1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. 2019 Yılında Kaybettiklerimiz (50)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

2019 Yılında Kaybettiklerimiz (50)

A+A-

sanat kalemi

 

     Değerli okurlarımız!

     2019 yılında kaybettiklerimiz yazılarının son günü…

     2019 yılında aramızdan ayrılanlar sinema dünyasından, tiyatro dünyasından, medya dünyasından ve televizyon dünyasından ünlü isimlerdi.

  Çoğu sanatçılarımız çocukluğumuzdan beri bizimle birlikte evimize konuk oldular. Radyo seslendirmelerinde, beyazperde de, televizyon ekranlarında, gazete ve dergilerde…

     Kimilerini fotoğraflarını görünce hatırlayacağımız ünlülerdi…

     Bu yetişen değerli insanlar bir dönemin ürünümüydü acaba! Bazen düşünüyorum bu güzel değerlerin yerini dolduracak gençler yetişir mi? yetişiyor mu? diye!

     Ölüm tarihlerine göre sıralayarak yazmaya başladık. Ancak insan yükü ağır denir. Fakat yokluğu da ağır geliyordu insanlarımıza… Tahammülümüz yoktu. Bir daha göremeyeceğimiz bu değerleri bir kez daha hatırlamak, birkaç satırla da olsa yeniden tanımak nedense zor geliyordu. Zaman zaman duyar gibi olmuştum ve kulağıma da gelmişti. “Daha bitmedi mi bu ölenler” diye!

     Üzüntülerimi duyarlı okurlarımızla paylaşmak için söylüyorum. Çoğunun ölümünden dahi haberimiz olmamış onu gördüm. O nedenle de her yılın başladığında, geçmiş yılda kaybettiklerimizi birlikte hatırlayalım ve yakınlarına başsağlığı dileyelim demiştik.

     Herkese sağlıklı ve mutlu bir yaşam dileğiyle…

 

Ercan KONT!

ercan_kont-660x330.jpg

cinnet
bir sır arıyorum mezarlıklarda
ölülerle bunun için gezerim
güneşten nurdan başlasam bile
karanlıklarda bitiyor düşüncelerim

cansızlıkla canlılık irtibatını bulamadı zihnimeki kör ışık
ikiz görünüyor her şey gözüme
ki düşencem duyguma yapışık

çığlıklar geliyor mağaralardan
korkuyorum
şaşkınlıktan bildiğimi unuttum
bilmediğim duaları okuyorum
kafatasıma çiviler çakıyorlar
kurşun döküyorlar kulaklarıma
ben deli değilim

 

     Cinnet (Ben Deli Değilim) şiirindeki performansıyla fenomen olan tiyatro oyuncusu Ercan Kont, doğum büyüdüğü Adana'da kaldığı huzurevinde hayatını kaybetti haberi 2019 yılının son günlerinde ve son ayında gelen haberler arasında yerini aldı.

     Kendisi ile ilgili fazla bir bilgiye rastlamak çok mümkün değildi.

     Adana'da 1942 yılında dünyaya geldi. Edebiyat ve şiirle ön plana çıkan Ercan Kont, öğrencilik yıllarında Adana Belediyesi Şehir tiyatrosunda oynamaya başladı. 

     Adana Halk Tiyatrosu kurucusu olan Ercan Kont, 1980'de Adana Belediyesi şehir tiyatrosunun yeniden kuruluşuna katıldı ve tiyatro müdürü oldu. Bununla ilgili Damla Karakuş’un bir yazısında şöyle yazıyordu;

     1968’de kesintiye uğrayan Şehir Tiyatrosu, Selahattin Çolak’ın başkanlığı döneminde yeniden açıldı. Ercan Kont da, Tiyatro Müdürü olarak görevlendirilmişti. Bu, figüranlıktan müdürlüğe uzanan uzun bir yolun hikâyesiydi. Tiyatro, Ercan’ın yaşamında giderek bir konum kazanmıştı. Tiyatro topluluğu kurup oyunlar sahnelemeye başladılar. Daha çok kişi, en çok ulaşamayanlar tiyatro izlesin istiyordu. Mahalle muhtarları ile iletişim kurarak belediye otobüsleri ile halkı, tiyatroya taşıdılar…

     Gönlünü tiyatroya kaptıralı çok olmuştu. Çalışmaları hep tiyatro üzerineydi. 1981’de liselerarası, 1983’te Cumhuriyet’in 60. Yılına özel ilkokullar arası 23 Nisan Tiyatro Şenlikleri’nin yapılmasına öncülük etti. Yaptıkları çalışmaları bölgeden yola çıkıp ülke çapında duyurmayı da çok istiyorlardı; ancak şartlar bu kadarına el vermiyordu. Yine de destek de görüyorlardı tabii. Özellikle 12 Eylül sonrası, Belediye Başkanı Kurmay Albay Nuri Korkmaz’ın çok büyük desteğini görmüşlerdi.

     Tabii 12 Eylül’ün yansımaları ona da etki etmişti. İlk iş koşullara uyarak saçını ve sakalını kesmişti. Bir şekilde düzeni yürütüyordu. Tiyatro, sular seller gibi akıyordu hayatında. Ancak sonra 1983’te yapılan seçimlerde gelen Belediye Başkanı, onu Tiyatro Müdürlüğü’nden aldı. Daha sonra Selahattin Çolak yeniden Belediye Başkanı olduğunda Ercan, yeniden Tiyatro Müdürlüğü’ne atandı. Bir dargın bir barışık dostluklar gibiydi mesleği ile olan durumu. Bir sonraki seçim döneminde belediye başkanı değişince, Ercan’a yine mesleğinden ayrılık yolları görünmüştü. O da emekliye ayrıldı…

     Bu görevinden emekli olduktan sonar özel gün, geceler ve festival gibi etkinliklerde sunuculuk yapmaya başladı.

     2017’de Alzheimer hastalığına yakalanmıştı. Kısa süre önce Seyhan ilçesine bağlı Yeşilyurt Mahallesi’nde bulunan bir huzurevine yerleştirilmişti. 22 Aralık 2019 tarihinde, odasında, cansız bedeni huzurevi yetkilileri tarafından bulundu.

     İşte herkesin bir hikayesinin sonu vardır demiştik ya!

     Ercan Kont’ta yaşadıklarıyla birlikte sonsuzluğa göç etmişti aramızdan…

     “Varsın yol geçsin mezarımdan

    İnsanlar kıvrılmasınlar.

    Varsın vazgeçsin makamından

    İnsanlar kıvırmasınlar!”

     diyen bir Ercan Kont geçti bu dünyadan…

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

Bu yazı toplam 3744 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.