1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. 2020 Yılında Kaybettiklerimiz (57)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

2020 Yılında Kaybettiklerimiz (57)

A+A-

İskender ŞENCEMAL!

(Müzisyen)

Türk müziğinin dev isimlerine sahnelerde eşlik eden, enstrümanları ile albümlerine önemli katkıda bulunan ve aynı zamanda çok sayıda ünlü ismin albümlerinin aranjörlüğünü de yapan, Kempa Yaylı Grubu’nun kurucularından ünlü keman ve viyole sanatçısı büyük yönetmen, usta isim İskender Şencemal hayatını kaybetmişti.

     İskender Şencemal’ın müzik camiasında 'Dede' lakabı ile anılan ve onun için, Kibariye’yi Kibariye yapan isimlerden biri olduğu ifade ediliyordu.

     2015 yılında ‘İscover’, 2018 yılında ‘Keman ile Enstrümantal’ albümü yayınlanan Şencemal’in, en son 2019 yılında ise Bülent Altınbaş ve Belgin Tunçbilek'le birlikte, ‘Bir Garip Ropan Kirpi’ isimli sazlı sözlü oyun havası albümü yayınlanmıştır. Kanun virtüözü Aytaç Doğan başta olmak üzere çok sayıda müzisyene de destek vermiştir. Doğan, Bursa Büyükşehir Belediye Konservatuvarı’na devam ederken şans yüzüne gülüyor ve Bursa’daki kuzeninin aracılığıyla o dönem Seda Sayan, Burhan Çaçan, Gökhan Güney ve Kibariye’nin albümlerini yapan İskender Şencemal’le tanışıyor. Şencemal, Doğan’ı İstanbul’a götürmek için ailesinden izin istiyor. Küçük Aytaç, kendini bir anda daha önce hiç görmediği İstanbul’da bir stüdyoda buluyor ve 2 gün arayla pek çok ‘yıldız’ sanatçının albümünde çalıyor…

     21 Mayıs 2020 tarihinde aramızdan ayrılmıştı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

    *     *     *     *    *

Fikret IĞDIRLI!

(Yönetmen)

 

     Çok sayıda ünlü sanatçının kliplerini çekerek adını duyuran ünlü yönetmen Fikret Iğdırlı yaşam mücadelesini kaybetmişti.

     Adana'da klip çekimi yaptığı sırada fenalaşarak hastaneye kaldırılan Fikret Iğdırlı'nın kalp krizi geçirdiği açıklanmıştı.

     Kaldırıldığı hastanede yoğun bakımda tutulan Fikret Iğdırlı'nın yaşam mücadelesini kaybettiği hayata gözlerini yumduğu açıklanmıştı.

     Mahmut Tuncer'den Çılgın Sedat'a kadar, çok sayıda ünlü ismin klip yönetmenliğini yapan usta yönetmen Fikret Iğdırlı;

     24 Mayıs 2020 tarihinde aramızdan ayrılmıştı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

*     *     *     *    *

Mürşit KAVURMACI!

(Tasavvuf Musikisi Sanatçısı)

Bursa'da musiki sanatçısı Mürşit Kavurmacı denizin içerisindeki kayalıkların dibinde ölü olarak bulunmuştu.

     Mudanya ilçesine bağlı Güzelyalı Mahallesi’ndeki evinden yürüyüş yapmak için çıkan Kavurmacı, uzun süre geri dönmeyince ailesi tarafından aranmaya başlanmıştı.

     Kavurmacı'nın cansız bedeni evinin 20 metre ilerisindeki kayalıkların dibinde suyun içerisinde hareketsiz halde bulundu. Kavurmacı'nın başında ve karnında yaralanmaların meydana geldiği, yürüdüğü sırada dengesini kaybedip suya düşmüş olabileceği belirtilişti.

     Ünlü Mevlithan Mustafa Kavurmacı’nın oğlu olan Mürşit Kavurmacı, İlahiyat Fakültesi mezunuydu. Bir süre imam hatiplik, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği de yapan Kavurmacı, tasavvuf musikisiyle uğraşıyordu.

    İlahiyat Fakültesi'nden mezun olduktan sonra Bursa Konservatuvarı'nda ders almış, 2000 yılında kurduğu tasavvuf musikisi korosu ile birlikte çalışıyordu.

     20 yıldır tasavvuf musikisi korosuyla birlikte programlar yapan sanatçının “Aşığım Cemaline” ve “Vakfı Seher” adlı albümleri bulunuyordu. "Hayatın Pusulası" adlı bir de kitap yazmıştı.

     “Hayatın Pusulası” kitabının açıklamasından;

     “Güzel gören güzel düşünür ”derler.

     Sahi siz, hayata hangi açıdan bakıyorsunuz? Negatif duyguların görüş alanınızı daralttığı puslu bir daireden mi? Böyle olunca, kirli camdan bakıp dış dünyayı temiz görmek, olayları sağlıklı yorumlamak mümkün değildir.

     Hayat aynasının karşısına geçin şimdi de. Yüzlerce aynanın olduğu yerde hissedin kendinizi ve siz sevinçle gülümsüyor, koşturuyorsunuz. Ne gördünüz? Size doğru gülümseyerek koşan insanları… Sonra da, kızgın bir çehre ile bağırın çağırın aynalar karşısında. Ne gördüğünüzü sormak dahi istemiyorum.

     Ya da, yankısı çok olan bir dağın eteğinden “Seni seviyorum” diye bağırın. Ne duydunuz? Şimdi de “Seni sevmiyorum” diye bağırın. Karşıdan gelen ses de, “Seni sevmiyorum diyecektir. Gördüğünüz gibi hayat, bakış açınıza, söylediklerinize ve işitmek istediklerinize göre şekilleniyor. Ne veriyorsanız onu alıyorsunuz.

     İşte size, hayat yolunda ilerlerken doğru düşünerek doğru yere gitmenizi sağlayacak bir pusula. Kitabın adı “Hayatın Pusulası”.  Ama, dosta yazılmış uzunca bir not pusulası, ama doğru yönü gösteren bir pusula, nasıl değerlendirirseniz…

     27 Mayıs 2020 tarihinde hayatını kaybetti.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

Bu yazı toplam 741 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.