1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. 2019 Yılında Kaybettiklerimiz (37) Dinçer SÜMER!
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

2019 Yılında Kaybettiklerimiz (37) Dinçer SÜMER!

A+A-

     Ölümün zamanı ve saati yok ki! Arka arkaya sanat dünyasından yaprak dökümü devam ediyor. Sabah haberlerinde, demokrasi tarihine bir kara leke olarak geçecek olan, 12 Eylül 1980 utancın darbesinin 39. yılıyla ilgili açıklamaları veriyordu.

     39 yıl olmuş demek ki! İzmir’deydim o zaman.  Ege Üniversitesinde hem okuyor, hem de bir İzmir Bornova’da Üniversiteye yakın bir Un fabrikasında çalışıyordum.

     Kirada oturduğumuz, Bornova, Atatürk Mahallesindeki evimizden sabahın erken saatinde her zaman olduğu gibi,  çıkıp otobüs durağına doğru yürümeye başladım. Bir tuhaflık vardı. Çok mu erken çıkmıştım diye düşündüm. Ortada kimseler yoktu. O zamanlar öyle cep telefonları, bilgisayarlar ne gezer. Durağa gelmiştim ki, askerler çevirdi. Şaşırdım biran. Geri dönün evimize dediler. İşe gitmem gerekli dediysem de laf anlatamadım. Darbe yapıldı, ikinci bir emre kadar dışarı çıkmak yasak dediler.

     Ben ne bilirdim darbeyi falan! Bugüne kadar darbe mi görmüştük!

     Onu da yaşadık ve gördük. Birçok şey eskisi gibi olmayacaktı, olmadı da….

     Bu dünya kimseye kalmıyor demek ki, herkes yaptığıyla kalıyor. Fakat arkasından iyi ve kötü kelimesi kalıyor…

     Yinede yaşam, dünden daha güzel olacak dileklerimizle devam ediyor.

     Kayıplarımızda devam ediyordu. Tiyatro yazarı, yönetmen, oyuncu ve seslendirme sanatçısı Dinçer Sümer’de aramızdan ayrılmıştı.

     1938 yılında İzmir’de doğdu. İzmir Namık Kemal Lisesini bitirdikten sonra, Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Yüksek Bölümü’nden mezun oldu.

     Öğrencilik yıllarında gazetecilik yaptı. Bu sırada tiyatrolarda çalıştı, sinema filmlerinde rol aldı. Şiir ve radyo oyunlarıyla edebiyata girdi.

     1953’ten sonra şiir, hikaye ve romanın yanı sıra, radyo oyunu yazmaya başladı. Tiyatro üzerine Polonya, Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde araştırmalar yaptı. İlk şiiri Varlık dergisinde 1955 yılında çıktı. Yeditepe, Dost, Türk Dili dergilerinde şiirleri yayınlandı. Oyunları Devlet Tiyatrolarında oynandı.

     1961 yılından itibaren Devlet Tiyatroları’nda oyuncu ve yönetmen olarak çalışmaya devam etti.

     Süleyman Demirel’in Cumhurbaşkanlığı döneminde, Cumhurbaşkanlığı kültür-sanat danışmanlığı ile değişik dönemlerde Devlet Tiyatroları Edebi Kurulu'nda ve Tiyatro Yazarları Derneği yönetiminde bulundu. Anadolu Üniversitesi'nde dramaturgi dersi öğretim görevlisi olarak çalıştı.

     İlk olarak 1976 yılında sahnelenen Dinçer Sümer'in yazdığı “Eski Fotoğraflar” adlı tiyatro oyununu 1998 yılında Sinemaya aktararak Necef Uğurlu ve Jülide Övür’ün yönetmenliğini yaptıkları filmde, Ahmet Uğurlu ve Bennu Yıldırımlar başrollerinde oynadı.

     ‘Eski Fotoğraflar’ ı ilk izlediğinde 20 yaşında olan Ahmet Uğurlu, bu rolü oynama hayalini 26 yıl sonra 46 yaşında gerçekleştirdiğini söyleyerek heyecanını farklı bir bakış açısıyla ifade etmişti. Sıradan insanların trajedilerinin anlatıldığı filmde, zıt dünyaların altını çizmek istediklerini belirten Necef Uğurlu, filmin temasını, ‘‘Her iyinin bir kötü yanı, her kötünün de bir iyi yanı vardır. Her insanın bir masum hikayesi vardır. İnsanların hayatları yanlış kişilerle kesişebilir’’ sözleriyle anlatmıştı.

 

     Ödülleri:

     - TRT 1970 Sanat Ödülleri yarışmasında Küpe Çiçeğinin Ölümü adlı radyo oyunu, Gecenin Bir Yerinde adlı TV oyunu ve Serçe hikâyesiyle üç başarı ödülü kazandı.

     - Eski Fotoğraflar oyunu ile de Türk Dil Kurumu 1977 Oyun Ödülünü, Meddah Amca adlı çocuk oyunuyla TBMM Kültür Sanat Kurulunun üçüncülük ödülünü aldı.

    - Türk-Yunan dostluğunu işleyen “Sandalım Kıyıya Bağlı” adlı kitabı ile Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Ödülünü kazandı.

      -  1998 yılında Kültür Bakanlığı tarafından Devlet Sanatçısı unvanı verildi.

   Romanları: Bozuk Bir Şey, Bir Düş Müydü O İzmir.

   Yazdığı Tiyatro Oyunları: Altın Kalpli Kız, Katip Çıkmazı, Üç Derste Aşk, Eski Fotoğraflar, Aklımda Kalan Masallar, Aşk Dediğin Nedir ki, Meddah Amca, Memuroğlu Memur, Ali Ayşeyi Seviyo, Beni Dünya Kadar Sev, Gecenin Kulları, Gül Satardı Melek Hanım, Karacaoğlan, Marion İle Memet, Maviydi Bisikletim.

     Şiirleri: Günebakan, Denize Çıkan Cadde, Küçük Kızın Adı Ayşe, Sandalım Kıyıda Bağlı ya da Ayyukalı Alekos ile Namazgâhlı Şükrü Bey Destanı.

     Sinema film senaryosu:  Eski Fotoğraflar.

     Rol aldığı bazı tiyatro oyunları: Sandalım Kıyıya Bağlı, Osmancık, Eski Fotoğraflar, Gül Satardı Melek Hanım, Sokrates'in Savunması, Buzlar Çözülmeden, Yaşlı Hanımın Ziyareti, Ağaçlar Ayakta Ölür…

     Rol aldığı sinema filmleri:  Cumhuriyet, İstanbul'un Kızları, Çileli Bülbül, Gelinin Muradı.

     Rol aldığı Tv dizileri: Kurtuluş, Bağdat Hatun.

 

     İzmir’de doğan sanatçı, İzmir’in 97. Kurtuluş gününde, 81 yaşında, 09 Eylül 2019 tarihinde aramızdan ayrıldı..

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

kose-yazisi---alaattin-karaer1-004.jpgkose-yazisi---alaattin-karaer2-004.jpgkose-yazisi---alaattin-karaer3-004.jpg

Bu yazı toplam 698 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.