1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. 2020 Yılında Kaybettiklerimiz (40)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

2020 Yılında Kaybettiklerimiz (40)

A+A-

kose-yazisi--alaatin-karaer.jpg

Ali KOÇAK!
    Ünlü ressam Ali Koçak, tedavi gördüğü Ankara'daki özel bir hastanede yaşamını yitirmişti. Yaklaşık 8 yıldır prostat ve akciğer kanseri tedavisi görmüştü. 
     Evli ve 3 çocuk babası olan Ali Koçak, 2 evlat acısı yaşamıştı. Koçak’ın kızı ressam Elif Koçak (43) geçirdiği hastalık sonucu 2016 yılında hayatını kaybetmişti. Ünlü ressamın Heykeltraş oğlu 49 yaşındaki Rıfat Koçak da 7 Ocak 2020 tarihinde Kızılağaç Mahallesi’ndeki evinde, av tüfeği ile intihar ederek yaşamına son vermişti. 
     Ali Koçak’ın ölümü Bodrum’da büyük üzüntü yaratmıştı. Fotoğraf sanatçısı İbrahim Hakkı Zırh, “Ali Koçak ve ilçemizde, Türkiye’de ve uluslararası sanat etkinliklerinde bizleri başarı ile temsil etti, şanssızlıklar üst üste geldi, Ali abi hem hastalıkla mücadele etti hem de çocuklarının acısına daha fazla dayanamadı, Bodrum’un sanat dünyasına renkli kişilikleri ve eserleriyle çok büyük katkıları oldu” demişti.
      Bodrum'da bir çok ünlü ressamın yetişmesine öncülük eden, resim çalışmalarını, Bodrum'a yakın olan Kızılağaç'taki kendi atölyesinde sürdüren sanatçının Koçak’ın ölümü Bodrum’da büyük üzüntü yaratmıştı. Fotoğraf sanatçısı İbrahim Hakkı Zırh, “Ali Koçak ve ilçemizde, Türkiye’de ve uluslararası sanat etkinliklerinde bizleri başarı ile temsil etti, şanssızlıklar üst üste geldi, Ali abi hem hastalıkla mücadele etti hem de çocuklarının acısına daha fazla dayanamadı, Bodrum’un sanat dünyasına renkli kişilikleri ve eserleriyle çok büyük katkıları oldu” demişti.
     1954 yılı Tokat doğumlu olan Ali Koçak, ilk ve orta öğrenimini Sivas'ta tamamladı. 1973 yılında girdiği Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu'na 3 yıl devam ettikten sonra ayrılan sanatçı, resim çalışmalarına bir süre ara verdi. Ancak resme olan tutkusu bir an bile azalmadı. Ağabeyi ressam Kasım Koçak'ın atölyesinde 4 yıl çalıştıktan sonra 1988 yılından itibaren resim yapmaya devam etti. Geçmişteki tecrübelerinin de yardımı ile iç dünyasındaki fantezilerini, düşlerini duygusal bir bağlamda, figüratif bir anlatım yolu ile ifade etmeye çalıştı.
     Ali Koçak eşi Saliç ile verdikleri kararla, planlarını çizdikleri evlerini inşa etmeye başlayan çift iki katlı olarak, genelde ahşap ve taş kullanarak yerel ustalarla birlikte bitirdikleri evi atölye haline getirmişler.
     Sanatçının bugüne kadar 25 kişisel, 15 karma sergide resimleri sergilenen sanatçının yurtiçi ve yurtdışı (Almanya, ABD, Fransa, Avusturya, Finlandiya, İngiltere) olmak üzere birçok özel koleksiyonda eserleri bulunuyor. 
    Ev iki bölümden oluşuyor. Ana bölüm “yaşam alanı”, diğer bölüm ise “resim atölyesi”. Evde otantik malzemeler, yer döşekleri, doğal haliyle ahşap malzemeler, ortada köylülerin “maşanga” dedikleri fırınlı sobası ve yine köylülerin “ocak” tabir ettikleri sürekli yanan bir şömine bulunuyor. Ali Koçak evini “her ay bir sergi” sloganıyla ressamlara açmıştı. Ali Gürel, Saliç, Rifat ve Bettina yapıtları sergilenmişti.
      Sergilerinden bazıları: 
•    1990 – Maltepe Sanat Galerisi / İstanbul.
•    1991 – İçel Sanat Evi / İstanbul.
•    1991 – Akdeniz Sanat Evi / İstanbul.
•    1999 – Berker Sanat Galerisi / Bodrum.
•    2001 – Epsilon Sanat Galerisi / Bodrum.
•    2002 – Ankara Menkul Kıymetler Borsa Sanat Galerisi / Ankara.
•    2017 – Koçak Sanat Galerisi / Bodrum.
•    2019 – Zeynep Sanat Galerisi / Bodrum.
      02 Nisan 2020 tarihinde aramızdan ayrılmıştı.
     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!
 

Bu yazı toplam 693 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.