1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. 2020 Yılında Kaybettiklerimiz (37)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

2020 Yılında Kaybettiklerimiz (37)

A+A-

kose-yazisi--alaatin-karaer1-005.jpg

Cengiz BEKTAŞ!

     Mimar, şair ve yazar Cengiz Bektaş, 1934 yılında Denizli’de doğdu.

     İlkokul (Saraçhane), İstanbul Erkek Lisesi, Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Süsleme, Mimarlık Bölümü, Münih Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü mezunu.

     Mimar Sinan Üniversitesi Şehircilik ve Mimarlık Bölümü’nde, Zafer Mühendislik Mimarlık Yüksek Okulu’nda ve Trakya Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev aldı. Münih, Ankara ve İstanbul’da serbest mimarlık, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde danışmanlık yaptı. 1959’dan itibaren serbest mimar olarak çalışmalarını sürdüren Bektaş, konuk öğretim görevlisi olarak Makedonya, Almanya ve ABD’de bulundu. Ayrıca Türkiye Yazarlar Sendikası genel başkanlığı ile Türkiye-Yunanistan Dostluk Derneği başkanlığı görevlerini üstlendi. Mimari tasa¬rımlarında işlevsel bir tutum izlediği görü¬lür.

     Mimar Cengiz Bektaş, Türk Dil Kurumu binası projesiyle 1978 Ulusal Mimarlık Sergisi Ödülü’nü, “Akdeniz Üniversitesi Olbia Sosyal Özeği” projesiyle 2001 Ağa Han Mimarlık Ödüllü’nü aldı. Tamamladığı diğer mimari tasarımları arasında İstanbul “Uluslararası Endüstri ve Ticaret Bankası”, Aydın “Afrodisyas Ek Müzesi” binaları bulunmaktadır.

     Mimarlıkta Eleştiri adlı kitabıyla 1968 yılı Türk Dil Kurumu İnceleme-Araştırma Ödülünü, bir şiiri ile de TRT 1970 Sanat Ödülleri Yarışması’nda Tek Şiir Başarı Ödülünü kazandı. 2003’te Truva Şiir Ödülü ve Romanya Balkan Kültürüne Katkı Ödülünü, Dün Bugün ile 2007 Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülünü aldı. Ayrıca çeşitli mimarlık ve şehircilik kuruluşlarından çok sayıda mimarlık ödülü aldı. Bazı şiir ve öyküleri çeşitli dillere çevrildi. Akdeniz adlı şiiri Aylin Livaneli tarafından bestelenerek seslendirildi.

     Cengiz Bektaş, yazı yaşamına bir Denizli gazetesine yazdığı fıkralarla gir¬di. Şiir ve yazıları, Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın çıkardığı Türkçe dergisinde başlayarak Dost, Sanat Sanatçılar, Türk Dili (TDK, 1968-83), Yazko Edebiyat, Varlık, İnsancıl, Güzel Yazılar, Evrensel Kültür, Kıyı gibi dergilerde yayımlandı. Şiirleri, deneme ve incelemelerinin yanı sıra mimarlık üzerine yazı ve konuşmalarıyla da tanındı.

     22. Dönemde kendisine Denizli Belediye Başkanlığı adaylığını önerildi, ancak o kabul etmedi. Babası adına yaptırdığı Hacı Halil Bektaş İlkokulunu Bedri Rahmi Eyüboğlu süslemişti.

     ESERLERİ:

    Şiir: Kişi, Akdeniz, Mor, Dört Kişiydiler Bir de Ben, Yeryüzünün Yüreği, Yerdeli Gökdeli, Zeytinli Fırın Sokağı, Güz Ey, Dört Kişiydiler Bir de Ben + Ustalarım, Fide, On’u Birden, Ustalarım, Dışların İçi, Su Belleği, Su Gölgesi, Sevgi Alnımın Teri.

     Deneme-İnceleme: Mimarlıkta Eleştiri, Bedri Rahmi Nakışlı Bir Deneme, Benim Oğlum Bina Okur, Duvarların Dışı da Senin, Yuva mı Mal mı, Kimin Bu Sokaklar Alanlar Kentler, Hoşgörünün Öteki Adı: Kuzguncuk, Kültür Kirlenmesi, Kent,  Ev Alma Komşu Al, Yaşama Kültürü, Bak Bak Desinler, Barış Sofrası, Kentli Olmak ya da Olmamak.

    Derleme: Kocasinan, Halk Yapı Sanatından Bir Örnek: Bodrum, Antalya, Babadağ Evleri, Şirinköy Evleri, Akşehir Evleri, Koruma Onarım, Kuşadası Evleri, Mimarca Mermer, Kuş Evleri, Türk Evi, Selçuklu Kervansarayları, Halk Yapı Sanatı.

    Çocuk Kitabı: Koca Rıza, Usta ile Çırak, Ebemevi, Sevgiyle Yap, Çağıl Nasıl Mavi Oldu?, Kitap Bahçesi I-II.

     Çeviri: Çizmeli Kedi, Sappho (şiir, Azra Erhat ile).

     Mimari: Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü (O. Vural ve V. Özsan ile birlikte), Türkiye Büyükelçiliği (Bonn, O. Vural ve V. Özsan ile birlikte), Etimesgut Camisi, Merkez Bankası Şubesi (Denizli), Silivri Toplu Konutları (İstanbul), Babadağlılar Çarşısı (Denizli), Türk Dil Kurumu Binası (Ankara), Binevler Toplu Konut Yerleşmesi (Edirne), Demir Çelik Fabrikası (İzmir).

    20 Mart 2020 tarihinde İstanbul’da aramızdan ayrılmıştı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

kose-yazisi--alaatin-karaer2-003.jpg

Bu yazı toplam 665 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.