1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. 2020 Yılında Kaybettiklerimiz (36)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

2020 Yılında Kaybettiklerimiz (36)

A+A-

kose-yazisi--alaattin-karaer1-082.jpg

Muhterem NUR!

Ömrünce ağlayan bir kadının gözyaşları nereye dökülür?

Solgun bir isyanın kalbine!

Hayatın filmlere, filmlerin de hayatlara benzediği zamanlardı. Siyah önlüklü bir kız yoksul mahallesinin çitlerini aşarak neon ışıklarıyla boyanmış Yeşilçam’a vardı. Artık acılarla dolu bir hayatı hem yaşayacak hem oynayacaktı. En çok o ağlayacak, en çok o ağlatacaktı. Kırmızı panjurlu evlere değil, savaşın, yurtsuzluğun, yetimliğin, yoksulluğun ve erkeklerin açtığı yaralarla var olan, ayakta kalan kadınlara inanacaktı. Adı Muhterem Nur’du…

Sonra birlikte kanayacağı bir yürek arayacaktı. Bulacaktı da.

İki yalnızı, iki köksüzü, iki öksüzü birleştirecekti hayat. Annesi gözleri önünde öldürülmüş bir çocuğun sığınağı olacaktı Muhterem. Otel odalarından koparıp aldığı bu hayatı ömrünün sonuna kadar koruyacaktı. Aşk koyacaktı adını, hiç tatmadığı aşk. O yüreğin adı Müslüm Gürses’ti.

Türkiye sinemasının 60’lı yıllarına damgasını vuran Muhterem Nur, kendisini, Yeşilçam’ı, acılarını ve eşi Müslüm Gürses’i anlattı.

Film gibi…

Gülşen İşeri’nin kaleme aldığı; “Muhterem Nur - Ömrümce Ağladım”  adlı kitabın açıklaması…

    Çileli bir hayat yaşamış, sinema ve dizi oyuncusu Muhterem Nur’un, asıl adı Olga'dır. 1932 yılında Manastır/Makedonya’da doğdu. 16 yaşındaki annesini doğum esnasında kaybetti, annesini ve babasını hiç bilmedi. Anne dediği  “teyze” dediği teyzesi tarafından büyütüldü. 1942'de, İkinci Dünya Savaşı'nın dehşeti içinden bir kamyonun altında İstanbul'a kaçırıldı. Eyüp'e yerleştiler. “Teyze”si ona yeni bir nüfus cüzdanı çıkardı ve nüfusa Muhterem Kısa adı ile kaydedildi.

     Çocukluğu İstanbul - Eyüp'te geçti. İlkokulu Eyüp'te bitirdi, 14 yaşında yine Eyüp'te bir dokuma fabrikasında çalışma hayatına başladı.  Uzun yıllar fabrika işçisi olarak çalıştı.

     1950'lerin başlarında, mahalleden arkadaşı, Bulgaristan göçmeni Üftâde ile Beyoğlu turlarına başladı. Onu Beyoğlu'nda ilk keşfeden kişi, orada inzibat subayı olan, sonradan Film San Vakfı başkanı olacak Ümit Utku’ydu.

     İlk film teklifini 1950'lerin başında Muharrem Gürses'ten aldı. Yıldızlar Revüsü filminde figüran olarak sinema hayatına 1951'de başladı. İkinci filmi ise (1952), Osman Seden’in yönettiği “Kanun Namına”ydı. Bu filmlerdeki adı Aysel Utku'ydu. Daha sonra Ümit Utku'nun önerisiyle Muhterem Nur ismini kullanmaya başladı.

     1982 yılının Mayıs ayında Müslüm Gürses ile Malatya turnesinde tanıştı. Kendisinden 21 yaş küçük olan Müslüm Gürses ile 5 Mayıs 1986'da Beykoz Evlendirme Memurluğu'nda gizlice nikah masasına oturdu.

     Var olma savaşı verdiği ve mücadele ettiği yıllar ardından Müslüm Gürses’te mutluluğu buldu, Türkiye’de eşine benzerine az rastlanan bir aşkın simgesi oldu, geç bulduğu aşkı için de hep üzüldü.

     Rol aldığı bazı diziler: Yuva, Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, Denizin Kanı.

    Rol aldığı tv filmleri: Bir Akıllı Bir Deli, Kuşlu Çorap.

    Rol aldığı bazı filmler: Esrarlı Gözler, Sevmemeli, Yalnızlık Korkusu, Küskünüm, İkizler, Sev Yeter, Son Akın, Zeytin Gözlüm, Ayyaş, Kaderim, Şehvet Kurbanı, Kara Gün, Öksüz Gülnaz, Yiğit Anadolu'dan Çıkar, Eşkiya Kanı, Kanunsuz Toprak, İstanbul'da Randevu, Ekmek Kavgası, Anne, Ali Derler Adıma, Aşk Bekliyor, Ağlama Sevgilim, Derbeder / Kırık, Ayşem Kınalı Gelin, Acı Sevda, Ağlarsa Anam Ağlar, Gelin Ayşem, Bırakın Yaşayalım, Günahkar Baba, Nasreddin Hoca, Kara Davut, Sabahsız Geceler, Beni Mahvettiler,,,

   Ödülleri:

     1972 - 4. Adana Altın Koza Film Şenliği. (En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu -Kara Gün).

     1998 - 17. İstanbul Film Festivali Onur Ödülü.

     2008 - 3. İpekyolu Film Festivali Onur Ödülü.

    20 Mart 2020 tarihinde, tedavi gördüğü hastanede aramızdan ayrılmıştı. 3 Mart 2013 tarihinde ölen eşi Müslüm Gürses'le aynı mezara defnedildi.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

kose-yazisi--alaattin-karaer2-059.jpg

 

Bu yazı toplam 794 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.