1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. 2020 Yılında Kaybettiklerimiz (61)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

2020 Yılında Kaybettiklerimiz (61)

A+A-

kose-yazisi--alaattin-karaer2esra-adiyaman-aslan.jpg

Esra ADIYAMAN ARSLAN!

(TRT Spikeri)

     TRT spikeri Esra Adıyaman Aslan, uzun süredir mücadele ettiği kanser nedeniyle hayatını kaybetti.

     Uzun süredir kanserle mücadele eden Adıyaman, 2000’lerin başında sunduğu müzik-eğlence ve haber-belgesel tarzı programlar ile hafızalarımıza kazınmış ve yine kendi gibi TRT spikeri Hakan Aslan’la evlenmişti.

     Uzun yıllardır TRT’de spikerlik yapan Çağatay Gökmen de Esra Adıyaman’ın vefatının ardından Instagram hesabından bir veda mesajı yayınlamıştı.

     “Dönemdaşım meslektaşım TRT spikeri Esra Adıyaman Aslan’ı bugün ebediyete uğurladık… 1998’de TRT’nin açmış olduğu sınav neticesinde kurumun kadrolu spikeri olduk seninle. Acı tatlı bir çok güzel anıyı paylaştık. Bazen güldük bazen tartıştık ama dostluğumuz hep baki kaldı. En son geçen hafta konuşmuş mesafemizi koruyarak buluşalım, özlem giderelim demiştik.

     Sen de; bizim dönemi-seni severler-bir araya gelelim demiştin. Ama olmadı, bugün seni maalesef sonsuzluğa uğurladık.

     Esra’yı kaybettik dediklerinde, hangi Esra demişim “belki yakıştıramadığımdan”…

     Çünkü konuştuğumuzda seninle iyi geliyordu sesin. Her şeyi geride bırakıp amansı hastalığı yendim pozu vermiştin, ama-gibi-yapmışsın, bana.

     Seni hep kızıldereli kadınlara benzetirdim, çünkü hem güzel hem de güçlü bir kadın olduğundan. Asla altta kalmaz bir duruşun vardı hep, okların daim sırtında.

     İnsanları sözünle döver, bir sözünle de gönlünü alırdın. Bugün ebedi istiratgahına seni sevgili eşin yine dönemdaşımız olan Hakan Aslan ve o yakışıklı oğlun Boran ve de sevdiklerin, dönemdaşlarınla toprak attık, “bol olsun ve rahat uyu” dedik sana… Bu dünyadan; soyadın gibi Adı-yaman bir Esra geçti çünkü… Seni daim anmak üzere sonsuzluğa uğurladık hep birlikte…

     Ve Sevgili dönemdaşımız dostum Hakan Urgancı’da seni TRT radyo mikrofonlarından uğurladı, kendine has üslubu ve tüm içtenliğiyle, hepimizin kalplerinden geçenleri sana sunarak…”

     11 Haziran 2020 tarihinde aramızdan ayrıldı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

 

kose-yazisi--alaattin-karaer3metin-aydogan.jpg

                                                *     *     *     *     *

Metin AYDOĞAN!

                                              (Araştırmacı – Yazar)

     Araştırmacı ve yazar, Metin Aydoğan, 1945 yılında Afyon'da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini İzmir'de, tamamladı. 1969'da Karadeniz Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi'ni bitirdi. Yüksek öğrenimi dışında tüm yaşamını İzmir'de geçirdi. Örgütlü toplum olmayı uygarlık koşulu sayan anlayışla, değişik mesleki ve demokratik örgütlere üye oldu, yöneticilik yaptı. Çok sayıda yazı ve araştırma yayınladı, sayısız panel, konferans ve kongreye katıldı.

     1997-99 yılları arasında ADD İzmir Merkez Şube başkanlığını yaptı, aynı derneğin onur üyesi oldu.

    Eserleri: Ülkeye Adanmış Bir Yaşam(2) - Atatürk ve Türk Devrimi, Ülkeye Adanmış Bir Yaşam - Mustafa Kemal ve Kurtuluş Savaşı, Nasıl Bir Parti Nasıl Bir Mücadele, Bitmeyen Oyun - Türkiye'yi Bekleyen Tehlikeler, Yeni Dünya Düzeni Kemalizm ve Türkiye (2 cilt), Avrupa Birliği'nin Neresindeyiz?, Ekonomik Bunalımdan Ulusal Bunalıma, Antik Çağ'dan Küreselleşmeye Yönetim Gelenekleri ve Türkler(2 cilt), Küreselleşme ve Siyasi Partiler, Batı ve Doğu Uygarlıkları, Türk Uygarlığı, Türkiye Üzerine Notlar: 1923 – 2005, Türkiye Nereye Gidiyor, Ne Yapmalı, Ülkeye Adanmış Bir Yaşam - Mustafa Kemal ve Kurtuluş Savaşı.

 

     15 Haziran 2020 tarihinde aramızdan ayrıldı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

 

kose-yazisi--alaattin-karaer1-asaf-koksal.jpg

*     *     *     *     *

 

Asaf KÖKSAL!

(Yönetmen – Senarist)

 

     Birçok dizinin koordinatörlüğünü ve yürütücü yapımcılığını da üstlenen, yönetmen ve senarist Asaf Köksal, 1942 yılında doğdu.

     1991 yılında Türkiye'nin Kalbi Ankara belgeselini çekerek yönetmenliğe başladı.  1992 yılında Kanunun Ötesinde isimli dizinin daha sonra da 1997 yılında Komşu Komşu isimli dizinin yönetmenliğini yaptı. 1998 yılında “Cumhuriyetin Anıları” belgesel serisini bitirdi. “Bizimkiler”, “Koltuk Sevdası” ve “Yazlıkçılar” adlı dizilerin de senaryosuna katkıda buludu.  Hanımlar Sizin İçin ve Ayaşlı ve Kiracıları adlı altı bölümlük mini dizinin yapımcısıydı.

    Yönetmen olarak tv dizileri: Komşu Komşu, Kanunun Ötesinde.

    Yönetmenliğini yaptığı belgesel filmler: Cumhuriyetin Anıları: Çarşılar ve Müşterileri, Cumhuriyetin Anıları: Cumhuriyetin Radyolu Günleri, Cumhuriyetin Anıları: Cumhuriyetin Sofraları, Cumhuriyetin Anıları: Cumhuriyetin Çizgileri, Cumhuriyetin Anıları: Değişen Hayatlar, İnip Çıkan Ökçeler, Cumhuriyetin Anıları: Evin İçi ve Mobilyaları, Cumhuriyetin Anıları: Otomobil Uçar Gider, Cumhuriyetin Anıları: Paranın Önü Arkası, Cumhuriyetin Anıları: Unutulmayan Tatil Günleri, Cumhuriyetin Anıları: Zamanlar, Mekanlar ve Mutfaklar, Cumhuriyetin Anıları: Osmanlı Bankası, Cumhuriyetin Anıları: Başımızın Üstündeki Kimlikler Şapkalarımız, Türkiye'nin Kalbi Ankara.

    Senarist olarak tv dizileri: Koltuk Sevdası, Yazlıkçılar, Bizimkiler.

    Yapım koordinatörü olarak tv dizisi: Koltuk Sevdası.

    Yürütücü yapımcı olarak tv dizisi: Ayaşlı ve Kiracıları.

    Basın ve Halkla ilişkiler tv dizisi: Bizimkiler.

     17 Haziran 2020 tarihinde, 78 yaşında aramızdan ayrıldı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

 

Bu yazı toplam 1249 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.