1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. 2020 Yılında Kaybettiklerimiz (22)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

2020 Yılında Kaybettiklerimiz (22)

A+A-

kose-yazisi--alaattin-karaer-029.jpg

Tunca YÖNDER!

 

      Oyuncu, yapımcı ve yönetmen, Tunca Yönder,  1938 yılında Ankara‘da doğdu. İlkokula İstanbul Yeşilköy’de başlamış, okulu babasının subay oluşu nedeniyle tayin oldukları Erzurum‘da, Ortaokulu Balıkesir‘de Liseyi de Manisa Lisesinde bitirmiştir.

     İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Üniversitede öğrenci iken 1955 yılında Türkiye Milli Talebe Federasyon tiyatrosunda Tuncel Kurtiz‘in sahneye koyduğu “5 gün” adlı tiyatro oyununda oynayarak tiyatro hayatına başlamıştı. Oynadığı ikinci oyun da Orhan Asena‘nın “Korku” adlı oyunu olmuştu.

     1952 yılında Avni Dilligil‘in yönetiminde kurulmuş olan İstanbul Üniversitesi Talebe Birliği Gençlik Tiyatrosuna 1956 yılında geçmiş oradaki oyunlarda görev aldı. 1961 yılında Haldun Dormen tiyatrosunda profesyonel olarak çalışmaya başladı. Bu tiyatroda Sokak Kızı İrma müzikalinde oynadıktan sonra, Ankara Meydan Sahnesine konuk oyuncu olarak gitmiş, 1962 sonbaharında Asaf Çiviltepe yönetiminde kurulan Arena Tiyatrosuna katıldı. 1963 yılı baharında Arena Tiyatrosunun dağılmasından sonra Ankara’da kurulan Ankara Sanat Tiyatrosu’nun kurucu kadrosunda yer aldı. 

     1964-1966 yılları arasında askerlik görevini Yedek subay olarak yaptı. Bu sırada da Ankara Radyosuna “Arkası Yarın”,”Çocuk Bahçesi” ve “Radyo Tiyatrosu” saatleri için Balzac, Dostoyevski, Goncherov gibi ünlü yazarların romanlarını uyarlamıştır.

     Askerlik görevini bitirdikten sonra Ankara Sanat Tiyatrosuna geri dönen Tunca Yönder, Pazar Gezintisi, Nikolay Vasilyeviç Gogol‘un Müfettiş ve Maksim Gorki‘nin Küçük Burjuvalar oyununda baş rolleri oynamıştı.

     1968 yılında Ankara Halk Oyuncuları Tiyatrosu’na geçti. Ertesi yıl Vasıf Öngören, Halil Ergün, Mustafa Alabora ve Erdoğan Akduman‘la birlikte Ankara Birliği Sahnesinin kuruluşuna katılan Yönder aynı yıl tiyatroyu bırakmıştı.

     1967 yılında TRT‘nin açtığı sınavla Ankara Televizyonunun ilk kadrosunda yer aldı. BBC uzmanlarından ve hocalarından eğitim aldı. 31 Ocak 1968 günü açılan TRT Ankara Televizyonunun ilk drama yayını olan ve 6 Şubat 1968 gecesi yayınlanan İbrahim Şinasi‘nin Şair Evlenmesi adlı oyununu televizyona uyarlamış ve yönetmişti.

     TRT Ankara Televizyonunda başta dramalar olmak üzere çeşitli programlara yönetmen olarak imza attı. 12 Mart muhtırasından sonra askeri yönetim tarafından önce Erzurum Radyosu emrine verildi, Danıştay‘ın vermiş olduğu “yürütmeyi durdurma” kararı üzerine görevine döndü, bu defa da bizzat TRT genel müdürü Musa Öğün‘ün ısrarlı baskıları sonucunda istifa etmek zorunda kaldı.

      6 Şubat 1969 gecesi TRT Ankara Televizyonu’nda yayınlanan ilk TV draması “Şair Evlenmesi”nin yönetmenliğini yaparak Türk televizyonlarının ilk drama yönetmeni unvanını almıştır.

     1970 yılında başlayan Çağdaş Türk reklamcılığının ilk üç yönetmeninden biri olan Yönder'in yönetmen ve yapımcı olarak binin üzerinde reklam filmi vardır.

     1972 yılında İstanbul’a gelen Yönder burada reklam dünyasına girmiş, metin yazarı, yapımcı ve yönetmen olarak çalışmıştır. Yönder bu dönemde Cenajans, Fulmar, Manajans, Yeni Ajans, İlancılık Reklam Ajansı, Güzel Sanatlar Reklamcılık, Pars McCann gibi Türkiye’nin büyük ajanslarının reklam kampanyalarına metin yazarı ve yönetmen olarak imza atmıştı.

     1980 yılından itibaren çeşitli kuruluşlara belgeseller üretti. Gezici Sinema Şenliği isimli bir proje oluşturarak, Anadolu’yu dolaşan bir karavan ile sinema projesi yaratarak yaşama geçirdi.

     1983 yılında Turgut Özal‘ın başbakan oluşuyla birlikte yapımını Manajans’ın üstlendiği “İcraatın İçinden” adlı programın yapımında Turgut Özal‘ın yönetmeni olarak 3 yıl süreyle görev almıştı.

     1985 yılında Bedrettin Dalan‘ın İstanbul Belediye başkanlığı kampanyasını yapan ekibin içinde de yer aldı. Seçim sonrası İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Dalan’ın isteği üzerine Görsel danışman olarak İstanbul’daki bütün yeniden imar çalışmalarının filmlerini çekmişti.

 

    Ödüllerinden bazıları : 7. Ankara Film Festivali – En İyi Film (Bir Aşk Uğruna), 14. İstanbul Film Festivali – En İyi Yönetmen (Bir Aşk Uğruna), 7. Ankara Film Festivali – En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Çözülmeler), 2.Ankara Film Festivali “En İyi İkinci Film Ödülü” (Bir Tren Yolculuğu)

    Oynadığı Tiyatro Oyunlarından bazıları : Komisyon, Teneke, Sarıpınar 1914,  Müfettiş,  Küçük Burjuvalar, 72.Koğuş, Sultan Gelin, Cehennem Dansı, Gizli Ordu, Ölü Canlar,  Kayıp Mektup, Aslan Asker Şvayk, Midasın Kulakları, Kulaktan Kulağa, Aria da Capo, Korku, 5 gün…

    Yönetmen olarak sinema filmleri: Çökertme, Ağrı’ya Dönüş, İlk Aşk.

    Yönetmen olarak TV filmlerinden bazıları: Komik-i Şehir, Geçmiş Zaman Elbiseleri, İlk Öğretmen, Yol Palas Cinayeti, Mercan Kolye, Mercan Kolye, Bir Tren Yolculuğu, Aygır Fatma.

    Yönetmen olarak TV dizilerinden bazıları: Canım Annem, Üvey Baba, Hırsızın Oğlu, Hayatım Roman, Küçük Besleme, İki Arkadaş, Utanmaz Adam, Kader Ayırsa Bile, Bir Aşk Uğruna, Yorgun Savaşçı, Süper Baba, Can Şenliği,  Bizi Güldürenler.

    Senaryoları: Ağrı’ya Dönüş, İlk Aşk (Sinema Filmi), Bir Aşk Uğruna (TV Dizisi), Mercan Kolye  (TV Filmi)

    Yapımcı olarak sinema filmi: Ağrı’ya Dönüş.

    Yapımcı olarak TV filmleri: İlk Öğretmen, Utanmaz Adam, Komik-i Şehir, Geçmiş Zaman Elbiseleri, Ankara Ekspresi, Yol Palas Cinayeti, Altın Saçlı Kız, Bir Tren Yolculuğu.

    Yapımcı olarak TV dizileri: Eskici Baba, İki Arkadaş, Bizim Sokak,  Çakalların İzinde…

    Rol aldığı sinema filmlerinden bazıları: Gönderilmemiş Mektuplar, Şarkıcı, Sevgilim İstanbul,   İz, Çözülmeler, Ağrı’ya Dönüş, İki Kadın, İlk Aşk, Afife Jale, Minik Serçe, Çökertme…

    Rol aldığı TV filmleri: Yol Palas Cinayeti, Babamın Günahı, Kolsuz Bebek, Bir Tren Yolculuğu.

      Rol aldığı TV dizileri: Canım Annem, Üvey Baba, Eskici Baba, İki Arkadaş, Süper Baba, Yağmur Beklerken, At Gözlüğü, Kurtlar Sofrası, 80. Adım (Dehler), Üç İstanbul…

    Yapım Ekibi : 2000 – Üvey Baba (Genel Yönetmen) (TV Dizisi).

    Yönetmen Ekibi : Gönül Oyunu (Yönetmen Yardımcısı) (Sinema Filmi).

     Parkinson rahatsızlığı da bulunan Tunca Yönder; 4 Şubat 2020 tarihinde, 82 yaşında kalp ve solunum durması sonucu aramızdan ayrılmıştır.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

 

Bu yazı toplam 377 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.