1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. 2020 Yılında Kaybettiklerimiz (24)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

2020 Yılında Kaybettiklerimiz (24)

A+A-

kose-yazisi--alaattin-karaer-031.jpg

Perihan Kövenç 

Çoğumuzun hatırlamayacağı, TRT’nin usta Türk sanat müziği sanatçısı Perihan Kövenç’in hayatını kaybettiğini günler sonra duymuştuk!

     Musikişinas bir ailede büyüyen, 1926 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Perihan Kövenç‘in annesi udî ve bestekâr Suat Hanım, babası Hâlit Rıza Bey’dir.

      Musiki hayatını şu cümlelerle özetlemiş sanatçı:

     “Altı yaşlarımda iken söylediğim şarkılarla birçok kimselerin nazarı dikkatini çekmiş ve etrafımdaki musikişinasların yakın alâkalarını görmüştüm. Darüttâlim mezunu olan annemden ilk musiki feyzini aldım ve onunla birlikte, arada bir yapılan musiki toplantılarına muntazam olarak devama başladım. Bu meyanda Leon Hancıyan, Fahri Kopuz, Ali Rıza Şengel ve Mustafa Sunar gibi üstadlardan fasıllar ve birçok seçme eserler meşk ettim. Bu sayede oldukça dolgun bir repertuvara sahip bulunmaktayım.

     Sâdeddin Kaynak Bey’in birçok eserlerini bizzat üstadın hazırladığı filmlere okudum. 04 Kasım 1950’de İstanbul Radyosu’nda imtihanı kazanarak solo neşriyatlarda yer almaya başladım. Ayrıca “Kadınlar Faslı”nda Nuri Halil Poyraz’ın idaresinde okumaktayım.”

     1950 yılında TRT İstanbul Radyosu'nun sınavlarını kazanarak, 1996 yılına kadar TRT mikrofonları aracılığıyla dinleyicileri ile buluştu. Sanatçı, unutulmaz şarkıların bestekârı Sadettin Kaynak'ın film için hazırladığı birçok şarkısını da yorumladı ve çok sayıda plak çalışması da yaptı.  

     46 sene TRT mikrofonlarından dinleyicisine seslenen sanatçı, hayatının son dönemlerini huzurevinde geçirmiştir.

     İstanbul Radyosu  sanatçılarından Perihan Kövenç'in annesi Suat Hanım’ın müziğe ilgisi, çok küçük yaşlarda başlamış. İlk müzik eğitimini baba ocağında almış. Büyük ağabeyi Hilmi yaylı ve mızraplı sazları; küçük ağabeyi Hasan keman çalıyormuş. Suat Hanım on yaşındayken Muallim İsmail Hakkı Bey'den ders almaya başlamış. Hakkı Bey ölünce Darül Talim-i Musiki Heyeti’ne girmiş. Oradaki çalışmaları sırasında 1927 yılında, Büyük Postane’de yayın yapan ilk İstanbul Radyosu’nda ut çalmış.

     Annesinin Atatürk'le ilgili anılarını dinleyerek büyüyen Perihan Kövenç, o anıları şöyle anlatmış:

     “Atatürk annemi Beyazıt'taki konağımızdan arabayla saraya aldırır, sabahlara kadar onu dinlermiş. Annem sadece Dolmabahçe’de tek başına ut çalıp söylemiş. Fasıllara ve toplu icralara hiç katılmamış. Büyük kurtarıcı Aşkımız Halelensin Bize Sevdalı Densin/Yalan Değil Bu sözüm Sevdiğim Bil ki Sensin adlı Suzinak şarkıyı çok severmiş. Atatürk, ‘Hadi kızım çal bakalım.’ deyince annem ‘Hangisini paşam.’ diye sorar, ‘Gene onu çal söyle kızım.’ cevabını alırmış.”

     06 Şubat 2020 tarihinde, İstanbul’da 94 yaşında aramızdan ayrıldı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

Bu yazı toplam 741 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.