1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. 2019 Yılında Kaybettiklerimiz (46) Yıldız KENTER!
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

2019 Yılında Kaybettiklerimiz (46) Yıldız KENTER!

A+A-

sanat kalemi

kose-yazisi---alaattin-karaer1-006.jpg

     Oyuncu, yönetmen, tiyatro, sinema, dizi oyuncusu, seslendirme sanatçısı, anı yazarı Yıldız Kenter’de aramızdan ayrılmıştı.

     Yıllar önce, Ankara Şinasi Sahnesindeki bir oyununda seyretmiştik. Ben pek beğenmemiştim oyunu! Bir an önce bitsin diye beklemeye başlamıştım.

     Bol kitap okunan ve müzik dinlenen varlıklı bir aile ortamından, yoksulluğa düşen, kapısı herkese açık, dost canlısı bir ailede büyüyen Yıldız Kenter, 1928 yılında İstanbul’da doğdu. 

     Masalları anımsatan bir çocukluk geçiren Kenter'in annesi Olga Cynthia, çocukluk yıllarının kahramanıydı. Olga Cynthia, iki evlilik yapmış, Yıldız Kenter, Ahmet Naci Bey ile olan evliliğinden dünyaya gelmişti. Ablası Güner, abileri Nedim, ve Mahmut adındadır. En küçük kardeş ise Müşfik Kenter’dir. İlkokulu Ankara’da İltekin İlkokulu'nda okudu.

     1920 yılında Türkiye’ye gelip yerleşen annesi İngiliz Olga Cynthia, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını aldıktan sonra adını Nadide Kenter olarak değiştirmişti. Babası Türk diplomat Ahmet Naci Kenter’dir. Anne tarafından dedesinin İngiltere’de Shakespeare’in oyunlarını sahneleyen bir tiyatro grubu varmış. Yıldız Kenter, on bir yaşında tiyatrocu olmaya karar verince, annesinden gizli olarak ve babasının yardımıyla konservatuara girdi. Hocalarının arasında o dönemin en ünlü şair, yazar ve tiyatrocularından Carl Ebert, Nurettin Sevin, Mahir Canova, Cahit Külebi, Sabahattin Ali vardı. Ankara Devlet Konservatuarı Yüksek Bölümünü sınıf atlayarak bitirdi.

     On bir yıl Ankara Devlet Tiyatrosunda çalıştı. “Rockefeller” bursu kazanarak, American Theatre Winng, Neighbourhood Play House ve Actor’s Studio’da oyunculuk ve oyunculuk öğretiminde yeni teknikler üzerine çalışmalar yaptı. Daha sonra Ankara Devlet Konservatuarı’na hoca olarak atandı. Devlet Tiyatrosu’ndan ayrılarak Muhsin Ertuğrul ile bir yıl kadar çalıştı. Kardeşi Müşfik Kenter ve eşi Şükran Güngör ile birlikte İstanbul’da “Kent Oyuncuları Topluluğu”nu kurdu. Amerika Birleşik Devletleri ile İngiltere’de “değişen eğitim metotları” ve “oyunculuk metotları” üzerine sürekli olarak çalışmalar yaptı. Kenter Tiyatrosu’nun kendi binasını açarak burada yönetmen ve oyuncu olarak birçok oyun sahneledi. Sovyetler Birliği, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Almanya, Hollanda,   Danimarka, Kanada, Yugoslavya ve Kıbrıs gibi ülkelerde, İngilizce ve Türkçe oyunlar sergiledi. Yüzün üzerinde oyunda rol alan sanatçı, bir o kadar da oyun yöneterek, bu alandaki başarısını gözler önüne serdi. Hem oyuncu, hem yönetmen olarak büyük başarılara imza attı; unutulmaz yorumlar sergiledi

     1956 yılından itibaren Ankara Devlet Konservatuarı, İstanbul Belediye Konservatuarı ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nde, Bölüm Başkanlığı ve hocalık yaptı. Sanatçı, ayrıca Koç Üniversitesi’nde tiyatro dersleri verdi.

     “Hep Aşk Vardı” adlı bir anı kitabı vardır. Hakkında 2015 yılında Dikmen Gürün’ün “Tiyatro Benim Hayatım - Yıldız Kenter'in Hayatı” adlı eseri yayımlanmıştır.

     Sinema ve Tiyatro alanında birçok ödüller almıştır.

    Rol Aldığı Tiyatro Oyunlarından bazıları:

    Kent Oyuncularıyla: Ben Anadolu, Anna Karenina, Gece Mevsimi, Oscar ve Pembeli Meleği,   Hep Aşk Vardı, Martı, Harold ve Maude.

    Ankara Devlet Tiyatrosunda; Salıncakta İki Kişi, Öfke, Çöl Faresi,  Yağmurcu, Şatoya Davet, Onunikinci Gece, Lady Frederick, Gelin, Ölü Kraliçe, Fatih, Ramak Kaldı, Gölgeler, Öteye Doğru,  Miras, Hile ve Sevgi, Yalancı, Kıskançlar, Scapin'in Dolapları, Antigone.

    İstanbul Şehir Tiyatrosunda; Hamlet.

    Rol aldığı filmler:  Beyaz Melek, Büyük Adam Küçük Aşk, Güle Güle,  Ablam, Hanım, Zulüm, Kızım Ayşe, Bir Ana Bir Kız, Fatma Bacı, Anneler ve Kızları, Elmacı Kadın, Pembe Kadın,  Vatan İçin, Mevlana Aşkı Dansı (Seslendirme).

    Rol aldığı diziler: Kısmetim Otel, Saklambaç, Eylül, Aşk ve Gurur, Yaz Evi, Uğurlugiller.

    Rol aldığı tv film: Balıketi.

      Rol aldığı belgesel film: İzzet Günay Belgeseli.

      17 Kasım 2019 tarihinde, 91 yaşında aramızdan ayrıldı.

      Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

kose-yazisi---alaattin-karaer2-006.jpg kose-yazisi---alaattin-karaer3-006.jpg

Bu yazı toplam 1082 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.