1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. 2020 Yılında Kaybettiklerimiz (41)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

2020 Yılında Kaybettiklerimiz (41)

A+A-

kose-yazisi--alaattin-karaer1-092.jpg

Helin BÖLEK!

     1 Mart 2014 tarihinde; EĞİTİM SEN (Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası) Kırıkkale Şubesi,  Barış, Kardeşlik, Hoşgörü ve Eğitim Sen 24. Yıl Kuruluş Yıldönümü Kutlama Etkinliği çerçevesinde Grup Yorum’un Konseriyle Makro sinemalarında Kırıkkale’lileri buluşturmuşlardı.

     Grup Yorum, ülkemizin özgün ve folk-rock gibi müziğin çeşitli dallarında eserler üreten politik, devrimci, var olan değerlerine sahip çıkan, şarkı sözlerini, anti-emperyalist mücadele, hapishane katliamları, ölümler, aşk, erdem ve özgür bir dünyaya duyulan özlem gibi konularla şekillenen müzik grubudur.

     1985 yılından günümüze siyasi görüşlerini müzikleriyle topluma duyurmaya çalışmıştır. Bu yönüyle gruba günümüze kadar 400'ün üzerinde dava açılmıştır. 15 üyesi tutuklanıp hapis yatmış ve çıkardığı 21 albüm ile 2 milyondan fazla albüm satışı yapmıştır.

      1987 yılından başlayarak günümüze kadar 21 albüm çıkaran, Türkiye'de ve Avrupa’da her yıl konser veren grup, bunun dışında yüzlerce kitle eylemine, sokak gösterisine, greve,  fabrika ve üniversite işgaline katılmıştır.

     Uzun yıllar konserleri yasaklanıp, üyeleri gözaltına alınıp, tutuklanmış ve birçok kentte kasetlerinin satılması engellenmiştir. Albümleri, şarkıları suç unsuru taşıdığı iddiasıyla resmî olarak toplatılmıştır.

     Kısaca bahsetmiş olduğum Grup Yorum salondakilerle bütünleşmişti. Herkes ayaktaydı. Türküler eşliğinde halaylar çekilmiş, türkülere eşlik edilmişti...

     Grup üyelerinden Helin Bölek konser yasaklarına karşı başlatmış olduğu ölüm orucu eylemleri sonucu hayatını kaybetmişti.

     Grup Yorum üyesi ve solist Helin Bölek 1991 yılında Diyarbakır’da doğdu.

     Aslen Diyarbakırlı  bir ailenin kızı olan Helin Bölek gençlik yıllarında sanat çalışmalarında bulundu. Grup Yorum içerisinde solist olarak görev aldı. 2016 Kasım ayında İstanbul'da, İdil Kültür Merkezi'ne düzenlenen bir polis operasyonu sırasında grubun yedi üyesiyle birlikte "polise mukavemet, hakaret ve terör örgütü üyesi olma" suçlamalarıyla önce gözaltına alındı ve ardından tutuklandı. Helin Bölek'in yanı sıra Bahar Kurt, Barış Yüksel, İbrahim Gökçek ve Ali Aracı cezaevinden yaptıkları bir açıklama ile yaşadıkları baskılar, uygulanan konser yasakları, kültür merkezine yapılan baskınların son bulması için 17 Mayıs 2019 tarihinde 'süresiz ve dönüşümsüz' açlık grevine başladıklarını duyurdular. 11 Mart 2020 günü ölüm orucunun 268. günündeki İbrahim Gökçek ile 265. günündeki Helin Bölek, İstanbul'daki Küçük Armutlu'da bulundukları evden sabaha karşı düzenlenen polis baskını sonrasında çıkarılarak Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesine götürüldü. Avukatı Didem Ünsal'ın yaptığı açıklamada, iki Grup Yorum üyesinin ambulansla hastaneye götürüldüğünü ve acil servisinden girişlerinin yapıldığını, burada müdahaleyi ve tedaviyi kabul etmedikleri yönünde beyanları olduğunu belirtti.

     Helin Bölek'in talepleri arasında Grup Yorum'un çalışmalarını yürüttüğü İdil Kültür Merkezine polis baskınlarının son bulması, grup üyelerinin, İçişleri Bakanlığının arananlar listelerinden çıkarılması, 3 yıldır tüm konserleri yasaklanan Grup Yorum üzerindeki konser yasakları kaldırılması, grup üyeleri haklarında açılan davaların düşürülmesi ve tutuklu Grup Yorum üyelerinin serbest bırakılması vardı.

     3 Nisan 2020 tarihinde ölüm orucunun 288. gününde İstanbul’da 29 yaşında aramızda ayrılmıştı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

kose-yazisi--alaattin-karaer2-065.jpg

Bu yazı toplam 1159 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.