdışında 525. Gazete, III. Sektör, Hazer, Yol, Günay, İntertürk, Bremen Art, Kazan Utları, Litaratura gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Kanal 7 ve STV’de kültür-sanat programları hazırlayıp sundu.

    Kitapları: Fatih ve Fetih (İbrahim Kiras’la birlikte), Yaşasın Cumhuriyet Sergileri (Burçak Evren’le birlikte), Üç İstanbul (Burçak Evren’le birlikte).

     Son dönemde Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliğinde Kültür ve Tanıtma Müşavirliği görevinde bulunan İrfan Çiftçi, 3 Temmuz 2020 günü İstanbul'da geçirdiği kalp krizi sonucu, 55 yaşında aramızdan ayrıldı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

                                    *    *    *    *    *

kose-yazisi--alaattin-karaer2jale-aylanc.jpgJale AYLANÇ!

(Oyuncu)

 

     Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, seslendirme ve dublaj sanatçısı,  1948 yılında İstanbul doğdu.  Sanat hayatına, 1964 yılında Halkevlerinde tiyatro ile başlayan Aylanç, ertesi yıl Orhan Elçin Tiyatrosu'nda sahneye çıkmaya devam etti. Daha sonra Ankara Birlik Tiyatrosu Sahnesi'nde görev yapan sanatçı, Ankara Sanat Tiyatrosu'na geçmesinin ardından, bu kuruluşta 20 yıldan fazla süreyle birçok oyunda rol aldı.

     Tiyatroyla birlikte seslendirme çalışmalarına da başlayan sanatçı, TRT'nin ilk dublaj ustalarından biridir. Jale Aylanç, kamera karşısına da geçerek, sinema ve dizi filmlerde rol almıştır.

     Rol aldığı tiyatro oyunları: Yer Demir Gök Bakır, Ayak Takımı Arasında, Mefisto, Yusuf ile Menofis, Sonuncular, Silahşörün Gölgesi, Bu Zamlar Bana Karşı, Nafile Dünya, Bir Ceza Avukatının Anıları, Bir Şehnaz Oyun, Galile’nin Yaşamı, Yaz Misafirleri, Oyun Nasıl Oynanmalı, Tak-Tik, Akıllı Hayvanlar, Komün Günleri, Nereye Payidar, Dimitrof, Ana, El Kapısı, Evler Evler.

    Rol Aldığı Sinema Filmleri: İlk Öpücük, Unutursam Fısılda, Sonsuz Bir Aşk, Olur Olur!, Ben Bir İnsan, Düttürü Dünya, Kırlangıç Fırtınası, Bir Yudum Sevgi.

    Rol Aldığı Diziler: Dengi Dengine, Yeşil Deniz, Suskunlar, Gece Sesleri, Beni Unutma, Yeni Evli, Nazlı Yarim, Hayat Türküsü, Fırtına, Bizim Evin Halleri, Tersine Akan,

Yukarı Karakısık.

Ödülleri:

-           1990- Sanat Kurumu, Tiyatro Onur Ödülü.

-           2000- 5.Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali, Onur Ödülü.

7 Temmuz 2020 tarihinde Ankara’da 72 yaşında aramızdan ayrıldı.

Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

 

Bu yazı toplam 914 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.