1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. 2020 Yılında Kaybettiklerimiz (42)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

2020 Yılında Kaybettiklerimiz (42)

A+A-

kose-yazisi--alaattin-karaer-039.jpg

Mehmet Ali MERİÇ!

     Kanser tedavisi gören, ressam Mehmet Ali Meriç’te yaşama veda etmişti.

     1949 yılında İstanbul’da doğdu. 1957-1965 yıllarında Saint Benoit Fransız Erkek Lisesi ve Galatasaray Lisesi'nde eğitim gördü.

     Mersin'de yaşayan Ressam ölümü Mersin’de büyük üzüntü yaratmıştı.

     1986 yılında Mersin'e yerleşen  Mehmet Ali Meriç,30 yıl önce ticari ilişkiler nedeniyle Mersin’e geldiğini ve burada yaşamaya karar verdiğini ve Mersin’e gelmekten çok memnun olduğunu dile getiren sanatçının, 02 Aralık 2017 tarihli gazetelerdeki haberlerde; 71’inci kişisel sergisini Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO)  Sanat Galerisi’ndeki sergi açılışında, yağlı boya kullanarak hazırladığı 30 eseri yer aldı. Sanatçı, geçtiğimiz yıl İçel’de geçirdiği 30 yılını anlattığı bir sergiyi yine MTSO Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşturmuştu.

     Açılışta konuşan ressam Mehmet Ali Meriç, resimlerinde deniz ve tekneleri işlediğini, özellikle estetik bir yapısı bulunması nedeniyle yelkene ağırlık verdiğini söyledi.

     Ressamların iyi bildikleri durumları ve nesneleri kolay resmettiklerini belirten Meriç, “Ben de bildiğim şeyi yaptım. Bu kolaycılık olarak görülmemelidir” ifadelerini kullandı. Resimlerinin özel bir amaç taşımadığını kaydeden Meriç, “Morali bozuk bir insan güzel bir resmi izlediği zaman, içinde iyiliğe doğru pozitif duygular uyanır. Bundan âlâ mesaj mı olur?” diye konuştu.

     1965’ten bu yana profesyonel olarak çalıştığını aktaran Meriç, 1986’da İçel’e yerleştiğini ve çalışmalarını kendi atölyesinde yürüttüğünü söyledi.

     İçel’de sanat galerisinin az olduğunu ancak bu durumun kente özgü olmadığını belirten Meriç, İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlerde de durumun aynı olduğuna işaret etti. Ekonomik ve kültürel koşulların sanat galerilerinin azalmasına sebebiyet verdiğini dile getiren Meriç, “Ortada durmadan artan ama nitelik bakımından büyümeyen bir nüfus var. Bu da sanata olan talebi düşürüyor” değerlendirmesini yaptı. Sanat galericilerin eskiden salt ticaret yapma gibi bir gayeleri olmadığını anlatan Meriç, “Ancak günümüzde bu durum değişti. Artık galeriler sanat bakkallarına dönüştü. Türkiye’de son 30 yıldır sanat galerileri maalesef bu durumda” diye konuştu.

     Gençlere de tavsiyelerde bulunan sanatçı, sadece sanat alanında değil, hayatın her aşamasında başarılı olmak için çok çalışmaları gerektiğini söyledi.

     “Çok araştır, çok dene ve de mutlaka malzeme bilgini kuvvetlendir” diyen Meriç, sözlerini şöyle tamamladı; "Ben yaptım oldu, demek hiçbir zaman doğru değildir. Biz güzelin peşinde değil, doğrunun peşindeyiz. Resmin güzeli çirkini olmaz, doğrusu yanlışı olur.

     Şükrü Aytunç, Kemal Zeren, Prof. Halil Dikmen den özel resim dersleri aldı. 1965-66 yıllarında Sümerbank Yıldız Porselen Fabrikasında desinatör olarak çalıştı. 1970 sonrası kendi atölyelerinde resim, serigrafi ve seramik yaptı.

     Türkiye’nin farklı kentlerinde 72 sergi açan, ressam Mehmet Ali Meriç, Türkiye ve Almanya'da karma sergilere katıldı.

     İçel Sanat Kulübü (İSK) başkanlığı da yaptı. İSK danışma kurulu üyeliğini sürdürüyordu.

Ressam Mehmet Ali Meriç,  zaman zaman yaz aylarında  Mersin'den kaçarak Çanakkale'nin Ayvacık Beldesi'ne bağlı Söğütlü Köyü'ndeki evinde resim çalışmalarını sürdürüyordu.

     4 Nisan 2020 tarihinde Mersin’de aramızdan ayrıldı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

Bu yazı toplam 717 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.