1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. 2019 Yılında Kaybettiklerimiz (19) Sunder ERDOĞAN!
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

2019 Yılında Kaybettiklerimiz (19) Sunder ERDOĞAN!

A+A-

Benim algılamamda sanırım bir eksiklik var. Eşimin kahkahadan kırıldığı ve elinde getirdiği gazeteyi uzattığında, şu karikatüre bakar mısın derken, benim hiç tepki vermemem. Çünkü onun gülmekten kırıldığı şeylere ben bön bön baktığım için, sinirlenir!

- Şimdi sen gerçekten bir şey anlamadın mı?

     - Yoksa anlamamış gibi mi yapıyorsun. Hiç şuna gülünmez mi? diye biraz kızgın biraz sitemkar söylenir.

     Ne yalan söyleyeyim, hiç anlamıyorum. Birde yazısı yoksa hiç mi hiç anlamam mümkün değil. Belki de o da alışkanlık. Küçüklükten beri ne teksas, ne tomiks, ne de gırgır dergilerine hevesim olmuştur. Diyorum ki; acaba onları okumuş olsaydım, karikatürü çözmem kolay mı olurdu. Aman boş verin bu yaştan sonra öğrenip de, bilmem nereye ne mi olacağım!

     Filmlerde de alt yazılı olanları hiç seyretmem, yazıları okuyup anlayacağım derken filmi kaçırıyorum. O nedenle de kendimi o konuda da zorlamam. İnsan belki özel yaşatışında yapamadığı, kelimelere ve sözcüklere dökemediği, ifade edemediği görüş, duygu ve düşüncelerini resme, şiire, müziğe v.b. sanatsal bir dalla ifade yolunu seçebiliyor. Böylece. Bu yollarla insanlara böylece ulaşmış oluyorlar.

     Karikatür sanatçımız Sunder Erdoğan’da belki böyle düşünmüştü.

     Ben anlamasam da; Karikatür bir ülkenin sanatı açısından çok önemli bir yapı taşı olduğunda bilmeyen yoktur. .

     Bu nedenle de bir noktada söylediği kelimelerle kendini ifade ediyordu.

     Yazısız karikatürlerle tanınan, aramızdan 27 Ekim 2006 tarihinde ayrılan Semih Balcıoğlu 'Bizim notamız çizgimiz. Meramımızı onunla anlatırız' diyordu.

     Yine bir değer, bir sanatçı daha aramızdan ayrıldı.

     Ölümü ile birlikte tanımayanlarımızla, birlikte tanımaya çalışalım.

     1952 yılında İstanbul’da doğdu. Kısa öğrenim yaşamının ardından 1971 yılına kadar karikatürle tanışıncaya kadar çeşitli işlerde çalıştı.

     İlk çizgileri 1971 – 1974 yılları arası Almanya’da “Humor” dergilerinde yayımlandı.

     1975 yılından itibaren İstanbul Cağaloğlu’nda çeşitli dergi ve yayınevlerinde çalışmalarını sürdürdü. Kimi dergilerde sürekli, kimilerinde ise zaman zaman karikatürleri yayımlandı. Bunlardan bazıları; Tay yayınları ve Çarşaf, Gırgır, Çivi, Yorgan, Karakedi, Atmaca dergileridir.

     Karikatürde yoğun çalışmalarını, 1982-1986 yıllar arasında GÜM’de (Güldürü Üretim Merkezi) Müjdat Gezen, Aziz Nesin, Kandemir Konduk ve Cihan Demirci gibi isimlerle sürdürdü. Karikatür çizimlerinin yanı sıra, bando, Vakıf Çocuk, Emlak Çocuk, Milliyet Kardeş gibi çocuk dergilerinde kısa anlatımlı tarih öyküleri çizdi.

     Milliyet Yayın Grubunda çalışmalarını sürdürürken emekli olarak, eşi Ressam Ülkü Erdoğan ile  Antalya’nın Kaş ilçesine yerleşti. 2000 yılından bu yana Müdafaa-i Hukuk Dergisi ve YAR Müdafaa-i Hukuk Dergisinde yayınlanmaktaydı.

     2001 yılından itibaren gerçekleştirilen Kaş Kitap Şenliği’nin en önemli destekçilerinden birisiydi. Antalya ve Kaş’ta çeşitli karikatür sergileri açan Sunder Erdoğan, aynı zamanda usta bir gemi maketçisiydi.

     Çizgilerinden oluşan seçki, Karikatürcüler Derneği’nce yayımlanan ”Nasrettin Hoca’nın Torunları “ başlıklı seri kapsamında “Tavanarası” adıyla albümde toplanmıştı.

     Usta karikatürist, 1998 yılından bu yana yaşamını sürdürdüğü Antalya’nın Kaş ilçesinde, solunum yolu rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede;

     26 Nisan 2019 tarihinde aramızdan ayrıldı.  Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

kose-yazisi--alaattin-karaer1-003.jpgkose-yazisi--alaattin-karaer2-004.jpgkose-yazisi--alaattin-karaer3-003.jpgkose-yazisi--alaattin-karaer4-003.jpg

 

Bu yazı toplam 2320 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.