1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. 2019 Yılında Kaybettiklerimiz (27)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

2019 Yılında Kaybettiklerimiz (27)

A+A-

Sanat kalemi

kose-yazisi--alaattin-karaer1-008.jpg

Küçük İSKENDER! (Derman İskender ÖVER)

 

     O kadar kitap hastası olmama rağmen, adını bir yıl sonra ölümünden sonra duyuyor ve öğreniyorum, şair, eleştirmen ve oyuncumuzu!

     Derman İskender Över!

     Küçük İskender olarak tanındı

     1964 yılında İstanbul'da doğdu. Kabataş Erkek Lisesi'ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi 5inci sınıftan ayrılarak İstanbul Üniversitesi sosyoloji bölümüne geçti. 3 yıl da burada eğitim gördükten sonra bitirmeden okulu bıraktı. Ağır basan sanat hayatı onu akademik ortamdan kopartarak edebiyat ve sinemaya sürükledi.

     1980 yılından itibaren çeşitli edebiyat dergilerinde şiir ve yazıları yayımlanmaya başladı. İlk şiiri Milliyet Genç Sanat Dergisi'nde, İskender Över ismiyle çıktı. Profesyonel olarak 1985'te Adam Sanat Dergisinde şiirleri yayımlanmaya başladı. .

     'Marjinal şair' olarak tanınmaya başlaması 1985 yılıdır. Günümüze değin bunca yıllık süreye onlarca şiir ve özgür metin, bir günlük, üç roman, iki özel derleme, bir inceleme, bir antoloji olmak üzere birçok kitap sığdırdı. Kimi Avrupa ülkelerinde çıkan antolojilerde şiirleri basıldı. Kanada'da yayımlanan Descant adlı edebiyat dergisinin Türkiye özel sayısında, ABD'de ise Murat Nemet- Nejat'ın 'eda' kavramında yoğunlaştığı Türk şairlerinden çeviri antolojisinde kendine yer buldu.

     2000 yılında İtalya'da düzenlenen Avrupalı Genç Şairler Yarışması'nda ilk 10’a girdi ve bu şairlerle birlikte kitaplaştırıldı. Yine aynı yıl içersinde uzun zamandır sinema dalındaki jürisinde de yer aldığı Orhon Murat Arıburnu Ödülleri'nde 'Bir Çift Siyah Deri Eldiven' adlı şiir kitabıyla birincilik alarak ödüllendirildi.

     2001 yılında Almanya'da, 2002'de de Hollanda'nın çeşitli şehirlerindeki etkinliklerde konuşmacı olarak ve şiir performanslarıyla yer aldı.

     2003 yılında Berlin'de düzenlenen İlk Türkiyeli Eşcinseller Kongresi'nde bu konudaki deklaresini okudu.

     2004'te New York'ta ve Kuzey Carolania'da üniversitelerde konuşma yaptı ve tek kişilik okuma gecelerine konuk oldu. Ayrıca Türkiye'de farklı üniversitelerde ve liselerde panellere, workshop'lara katıldı.

     2006'da İskender'i Ben Öldürmedim adlı şiir kitabıyla Melih Cevdet Anday Şiir Ödülü'nü kazandı.

     2014’te Erdal Öz Edebiyat Ödülü’nü, 2017’de Necatigil Şiir Ödülü’nü aldı.

     Varlık, Adam Sanat, Yasak Meyve, Kaçak Yayın adlı dergiler ağırlıklı olmak üzere yazmaya ve kitaplaşmış eserlerini yayımlamaya devam etmiştir.

     Temalarında alışılagelmişin kimi kez tam karşısında yer alan, polemikçi, başkaldırıcı şiiriyle sadece 1980'li yılların değil tüm Türk şiirinin en gözü pek şairi. Fazlaca karışık ve yer yer fazlaca uzun ve çoğaltımcı şiiri özgün çarpıcı başarı düzeylerine de ulaşabiliyor.  Geleneksel yöntemler kullanarak yazdığı divan tarzı şiirleri, gazelleriyle de dikkat çekiyor.

     Bir dönem seslendirme, senaristlik, radyo programcılığı, şiir matineleri de yapan küçük İskender, beş filmde de oyuncu olarak rol aldı.

     Rol aldığı sinema filmleri: Bevölkert von Kämpfern und Träumern - Die Türkei und ihre Literatur, O Şimdi Asker, Ağır Roman, Gönül Garip Bir Kuştur.

     Şiir kitapları:  Gözlerim Sığmıyor Yüzüme, Erotika, Yirmi5April, Periler Ölürken Özür Diler, Suzidilara,  Güzel Annemin Hayal Gücü, Ciddiye Alındığım Kara Parçaları, Papağana Silah Çekme!, Alp Krizi ( Tek Baskılık Kitap ), Gözyaşlarım Nal Sesleri, Bir Çift Siyah Deri Eldiven, İpucu Bırakma Sanatı, Bahname, Teklifsiz Serseri, Kahramanlar Ölü Doğar, Çürük Et Deposu, Eski Kral Deposu, Siyah Beyaz Denizatları ( Toplu Şiirler I ), Barudî ( Kürtçe Çeviri ), Dicle ile Fırat, Bir Daha Bana Benzeme Angel!, Sarı Şey, Bu Defa Çok Fena, Ali,  Elli belirsiz,

Serbest Metinleri : Dedem Beni Korkuttu Hikâyeleri, İkizler Burcu Hikâyeleri, Galileo'nun Pergeli, The Kırmızı Başlıklı İstasyon Şefi, Belden Aşağı Aşk Hikâyeleri, Pop H'art , Balık Burcu Hikâyeleri, Made In Hell, Insectisid 2004 - Necronomicon / Ölüm Kitabı

    Roman : Flu'es, Cehenneme Gitme Yöntemleri, Zatülcenp

    Özel Derlemeler : Kanlı Lağım Fareleri'den küçük İskender'e, Aşk Şiirleri Kolonisi

    İnceleme / Eleştiri : Şiirli Değnek, Eflatun Sufleler, Rimbaud'ya Akıl Notları

    Günce: Cangüncem, Bu Defa Çok Fena.

     2018 yılında kanser teşhisi konuldu.03 Temmuz 2019 tarihinde 55 yaşında aramızdan ayrıldı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

kose-yazisi--alaattin-karaer2-001.jpeg   kose-yazisi--alaattin-karaer3-004.jpg

Bu yazı toplam 507 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.