1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. 2020 Yılında Kaybettiklerimiz (30)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

2020 Yılında Kaybettiklerimiz (30)

A+A-

kose-yazisi--alaattin-karaer1-071.jpg

Suat YALAZ!

     2 Mart 2020 Pazartesi, Türk çizgi romanının acı günüydü!

     1960 ve 1970 yıllarına damga vuran, Türkiye’nin en sevilen çizgi roman kahramanlarından ‘Karaoğlan’ın çizeri Suat Yalaz ile Fatih’in Fedaisi ‘Kara Murat’ın çizeri Abdullah Turhan, birkaç saat arayla hayatını kaybetti…

     Çocukluğumuzda Karaoğlan, Kara Murat gibi çizgi romanlarımızı okumayanımız yoktur.

     Çizgi roman tarihinin en uzun soluklu çalışmalarından birisi olan ve defalarca beyaz perdeye aktarılma fırsatı bulan Karaoğlan’ın, Karaoğlan’ın dışında en beğenilen çalışması, sinemaya da aktarılmış olan “Son Osmanlı; Yandım Ali” yaratıcısı, senarist, film yönetmeni, yazar ve çizer Suat Yalaz, 1932 yılında, Kırşehir’in Çiçekdağ ilçesinde doğdu.

     Devlet memuru olan ailesinin işi nedeniyle çocukluğu boyunca Denizli, Adana, Kayseri gibi farklı şehirlerde eğitim gördü. İlk karikatürünü, henüz 16 yaşındayken Erciyes Postası gazetesinde yayınlandı. Üniversite eğitimi için İstanbul’a yerleşen Yalaz, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’nden başarıyla mezun oldu.

     Öğrencilik yıllarında günlük gazete ve haftalık mizah dergilerinde yeni akım karikatüristlerinden biri olarak dikkat çekti.

     1954 yılında, Vatan gazetesinin genç çizerlere çalışma imkanı tanıması sayesinde Bedri Koraman, Çetin Özkırım gibi önemli çizerlerle tanışan Yalaz, yeteneği ile dönemin önemli ustalarını etkilemeyi başardı.

     En önemli eseri olarak görülen Karaoğlan’ın temelleri, çizerin 1959 yılında, Akşam gazetesinde Apdullah Ziya Kozanoğlu’nun hikayelerini resmetmesi ile atıldı. Kozanoğlu’nun yazdığı senaryolara uygun çizimler yapmak üzere işe alınan fakat zamanla seriye katkısı sadece çizimlerle sınırlı kalmayıp senaryo bazında da bulunmaya başlayan Yalaz, Kozanoğlu’nun Akşam gazetesinden ayrılması üzerine, 1960 yılında Karaoğlan serisini çizmeye başladı.

     Karaoğlan’ın okuyuculardan büyük ilgi görmesi üzerine, kendi adını taşıyan Karaoğlan dergisini piyasaya çıkartı. Salıncak, Korku gibi farklı dergilerle beraber yayıncılık sektörüne de adım attı.

     Gençliğinden itibaren sinema ile ilgilenen Suat Yalaz, Karaoğlan’ın gösterdiği büyük başarı sayesinde bu hayalini gerçekleştirme imkanına kavuştu. İlk Karaoğlan filmi olan Altay’dan Gelen Yiğit, 1965 tarihini taşıyordu. Filmin büyük ilgi görmesi, Karaoğlan filmlerinin seri halinde çekilmesine imkan sağladı; bu arada kendi film şirketini kurmuştu. Karaoğlan rolü, sinemanın ünlü jönleri yerine, role uygun olması sayesinde pek tanınmamış bir oyuncu olan Kartal Tibet’e verildi, bu rol sayesinde Tibet, Türk sinemasının en önemli oyuncularından birisi olma yönünde önemli adımlar attı.

     Alman, Fransız ve Türk ortak yapımı olan Yüzbaşı Kartal adlı polisiye filmin çekilmesi sırasında çıkan büyük zorluklardan dolayı sinema sektöründen çekildi ve Fransa’ya yerleşti.   Fransa’da Karaoğlan çizgi romanlarını o ülkenin dilinde yayınlamaya başlayan Yalaz, bir yandan da Türkiye’deki gazete ve dergilerle bağlantısını kesmeyerek yeni çalışmalarını da Türkiye’de yayınlatma imkanı buldu.

     2002 yılında Yılın Karikatürcüsü ödülünü kazanan Yalaz, İslam tarihi ve Son Osmanlı adlarını taşıyan ve eski gazete bantlarında başlayan köklü eserlerinin ciltlerini hazırlamak için çalışmalara başladı. Karaoğlan, 2000’li yıllarda kısa ömürlü bir T.V. dizisi olarak yayınlanırken, Son Osmanlı Yandım Ali, yönetmen Mustafa Şevki Doğan tarafından, Kenan İmirzalıoğlu ve Cansu Dere’nin başrollerinde oynadıkları bir filmle sinemaya aktarıldı.

     2006 yılında PTT Genel Müdürlüğü, KARAOĞLAN'dan 4 dizilik pul koleksiyonu yaptı. Suat Yalaz, böylece, Cumhuriyet tarihimizde büyük sanatçı Cemal Nadir Güler’in Amcabey'i, Turhan Selçuk’un Abdülcambaz'ından sonra yarattığı çizgi kahramanı pul üstüne taşınarak Devlet tarafından onurlandırılan 3'üncü sanatçımız oldu.

     2007 yılında Karaoğlan'dan sonraki en önemli eserlerinden biri olan "Son Osmanlı: Yandım Ali", Türk sineması için yüksek denebilecek bir bütçe ile sinemaya uyarlanmış, başrollerinde, Kenan İmirzalıoğlu ve Cansu Dere’nin oynadığı film ortalamanın üzerinde ilgi görmüştür.

     2000'li yıllarda sanatçının başyapıtı Karaoğlan'ın Lâl Kitap tarafından 57 kitaplık bir serisi yayımlandı.

     Kalp rahatsızlığı nedeniyle 2 Mart 2020 tarihinde öldü.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

kose-yazisi--alaattin-karaer2-051.jpg

 

Bu yazı toplam 722 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.