1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. 2019 Yılında Kaybettiklerimiz (21) Celil OKER!
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

2019 Yılında Kaybettiklerimiz (21) Celil OKER!

A+A-

Sanat kalemi

kose-yazisi--alaattin-karaer1-004.jpg

 

     Polisiye roman yazarı, ilk romanı "Çıplak Ceset" ile 1998 yılında, Kaktüs Polisiye Roman Yarışması'nda birincilik ödülünü kazanmış ve ardından geniş okuyucu kitlesinin dikkatini çeken, Celal Oker’i ilk kez duyuyordum inanır mısınız. Aynı şehirde doğduğumuz halde!

     Çoğu değerlerimizi ölümümden sonra  tanımıyor muyuz.

     1952 yılında Kayseri’de doğdu. Tarsus Amerikan Koleji ve Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdikten sonra ansiklopedilerde madde yazarlığı, çevirmenlik ve reklam metni yazarlığı yaptı. 1998 yılından itibaren İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesinde öğretim üyesi olarak görev yaptı. Öyküleri, Yarın dergisinde yer aldı. Son yıllarda polisiye romanlarıyla tanındı.

     Çıplak Ceset ve Sen Ölürsün Ben Yaşarım kitaplarının tanıtımlarını okuyalım:

 

ÇIPLAK CESET

     Eski kaptan pilot, nevzuhur özel dedektif Remzi Ünal ilk macerasıyla karşınızda...

Boğaziçi Üniversitesi’nde okuyan ve kayıplara karışan yeğenini bulması için bir kumaş tüccarı tarafından tutulan Dedektif Remzi Ünal için işler daha en başından sarpa sarmıştır. Bir işi aldıktan sonra pişman olmak belki onun karakterine pek uygun değildir ama içten içe karanlık bir alışverişte piyon olarak kullanıldığını düşünmektedir. Zaten ne tüccar tüccara benzemektedir ne de yeğen Boğaziçili bir öğrenciye. Ancak ne olursa olsun onun adı Remzi Ünal’dır ve aldığı her işi muhakkak bitireceğinden kimsenin şüphesi yoktur.

     Karşısında şimdi uyuşturucu baronları vardır, fuhuş sektörünün en rezil aracıları ve hatta porno dünyasının en dejenere yapımcıları... Fakat o gerçeğe ulaşmanın tek yolunun hiçbir şeyden korkmamak olduğunu kendine şiar edinmiştir. Ve bir gece, yıldızların bile dünyaya küstüğü zifiri bir gece, bir ölüm kalım savaşı başlar, galibinin ise elde edebileceği tek şey çıplak “gerçek”tir.

     Polisiye edebiyatın en büyük isimlerinden Celil Oker, Dedektif Remzi Ünal karakteriyle ilk kez tanıştığımız Çıplak Ceset’te dehasını bir kez daha gözler önüne seriyor.

 

SEN ÖLÜRSÜN BEN YAŞARIM

 

     “Önünde durduğunuz kapının aralık olması bela getirir. Ama sizi o kapıya kadar getiren şey, sırtınızı dönüp gitmek isteseniz de çoktan kaderinizi çizmiştir. Ve bunun böyle olduğunu hiç kimse, Dedektif Remzi Ünal’dan daha iyi bilemez.”

     Remzi Ünal bu defa hatır için, kendine göre gayet kolay bir işi çözmek amacıyla yola koyuluyor. Hisarüstü’nde yaşayan ihtiyar bir çifte, büyük bir inşaat firmasının şantiyesinde kaza geçiren oğullarının hak mücadelesinde yardım etmesi istenmiştir. Ama bu iş için çaldığı ilk kapının ardında, kafasından tek kurşunla vurulmuş bir cesetle karşılaşır. Ve her zamanki gibi bu ceset de sadece bir ceset olarak kalmaz.

     Celil Oker’den tüm mahalleleri rant hırsıyla devasa beton yığınlarına çevrilen İstanbul’un sıkışık trafiğinde, acımasız iş dünyasında, göğü delmek hevesindeki binaların arasında geçen, ince bir mizahla örülü, sürükleyici bir polisiye…

*     *     *

    Eserleri: Çıplak Ceset, Bin Lotluk Ceset, Bir Şapka Bir Tabanca,  Kramponlu Ceset, Rol Çalan Ceset, Yenik ve Yalnız, Son Ceset, Beyaz Eldiven Sarı Zarf, Beşpeşe (Bülent Erkmen, Murathan Mungan, Pınar Kür, Elif Şafak, Faruk Ulay’la) ve Ateş Etme İstanbul adlı eserleriyle polisiye edebiyatın en çok aranan isimlerinden olan yazarın yarattığı dedektif karakteri Remzi Ünal, okuyucuların gönlünde taht kurdu.

     Kitapları Almanya, Hollanda, Yunanistan ve İspanya’da yayımlandı.

     05 Mayıs 2019 tarihinde aramızdan ayrıldı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

kose-yazisi--alaattin-karaer2.pngkose-yazisi--alaattin-karaer3.png

Bu yazı toplam 497 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.