1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. 2020 Yılında Kaybettiklerimiz (54)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

2020 Yılında Kaybettiklerimiz (54)

A+A-

kose-yazisi--alaattin-karaer-053.jpg

Alpay GÖLTEKİN!

     Diriliş: Ertuğrul, Poyraz Karayel, Kuruluş Osman, Kiralık Aşk gibi çok sevilen dizilerin müziklerini yapan, film müzikleri bestecisi Alpay Göltekin’de genç yaşta aramızdan ayrılmıştı.

     1972 yılında İstanbul’da doğdu. Babası Faruk Göltekin, bir müzisyendi; gitar çalıp, şarkı söylüyordu. Alpay daha çok küçükken onun kalbine müziği bir aşk olarak ekmeye başladı. Eve piyano alındığında Alpay 6 yaşında, müziğe heyecan duyan bir çocuktu. Müzikle hazırlandığı hayat, onu bir müzisyen olmaya doğru ilerletti…

     Konservatuvar eğitimi aldı. Ailesi istediği için Deniz Harp Okulu’nda da okudu; ancak orada bile ruhunda hep müzik vardı. Kendini sürekli sinema salonunda piyanonun başında, çoktan notalara düşmüşken buluyordu. Gizli gizli sahne çalışmaları yapıyordu. En çok Doğu ve Batı müziğini harmanlamaktan keyif alıyordu ve yolu sonunda Melih Kibar ile kesişecekti…

     Uzun yıllar müzik ve sahne çalışmaları yaptı. Kendini müzik anlamında her gün biraz daha geliştiriyordu. Sonunda 2002 yılında, yolu Melih Kibar ile kesişti. Hayranı olduğu müzisyen ile 2 yıl kadar müzikal asistanlığını yaparak notalarla yoğuruldu…

     Bu süreçte bir yandan da ‘Gülüm’ (Soundtrack) ve ‘Saat Sabahın Dokuzu’ albümlerinin yapımında koordinatör ve yardımcı tonmaister olarak yer alırken, pek çok jingle çalışmalarında vokal oldu.

     Melih Kibar ile geçirdiği dönem, hayatında pek çok güzel şeyin bir arada yaşandığı dönemdi. Hayatının aşkıyla karşılaştı. Zeki Alasya’nın kızı Zeynep’le tanıştı ve evlendi.

     Alpay, 2004 yılında Melih Kibar’ın yanından ayrılıp serbest çalışmaya başladı. Bir süre çeşitli ajanslar ve prodüksiyon şirketleri için televizyon reklamı, dizi ve radyo spot müzikleri hazırlarken 2006 yılında, Film Müziği Bestecisi Alp Yenier ile  birlikte ‘REC Müzik Prodükdisyon’u kurdular. 2010’da ortağı ile yollarını ayıran Alpay, daha sonra eşi Zeynep Alasya ile ortaklığı sürdürdü. Birlikte pek çok dizi, film ve reklam müziğine imza attılar. Yaptıkları işler hep zirvede yer aldı.

     Alpay Göltekin, işini “görüntü üzerine müzik yapmak” olarak tanımlıyordu. İşine duyduğu sevgiyi ise, bir röportajında şöyle anlatmıştı:

     “Bunu sinema ve dizide yaptığımız zaman biraz daha keyifli oluyor reklam ve kurumsal müziklerin yanında. Çünkü orada bir konu var ve o konuda siz o aşkı daha iyi yaşatabiliyorsunuz. O kini, o nefreti daha iyi verebiliyorsunuz. O entrikayı daha iyi canlandırabiliyorsunuz. Diziyi seyrederken seyirci de orada sizinle birlikte yükseldiği zaman siz zaten doğru bir iş yapmış oluyorsunuz. Ve hakikaten bu tadından yenmeyecek bir keyif.”

     Alpay Göltekin, adını pek çok projeye kazıdı. Diriliş: Ertuğrul ise, en çok sevilen işlerinde zirveyi oynadı. Dillere pelesenk, kulaklardan silinmeyen müzikler yaptılar.

     Diriliş’in çok sevilen müziklerini ise yapmaya dombrayı kullanarak başlamışlardı. Dombra, Orta Asya’nın en bilinen ve ritim olarak da kullanılan, iki telli bir enstrümanıydı.

     Dönemin ruhunu ve karakterlerini analiz ettiğinde, en uygun enstrümanın dombra olduğunu düşünmüşlerdi. Çünkü Orta Asya’da hem ritmi hem besteleri bu enstrüman ile yapıyorlardı ve çok bilinen ve kullanılan bu sazın büyüleyici etkisine inanıyorlardı.

     Dombra dışında yine dönemin ruhunu yansıtacak başka çalgılar da kullandılar. Daha küçük bir saz görünümünde olan cura ile kopuz, bendir ve jembe tercih ettiler. Her sazı bulamadıklarında da teknolojiden faydalanarak pek çok perküsyon aleti kullandılar. Geriye de alt yapısını oluşturmak kalmıştı. Bu noktada da, senfoniyi yakaladılar. Senfonik alt yapılarla, seyircisini diziye bağlayan tınıları keşfettiler…

    Tv dizisi müzikleri: Vurgun, Kuruluş: Osman, Her Yerde Sen, Mehmetçik Kut’ül Amare, Avlu, Kırlangıç Fırtınası, Hayat Sırları, Adı Efsane, Hayat Sevince Güzel, Kiralık Aşk, Kara Ekmek, Fabrika Kızı, Yenuz Emre Aşkın Yolculuğu, Poyraz Karayel, Her Sevda Bir Veda, Diriliş: Ertuğrul, Aşkın Kanunu, Osmanlı’da Derin Devlet, Krem, Bir Zamanlar Osmanlı Kıyam, Kurşun Bilal, Ana Yüreği, Bahar Dalları, Sardunya Sokağı, Gözyaşı Çetesi, 29-30, Kadının Sessizliği.

   Sinema film müzikleri: Poyraz Karayel: Küresel Sermay…, Taş Mektep, Türk Pasaportu, SüpüRRR,

   Tv film müzikleri: Prangalı Yarim, Yalan Oldu.

     11 Mayıs 2020 tarihinde, 48 yaşında aramızdan ayrılmıştı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

Bu yazı toplam 701 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.