1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. 2020 Yılında Kaybettiklerimiz (102)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

2020 Yılında Kaybettiklerimiz (102)

A+A-

kose-yazisi--alaattin-karaer-078.jpg

Mustafa KANDIRALI!

(Klarnetçi)

     Bir nefes daha son bulmuştu!

     Firuze şarkısının enstrümantalini, müzisyen, klarnetçi Mustafa Kandıralı’dan dinliyorum.  Bizlere veda eden sanatçı, 1930 yılında İzmit’in Kandıra ilçesinde doğdu. Asıl adı Mustafa Kadıoğlu’dur. 1955 yılında bestekar Selahattin Pınar, sanatçıdan soyadını değiştirmesini ve Kandıra doğumlu olduğu için Kandıralı soyadını almasını istemiştir. İlkokulu bitirdikten sonra altı kardeş olmanın getirdiği dezavantajlardan ve ailesinin ekonomik şartlarının bozuk olmasından dolayı ortaokula devam edemedi.

     Amatör düzeyde Klarnet çalan babası bir uğraş edinmesi için Mustafa Kandıralı’yı 13 yaşında iken Kandıra Halkevine yazdırdığında, Musiki evine gittiğinde kendisine seçme hakkı bırakılmadığından eline ud veriliyor. Ama klarnete duyduğu sempati, radyoda klarnetçi Şükrü Tunar’ın Klarnet taksimini dinledikten sonra daha da artmış. İşte o zamandan sonra Klarnet çalmaya başlar. Kendi sazı olmadığı için babasının klarnetini gizli gizli çalar.

     2 sene sonra halkevinin kendisine yetmediğin idrak etmeye başladığında ve ailesinin onayını alamayacağını bildiğinden 15 yaşında yaya olarak Kandıra’dan İstanbul’a kaçar.

     1945 yılında İstanbul’a geldiğinde kendine bir iş bulabilmek için müzisyenler kahvesine gider ve orada Keman sanatçısı Ama Recep ve Kanun Sıtkı Bey’le tanışarak kendisine bir iş bulur. İlk olarak 1945 yılında Tepebaşı Kibar Gazinosu’nda 4 lira yevmiye le çalışmaya ve para biriktirmeye başlar. Biriktirdiği paralarla Akopos Alyanak’tan dersler almaya başlar. Bu dersler sayesinde tekniğini ve repertuarını geliştirir. Şevki Şakrak Tiyatrosu’nda, İsmail Dümbüllü Tiyatrosu’nda çalmaya başlar. Bazı tiyatro kumpanyalarında yer alarak şehir dışına turnelere bile gider. O yıllarda Eyüp taraflarında bir tiyatroda çalıştığı sırada sonradan eş olacak olan Priştina kökenli bir aileye mensup Fahrünisa adındaki bir genç kızla tanışır ve 1947 yılında evlenir.

     1953 yılında Müm Çakır Gazinosu’nda çalışmış, burada Esma Engin’e eşlik etmiştir. Çalışmalar ard arda gelmiş, sonuçta 1956 yılında Salacak’ta Üsküdar Gazinosu’nda Perihan Altındağ Sözeri’ye, 1957 yılında Taksim Makim Gazinosu’nda Mediha Demirkıran’a yine aynı yıl içinde Taksim Belediye Gazinosu’nda Behiye Aksoy, Safiye Ayla Targan, Müzeyyen Senar, Zeki Müren gibi değerli yorumculara eşlik etti. Ve Muazzez Abacı, Emel Sayın, Bülent Ersoy gibi daha nice gazinoda nice ses sanatçısına eşlik etmiştir.

     1957 yılından itibaren İstanbul Radyosu’nda çalışmaya başlamıştır. Radyoda klasik Türk Müziği ve oyun havaları programlarında, bazı plak şirketlerinin dikkatin çekmiş, 1957 yılında Pate-Odeon Plak Şirketinin sahibinin isteği üzerine ‘’Salon Çiftetellisi’’ adlı ilk plağını çıkarmıştır. İstanbul Radyosunda çalıştığı yıllarda Klasik Türk Müziği ve Oyun Havalarının yanı sıra 1964 yılında küçük orkestra’da şef Orhan Borar ile Batı müziği tarzında çalışmalar yapmış ve beğeni kazanmıştır.

     Yeteneği, çalışkanlığı, esprili mizacı, seyirciye ve çalışma arkadaşlarına olan saygısı ile müzik dünyasında bir ekol yarattı. Sadece Türkiye’de değil yurt dışında da bir klarnet ustası olduğunu ispat etti, hayranlar edindi.

     1960'lı senelerde ABD’de konser turu yapmış olan dünyaca ünlü klarnetçi Mustafa Kandıralı, Lous Armstrong ile beraber çaldı. Dünyanın dört bir tarafında yapılan konserler ve resitallere katıldı.

     Zeki Müren’in klarnetçisi olan Şükrü Tunar’ın 15 Temmuz 1962 tarihinde ölümünden sonra yerini Mustafa Kandıralı aldı ve 80’li yılların ortasına kadar Zeki Müren’e eşlik etti.

     Bunun yanı sıra pek çok sanatçıya albümlerine refakat etti ve kendi adıyla piyasaya çıkan oyun havası ağırlıklı bir repertuarı içeren 150 kadar plak, 20’den fazla kaset yaptı. Yaklaşık 20 yıl süren TRT televizyonlarındaki bayram programlarında klarnet çaldı.

     Sanat yaşamında birçok ödüle laik görülmüştür. Bu ödüller içinde kendisine 10 Mart 1981 yılında Boğaziçi musiki Vakfı tarafından Şeref Kurulu üyesi olarak daha sonra 1984 yılında Ankara’da Hava Kuvvetler 1952 mezunları tarafından bir özel ödül verilmiştir. Ardından 12 Mayıs 1985 yılında Kandıra’da bir hastanenin yapımına yardımcı olduğu için kendisine Kandıra Belediyesi tarafından düzenlenen Kandıralılar gecesinde ödül sahibi olmuştur. 1992 yılında 500. Yıl Vakfı tarafından Büyük İzak Türk Müziği Şarkı ve Kompozisyon Yarışması’na katkılarından dolayı kendisine bir ödül verilmiştir.

     Türkiye’de almış olduğu ödüllerin yanı sıra 1992 yılında Almanya’da katıldığı Caz Festivali’nde Nefesliler Katagorisi’nde birinci olmuştur. Ödül olarak “Mustafa Kandıralı and Ensemle Caz Roman” adlı Cd yapılmıştır.

     24 Aralık 1996’da Büyük kulüp’te jübilesini yapmıştır.

     Müzisyenliğinin yanı sıra film ve dizilerde rol aldı.

     Rol aldığı sinema filmleri: Köyün Beş Güzeli, Çalsın Sazlar Oynasın Kızlar, Meyhanecinin Kızı.

     Rol aldığı tv dizisi: Nisan Yağmuru.

     Rol aldığı tv filmi: Başkent Ankara

     27 Aralık 2020 tarihinde yaşlılığa bağlı çoklu organ yetmezliği nedeniyle 90 yaşında aramızdan ayrılmıştı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

Bu yazı toplam 3523 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.