1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. 2019 Yılında Kaybettiklerimiz (30)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

2019 Yılında Kaybettiklerimiz (30)

A+A-

Sanat kalemi

kose-yazisi--alaattin-karaer-008.jpg

Tuncer CÜCENOĞLU!

 

Oyun yazarı, öğretim üyesi ve çevirmenin ölümünden bir yıl sonra duyanlardanım.

1944 yılında Çorum’da doğmuştur. Ortaöğrenimini Çorum da tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi Kütüphanecilik Bölümü mezunudur. Milli Eğitim Bakanlığı'nda çeşitli görevler yaptı. 1983'te devlet memurluğundan ayrıldı. Bakırköy Belediyesi Eğitim ve Sosyal İşler müdürlüğünü yaptı.

Üniversite eğitimiyle birlikte Milli Eğitim Bakanlığı merkez teşkilatında memurluk ve şube müdürlükleri görevlerini sürdüren Cücenoğlu, 1983 yılında emekliye ayrıldı.

Bakırköy Belediyesi Eğitim ve Sosyal İşler Müdürlüğünde de bir süre çalışan Tuncer Cücenoğlu'nun yazarlık serüveni henüz ilkokul öğrencisiyken çizgi romanlara olan hayranlığıyla başladı. Öğrencilik yıllarında Türk ve dünya edebiyatının önemli yazarlarını okuyan Cücenoğlu, eserlerini kaleme alırken Lev Tolstoy, Fyodor Dostoyevski, Aleksandr Puşkin, Antov Çehov, Maksim Gorki, Mihail Şolohov ve İvan Gonçarov’ın da aralarında bulunduğu Rus yazarlardan etkilendi.

Orta öğrenim yıllarında mizah öyküleri yazarken, "İhtiyaç Fabrikası" adlı öyküsü Çorum'daki yerel bir gazetede yayımlandı. İstanbul’da çıkan "Pardon" adlı mizah dergisinde de öykülerini okurla buluşturan Tuncer Cücenoğlu, oyun yazarlığına 1972'de "Kördövüşü" adlı eserle başladı. Oyunları yurt içi ve yurt dışında, devlet tiyatroları ile özel tiyatrolar bünyesinde sahnelenen Tuncer Cücenoğlu, 1973 yılında Ankara Devlet Tiyatroları'nda gösterilmeye başlayan "Öğretmen" adlı eseri, 12 mart Muhtırası nedeniyle sakıncalı sayılarak, yasaklandı. Yasak sebebiyle 1987'ye kadar 14 yıl oyunları Devlet Tiyatroları'nda sahnelenmeyen usta yazar, Müjdat Gezen Özel Konservatuvarının yanı sıra bazı eğitim kurumlarında dramatik oyun yazarlığı eğitmeni olarak çalıştı.

Oyunları Devlet Tiyatroları ve özel tiyatrolarda yurtiçi ve yurtdışında sahnelendi. Oyunları Rusça İngilizce Almanca Fransızca Bulgarca Yunanca Makedonca İsveççe Gürcüce Urduca Japonca Romence Azerice Tatarca Lehçe Çuvaşça Sırpça İspanyolca Arapça Farsça ya çevrildi.

Türkiye Yazarlar Sendikası ve P.E.N. Türkiye Merkezi üyesidir. MSM (Müjdat Gezen Sanat Merkezi) Dramatik Oyun Yazarlığı öğretmenliği yaptı. Alanya International GAKSA University Tiyatro Bölümü öğretim görevlisi olarak çalıştı. Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi

Güzel Sanatlar Fakültesi Yazarlık Bölümünde de öğretim görevlisi olarak çalışan Cücenoğlu, Cumhuriyet, Habertürk ve Birgün gazetelerinde çeşitli yazılar kaleme aldı. Cumhuriyet Gazetesinde yazarlık yaptı.

Sahne oyunları dışında "Kaçış" adlı bir radyo oyunu ve Şahin Gök ile kaleme aldıkları "Kızılırmak- Karakoyun" adlı bir film senaryosuna imza atan yazarın eserleri, Rusça, İngilizce, Almanca, Fransızca, Bulgarca, Yunanca, Makedonca, İsveççe, Gürcüce, Urduca, Japonca, Romence, Azerice, Tatarca, Lehçe, Başkortça, Kazakça, Çince, Çuvaşça, Sırpça, İspanyolca, Arapça, Kürtçe, Farsça, Ukraynaca ve Litvanca olmak üzere 30'dan fazla yabancı dile çevrildi

Yetmiş kuşağı yazarlar içinde değerlendirilen bir yazarımız. Onun Yetmişli yıllardan günümüze ürettiği oyunları kaynağını sanatçı duruşundan alırken, toplumsal-düşünsel temalarıyla da derinlik kazanır. Aynı zamanda evrensel açılımları da içinde barındıran oyunlardır bunlar.

Ödülleri :

2011 - 15. Afife Jale Tiyatro Ödülleri'nde Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü - Kadın Sığınağı oyunu

1996 - "Lions En Başarılı Yazar Ödülü" - "Dosya"

1996 - Kültür ve Turizm Bakanlığınca oyun dalında "Başarı Ödülü"

1996 - "TOBAV Ödülü" 1985 - Ankara Sanat Kurumunca "En İyi Yazar Ödülü"

1984 - "TOBAV Ödülü"

1986 - "Avni Dilligil En İyi Yazar Ödülü”

1981 - "Abdi İpekçi En İyi Oyun Yazarı Ödülü" - "Çıkmaz Sokak" eseri ile

1973 - Ankara Sanat Kurumu tarafından "Övgüye Değer Yazar Ödülü" - "Öğretmen" ile

1972 - "Altın Fındık En Başarılı Yazar Ödülü"- "Kördöğüşü" eseri ile

Yazdığı Tiyatro Oyunları : Kördövüşü, Öğretmen, Yeşil Gece, Çıkmaz Sokak, Kadıncıklar, Dosya, Biga 1920, Kumarbazlar, Yıldırım Kemal, Kızılırmak-Karakoyun, Helikopter, Şapka, Ziyaretçi, Matruşka, Boyacı, Neyzen Tevfik, Kızılırmak, Çığ, Sabahattin Ali, Tiyatrocular, Ah Bir Yoksul Olsam, Che Guevara, Mustafam Kemalim, Gece Kulübü, Kadın Sığınağı, Fosforlu'nun Hikayesi

Kitapları :

Deneme: Yurtdışında Yaşayan Türklere Düşen Görevler (2), Yurtdışında Yaşayan Türklere Düşen Görevler, Sabahattin Ali Dosyası Açılmalıdır.

Tiyatro: Arthur Miller’in Ölümü, Atatürk ve Sanat, Matruşka Romanya’da, Bu Dünyadan.., Gergedan’laşan Dünya, Polonya İzlenimleri, Devlet Tiyatroları’na Öneriler, Repertuar Politikaları Değişmelidir, Uğur Uludağ'ın Önlenemeyen Tırmanışı, Cumhuriyetimizin 80inci Yılında Oyun Yazarlığımız, Yazın ve Tiyatro.

Anlatı: Aşk ya da Elmas ile Servet’in Hikayesi.

Öykü: Aşk ya da Elmas ile Servet'in Hikayesi, Kiralık Gelinlik.

 

18 Temmuz 2019 tarihinde 75 yaşında aramızdan ayrıldı.

Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

 

Bu yazı toplam 568 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.