1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. 2020 Yılında Kaybettiklerimiz (26)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

2020 Yılında Kaybettiklerimiz (26)

A+A-

kose-yazisi--alaattin-karaer3-025.jpg

 

Erhan GÖKGÜCÜ!

Değerli bir tiyatro emekçisini daha aramızdan ayrıldı…

     Tiyatro rejisörü, oyuncu, oyun yazarı, oyunculuk ve reji eğitmeni, Erhan Gökgücü, 1939 yılında doğdu. 1963’te Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. Devlet Tiyatroları’nda çalışmaya başladı ve bir süre sonra da ayrıldı. Özel tiyatrolarda oyuncu-rejisör olarak çalıştı.  İstanbul’da Arena, Gen-ar, Küçük Sahne, Ankara’da Ankara Sanat Tiyatrosu ve Ankara Birliği’nde çalıştı. Ankara Oyuncularının kurucularından biri oldu. Bu tiyatroda sergilenen Aziz Nesin’in “ Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz” ile “ Zat-ı Devletleri İbiş Hz.” oyunlarının müziklerini besteledi.

     1972’de tekrar Devlet Tiyatroları’na döndü. İzmir Devlet Konservatuarı’nda sahne, diksiyon, fonetik üzerine; Ege Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nda da konuşma üzerine eğitim verdi. Külter-Sen’de başkanlık görevini üstlendi. Trabzon Devlet Tiyatrosu ile Adana Devlet Tiyatrosu’nda müdür ve sanat yönetmeni olarak çalıştı. 1996-97 yılları arasında Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nde sahne dersi öğretmenliği yaptı. 1998’de Devlet Tiyatroları Başrejisörlüğü’ne atandı.

     Sanat yaşamı içinde yetmişe yakın oyunda rol aldı; rejisör olarak kırka yakın oyunu sahneye koydu. Sanat, tiyatro sanatı ve estetiği üzerine çeşitli sanat dergilerinde yazıları yayımlandı.

     Yapıtları arasında Yağmurlar Yağınca, Ramazanla Cülide, Kısmet, Giordano Bruno, İki Kalas Bir Heves, Gerçek Kurbanın Acısı, Duyarlılık üzerine Vivace, Memleketim Memleketim, Promete 1940, Tekir Noktalama İşaretlerini Öğretiyor (Çocuk müzikali-uyarlama), Hesaplaşma, Prof. Nebulus ya da Bilimin Tehlikesi isimli tiyatro oyunlarının yanı sıra radyo ve televizyonlarda oynanan çok sayıda özgün oyunu, “Türk Tiyatrosu Üzerine” adlı bir çalışması, tiyatro sanatı üzerine sanat dergilerinde yayınlanan yazıları, “ Can Kızla Türkü Çobanı “ ve “İnsan Terinde Büyüyen Çiçek” adlı iki uzun öyküsü, şiirleri ve kuramsal bir yapıt olan ” Reji Sanatı” adlı kitabı vardır.

 Ödüllerinden bazıları:

      1967 - Asaf Çiğiltepe-En İyi Oyuncu,

     1984 - Ramazanla Cülide adlı oyunuyla Tobav Oyun Yazımı Yarışması Birincilik Ödülü,

     1992 - Rol aldığı Kafesten Bir Kuş Uçtu adlı oyun ile Avni Dilligil Jüri Özel Ödülü,

     1995 - Gerçek Kurbanın Acısı ile İstanbul Bakırköy Belediyesi Oyun Yazımı Yarışması Yunus Emre Büyük Ödülü,

     1996 - Kültür Bakanlığı Sanata Otuz Yılı Aşkın Emek ve Katkı Ödülü,

     1997 -Promete 1940 ile Kültür Bakanlığı-Tobav Oyun Yazımı Yarışması Hasan Âli Yücel Ödülü. Oyunlarının hepsinde egemen tema demokrasi ve düşünce özgürlüğüdür. Düşünce özgürlüğünün ilk havarisi olarak kabul edilen Giordano Bruno’da, Bruno’nun 1600 yılında engzisyonca yakılışı; Memleketim Menleketim’de Tan Matbaasının 1945'te gericilerce yakılışı, Promete 1940'ta Köy Enstitülerinin kuruluşu ve yok edilişi, Ramazanla Cülide’de mafya- devlet sarmalı, İki Kalas Bir Heves’de sansür ve baskı mekanizması, Gerçek Kurbanın Acısı’nda askeri darbe dönemlerindeki idamların ardında bıraktığı izler, Prof. Nebulus ya da Bilimin Tehlikesi'nde ise egemen güçlerle yalanın ilişkisi işlenir. Yaşamı boyunca birçok sivil toplum ve meslek kuruluşlarının yönetimlerinde bulunmuştur. Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği başkanlığı yapmıştır. 13 Şubat 2020 tarihinde, 81 yaşında kalp yetmezliği nedeniyle aramızdan ayrılmıştı. Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

kose-yazisi--alaattin-karaer2-046.jpg

kose-yazisi--alaattin-karaer1-063.jpg

 

Bu yazı toplam 629 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.