1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. 2020 Yılında Kaybettiklerimiz (64)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

2020 Yılında Kaybettiklerimiz (64)

A+A-

kose-yazisi--alaattin-karaer3-cagri-goktepe.jpg

Çağrı GÖKTEPE!

(Şarkıcı - Besteci)

 

1969 yılında, Bursa’da doğdu. 1985 yılından itibaren Bursa’da Bursa Belediye konservatuvarı İcra heyetinde korist olarak görev aldı. İlk ve orta öğrenimini Bursa’da tamamladı. 1985–1987 İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarını kazandı. 1987 reklam jingleları, dizi ve film müzikleri yaptı ve seslendirdi.

     Kenan Işık ve Hülya Avşar’ın başrol paylaştığı “Yeşil Işık” filmi ve Emre Kınay, Şevket Çoruh ve Yeşim Büber’in başrol oynadığı “İnşaat”  filmlerin müziklerini yaptı. Birçok ünlü ve popüler sanatçı dostunun (Adnan Şenses, Cengiz Kurtoğlu, Safiye Soyman, Harika Avcı, Murat Göğebakan, Ayhan Aşan, Atilla Kaya, Devran Çağlar, Atilla Atasoy vb.)  albümlerine besteleriyle destek verdi.

     Bosna-Hersekli ünlü sanatçı Dino Merlin ile BUREK 2004 adlı albümünde düet yaptı. Bosna ve Türkiye’de Bu sanatçı ile konserlere katıldı. Uzun yıllar birçok sanatçının albümünde Müzik Direktörlüğü yaptı. Festivaller, Kutlamalar ve özel günler nedeniyle yurt içinde ve yurt dışında özel konserler verdi. 1997’da ilk Albümü ÇAĞRI 'yı yaptı. Albümdeki klip şarkısı “Gönül” büyük kitlelere ulaştı ve çok beğenildi.

     1998 yılında Samanyolu TV'de rock ve caz ağırlıklı “Cazın Çağrısı” ve “Stüdyo -S-” adli televizyon programları yaptı. Bu programları yaparken “Kirik Mızrap” adlı şiir kitabi hediye edildi. Kitaptaki “ASILMAZ” adlı şiir “Yolcu buruk bas gerek, Gözde daim yas gerek, Huy biraz yavaş gerek, Yoksa yollar aşılmaz .” Çağrı Göktepe tarafından çok beğenildi ve “ASK’A ÇAGRI” Albümünün çıkış şarkısı olarak bestelendi. 2004 Dünya Radyo da program yapımcısı olarak yaklaşık iki yıl boyunca “Yolcu” adlı programı hazırlayıp sundu.

     26 Haziran 2020 tarihinde, 51 yaşında aramızdan ayrıldı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

                                    *    *    *    *    *

kose-yazisi--alaattin-karaer2-cihangir-goker.jpg

Cihangir GÖKER!

(Spiker)

 

     Eski Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) baş spikerlerinden, diksiyon eğitmeni Cihangir Göker’de aramızdan ayrılmıştı.

     TRT Ankara Televizyonu'nda 31 Ocak 1968'de gerçekleştirilen ilk yayının spikerliğini ve tarihçi Afet İnan'ın "Atatürk ve Devrimleri" programının sunuculuğunu üstlenen Göker, 41 yıllık meslek hayatında önemli anları ve olayları kamuoyuna aktarmıştı.

     Medya dünyasından çok sayıda isme eğitim vermişti

     Diksiyon ve etkili konuşma sanatının önemli isimlerinden Göker, yıllarca görevini sürdürdüğü  TRT'deki kariyerinin ardından, Başkent İletişim Akademisi'nde medya dünyasındaki birçok ünlü isme eğitim vermişti.

     AA'ya 26 Eylül 2019'da Türk Dil Bayramı ve Türk dilinin yaşadığı sorunlar ile çözüm yollarına ilişkin verdiği röportajda, her Türk gencinin evinde mutlaka Türk Dil Kurumunun Türkçe sözlüğünü bulundurmasını öğütleyen Göker, "Dilini kaybeden milletler yok olmaya mahkum olur." ifadesini kullanmıştı.

     28 Haziran 2020 tarihinde, 77 yaşında aramızdan ayrıldı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

                                    *    *    *    *    *

kose-yazisi--alaattin-karaer1-altan-bozkurt.jpg

Altan BOZKURT!

(Yeşilçam Oyuncusu)

 

     Yeşilçam oyuncularından Altan Bozkurt, 1946 yılında İstanbul’da doğdu.  1980’e kadar çeşitli filmlerde yer aldı. Sinema oyunculuğunu bıraktıktan sonra bir süre Zorlu Holding A.Ş.’de İthalat ve Yatırım Müdürü olarak çalışmış, 1997 yılında emekli olmuş, daha sonra çeşitli kuruluşlara danışmanlık yapmıştı.

    Rol aldığı filmler: Gördüğün Yerde Vur, İnce Memet Vuruldu, Saymadım Kaç Yıl Oldu, Kalleş, Düşmanlarım Çatlasın, Kanlı Deniz, Çılgınlar, Yüreğimde Yare Var, Asılacak Adam, Çılgın Kız ve Üç Süper Adam, Gönüller Fatihi Yunus Emre, Sevginin Bedeli, Papazlar Şebekesi, Mağrur ve Cesur, Lekeli Kadın, Kara Haydar, Elbet Bir Gün Buluşacağız, Kızım, Dikiz Aynası, Aşkın Zaferi, Affedilmeyenler, Üç Silahşörlerin İntikamı, Üç Silahşörler, Gönül Oyunu, Fosforlu Melek, Aşkın Kaderim Oldu, Çirkin ve Cesur, Kör, Hayat Cehennemi, Bir Varmış Bir Yokmuş, Yaşamak Kolay Değil, Vur Patlasın Çal Oynasın, Köye Dönen Yosma, Kaderim, Ana Gibi Yar Olmaz, Üç Namus Bekçisi, Rüzgar Hafiye, Maskeli Süvarinin Dönüşü,Maskeli Süvari Tom Miks'e Karşı, Aç Kurtlar, İslamiyetin Kahraman Kızı.

     29 Haziran 2020 tarihinde, 74 yaşında aramızdan ayrıldı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

Bu yazı toplam 1903 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.