1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. 2019 Yılında Kaybettiklerimiz (47) Jale BİRSEL
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

2019 Yılında Kaybettiklerimiz (47) Jale BİRSEL

A+A-

sanat kalemi

kose-yazisi--alaattin-kaarer-002.jpg

 

    ‘Duayen tiyatrocuyu kaybettik! haberini okuduğumda, ölen Jale Birsel’i hiç tanımadığım ortaya çıktı. Gerçekten hakkında hiçbir bilgim yoktu.  Kendisini hakkında bilgi edindikçe, başka bilgileri de öğrenmiş oluyordum.

     17 Kasım 2019 tarihinde İstanbul’da aramızdan ayrılan Yıldız Kenter’in konservatuardan sınıf arkadaşıydı. Kadere bakın ki, Jale Birsel’de aynı tarihte aramızdan ayrılmıştı

     Jale Birse 1927 yılında İzmir’de doğdu.  Babası Sayıştay denetçilerindendir. Ablası, 19 Kasım 2010 tarihinde aramızdan ayrılan ilk kadın emniyet müdürü Şerife Feriha Sanerk’tır.

     38 yıl evli kaldığı eşi’de, 10 Mart 1999 tarihinde aramızdan ayrılan, şair ve deneme yazarı Salah Birsel’dir.

     Lise ikinci sınıfta, 'içindeki tiyatro aşkına dayanamayarak' Devlet Konservatuarı'na girmişti. Daha öğrenciyken birçok roller oynamıştı.

     Jale Birsel Ankara Devlet Konservatuarın Tiyatro bölümünü başarıyla bitirir. "Yalancı" adlı oyunundaki Beatrice rolüyle Devlet Tiyatrosunda yerini alır. Oyunculuk kariyeri 38 yıl sürer. 25 yaşında, yanlış ilaç kullanımından dolayı işitme kaybına yakalanır.

     İlk rolü Carlo Goldoni'nin 'Yalancı' piyesindeki 'Beatrice' . "Sevimli halleri, tatlı konuşması, güzel fiziği ile kendisini seyirciye sevdirmiş." O seneki İstanbul turnesinde Yıldız Kenter'li 'Modern Antigone'da oynamış. Ertesi sezon Küçük Tiyatro'daki 'Kıskançlar' komedisinde  başrollerden birini alınca 'artık sanat ufukları bu genç aktrise açılır'.

     Birbiri peşi sıra gelen eserler; 'Kadının Fendi', 'Öteye Doğru'…

     'Sonrasında hak ettiği terfi gelir'. Artık Devlet Tiyatrosu'nun her büyük oyunda aranan elemanıydı; Ters Yüz, Gölgeler, Branda Bezi, Nora, Güzel Helena, Bir Ümit İçin, Tahta Çanaklar, Son Yağmur, Suavi Efendi, İki Efendinin Uşağı, Kleopatra'nın Mezarı, Felsefe Doktoru, Kiralık Bina, Fizikçiler…

     Rol aldığı diğer tiyatro eserlerinden bazıları:

     Londra'daki altı aylık çalışmadan sonra 'Amerikan Rüyası'nda (Edward Albee) (Çeviren Sevgi Sanlı) büyükanneydi.

     Altındağ Tiyatrosu'nda 'Yabanlar' (I Rusteghi) (Yazan Carlo Goldoni-1760) (Yöneten Mahir Canova) (Margherita rolünde).

     Oda Tiyatrosu'nda 'Édouard ile Agrippine' (Yazan René de Obaldia-1960) (Çeviren Salah Birsel) (Yöneten Hüseyin Ergin Orbay).

     Bulvar Tiyatrosu'nda Kenan Büke Topluluğu ile 'Tombala', (Yazan Adalet Ağaoğlu-1966). İlginç bir şekilde bu oyun 10 sene sonra, 5 Aralık 1979'da aynı kadro ile televizyon oyunu olarak gösterilmiş. Yapımcı Fide Özbay ve yönetmen Okan Uysaler. Tek dekor; İki oyuncu. Jale Birsel ve Alp Öyken. Yaşlı bir karı koca, tatlı tatlı tartışıyor. "Her ikisi de tek eğlenceleri olan tombalayı oynamak istemekte ancak birbirlerine naz yapmaktadır." Aslında çocuklarının gelmesini bekliyorlar. Çalar saatin sesi bile kapı zili sanki. 'Elleri tombalada gözleri kapıdayken' perde kapanır.

     Altındağ Tiyatrosu'nda 'Sacide',  İstanbul Devlet Tiyatrosu, Bakırköy Kültür Merkezi'nde 'Dört Kız Kardeş',  Atatürk Kültür Merkezi, Oda Tiyatrosu 'Rüzgârlı Kadın',

     'Ocak'  (Televizyon Oyunu) (Yazan Turgut Özakman) (Yöneten Bülent Özdural).

     İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda 'Sekiz Kadın'  (Yazan Robert Thomas) (Yöneten Serpil Tamur).

     1972'den sonra televizyondaki 'Bizim Sokak/Sokağımız'da Masalcı Teyzelerden biri olarak görüyorduk kendisini. Anlattığı masallarla 'çocukların hayal güçlerini' arttırıyordu.

     Tiyatro Ödülleri: 2017 - Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri.

     17 Kasım 2019 tarihinde 92 yaşında aramızdan ayrıldı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

Bu yazı toplam 1371 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.