1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. 2020 Yılında Kaybettiklerimiz (28)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

2020 Yılında Kaybettiklerimiz (28)

A+A-

kose-yazisi--alaattin-karaer-033.jpg

Muzaffer İlhan ERDOST!

Şair, yazar ve yayıncı 1932 yılında Tokat Artova’da doğdu.. Asıl adı Muzaffer Erdost olup, kardeşi İlhan Erdost’un 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Mamak Askeri Cezaevi’nde dövülerek öldürülmesinin ardından, adına kardeşi İlhan’ın adını ekleyerek, "Muzaffer İlhan Erdost” olarak yazı ve kitaplarında kullanmaya başladı. Artova’da küçük bir bakkal dükkânı işleten babası çok zor koşullarda okuttu Muzaffer’i. Lise öğrenimine Sivas’ta başladı, son sınıftayken Çorum’a gitti ve orada bitirdi. Lise ikinci sınıftayken Sivas’ta çıkan Ülke adlı gazetede, ilk yazısı olan Kemalettin Kamu ile ilgili bir incelemeyi iki gün yayımlayarak başlamıştı yazarlık yaşamına. Ardından Yücel dergisinin genç şairler bölümünde şiirleri yayımlandı.

      Fakülteye başladığında Seçilmiş Hikayeler dergisinde öyküleri, Ufuklar dergisinde şiirleri ve yazıları yayınlanıyordu. Anakara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden mezun oldu. Fakülteyi bitireceği dönemde bir dersten ikmale kaldı ve o sürede Pazar Postası’nda yazı işleri müdürü olarak çalışmaya başladı. Okulu bitirtince de iş olarak gazeteciliği seçti. Yaşamı boyunca gazetecilik, yayıncılık yaptı ve kitabevi işletti. Sadece yedek subayken Şemdinli’de veterinerlik mesleğini yaptı. Fakülte öğrenciliği yıllarından başlayarak, Ankara’da çıkan Evrim, Pazar Postası, Ülke, dergilerinin kimilerin yazı işleri müdürlüğünü, kiminin de yayın yönetmenliğini yaptı. 1958 yılında başladığı yayıncılık deneyimi 1960 yılına kadar sürdü. 1958-63 yılları arasında Ulus gazetesinde çalıştı. 1964 yılında kurduğu Sol Yayınları’nı, Türk Ceza Yasasının 142. maddesine aykırı eylemde bulunmaktan hüküm giydiği 1971 yılına kadar yönetti. 1974 yılında af yasası ile hapisten çıkınca yeniden yayıncılığa başladı. 12 Eylül 1980 döneminde sıkıyönetimince gözaltına alındıktan sonra dövülerek öldürülen Onur Yayınevi’nin sahibi kardeşi İlhan Erdost’un anısını yaşatmak amacıyla kendi adıyla kardeşinin adını birlikte kullanmaya başladı. İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi Başkanlığı yaptı. Ankara’da kurduğu İlhanilhan Kitabevi’ni işletti. Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve Türkiye İnsan Hakları Kurumu kurucu üyesidir.

      1950’den başlayarak şiir, öykü, deneme ve eleştiriler yazdı. Yazılarında, toplumsal sorunlar, Türkiye ve Osmanlı tarihi, tarım, faşizm ve demokrasi konularına daha ağırlıklı olarak eğildi. 1952’den sonra edebiyat alanındaki etkinliklerini artırdı. 1965 yılından başlayarak; toplumsal sorunlar, Türkiye (Osmanlı dahil) tarihi, tarım, faşizm ve demokrasi konularında düşünmeye ve yazmaya ağırlık verdi. İşkenceler, idamlar, gözaltılar, kitap toplamalar ve insan hakları ihlalleri ile tarihe geçen 12 Eylül’ün mağdurlarından biri de kuşkusuz şair, yazar ve yayıncı Muzaffer İlhan Erdost’tur. Kardeşi İlhan, askeri cezaevinde gözlerinin önünde dövülerek öldürüldü ama sorumluları layıkıyla yargılanmadı. 

      Muzaffer İlhan Erdost’un şiir, hikâye, sanatsal ve siyasal yazıları Son Havadis ve Cumhuriyet gazeteleri ile Hisar, Yeni Ufuklar, Seçilmiş Hikâyeler, Açık Oturum, Kaynak, Mavi, Yön, Türk Solu, Dost Ülke, Papirüs, Türkiye Yazıları, Edebiyat ve Eleştiri gibi dergilerde yayımlandı. Bir yazısının başlığı ile İkinci Yeni şiir akımının adını koydu ve destekleyicileri arasında yer aldı.

ESERLERİ:

İnceleme-Araştırma-Eleştiri: “Türkiye Sosyalizmi” ve Sosyalizm, Türkiye Üzerine Notlar, Bilim ile Yazın Arasında, Osmanlı İmparatorluğu’nda Mülkiyet İlişkileri, Şemdinli Röportajı, Kapitalizm ve Tarım, Demokrasi ve “Demokrasi”, Adam İçin Türevler, “Ulus, Uluslaşma, Demokratikleşme”, “Bir Fotoğrafta Alt Yazı / İki 7 Kasım”, “Üç Şair / Nazım Hikmet, Cemal Süreyya, Ahmet Arif”, “Kanı Kanla Yıkamak-İnsan Hakları ve Türkiye”, “Faşizm ve Türkiye 1977 – 1980”, “Türkiye’nin Yeni-Sevr’e Zorlanması Odağında Üç Sivas”, “İkinci Yeni Yazıları”, “Küreselleşme ve Osmanlı Devlet Modeli Makasında Türkiye”, Yeni Dünya Düzenine Zorlanması Odağında Türkiye, “Pandora’nın Bir Başka ‘Kutusu’”, “Türkiye'nin Kararan Fotoğrafları”, 12 Eylül Turkaları, Azınlıklar Sorunu , “Sosyalizmi Seviyorum”, “Türkiye 2009”..

Derleme: İlhan İlhan (Kardeşi İlhan Erdost hakkında yazılar ve şiirler).

Şiir: Havada Kalan Güvercin.

Öykü: Ey Karanlık Mavi Güneş.

Anlatı: Onu Anlat İşte.

Ödülleri:

1999-Türkiye Yayıncılar Birliği Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü.

2019 – Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği Aydınlanma Onur Ödülü.

25 Şubat 2020 tarihinde aramızdan ayrıldı.

Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

 

Bu yazı toplam 493 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.