1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. 2019 Yılında Kaybettiklerimiz (1)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

2019 Yılında Kaybettiklerimiz (1)

A+A-

Sanat kalemi

kose-yazisi--alaattin-karaer1.jpeg   kose-yazisi--alaattin-karaer2-001.jpg

 

     2014 yılının ilk günlerinde çıkan bir yazı ile başlamak istedim…

    Değerli yazar Alaattin Karaer’e teşekkür (Şeker Dede)

     Merhaba çok değerli yazarım…

     Uzun zamandır köşenizde sanat dünyamızın güzide ve yerleri dolmayacak isimler emri hak vaki olunca aramızdan teker teker ayrılıyorlar. Yüreğimizde acı yumağı oluşuyor ama siz Anadolu’nun mert delikanlısı insana değer veren sanatla yakından ilgilenen ve kaleminizle bizlere haber ulaştıran Alaattin Karaer’e minnettarlığımızı ifade etmeyi vatandaşlık görevi olarak addediyorum.

     O vefalı insanlarımıza bizler çok şey borçluyuz. Hiç olmazsa köşenizde okurken bir Fatiha ve dua sunuyoruz. İyi ki varsınız, gelen gider, konan göçer bu ilden. Bu fani dünya hepimize misafirhanedir. O güzel insanlar gök kubbede hoş bir seda bırakarak gidiyorlar. Bizim neyimiz kalacak merak ediyorum. Üstadım merakımı bağışlayın acaba yazdığınız bu yazılar okuyucular tarafından okunmuyor mu? Uzun zamandır bekledim, hiç ilgilenen görmedim. Kimseyi suçlama gibi bir niyetim yok, yazan oldu da ben mi farkında değilim, dikkatimden kaçan bir şey varsa özür dilerim.

     Elime geçen bir istatistik sonucu şöyle; Türkiye’de gençler yılda bir saat kitap okuyormuş. Bu doğru ise biz hükmen mağlubuz. Günlüğü bir dakika bile değil okuma. Her neyse üstadım, sizin bu sosyal yaraya parmak basışınız Kırıkkale’mizin çok büyük eksiğini tamamlıyor. Siz ve sizin gibi köşe yazarlarımız köşelerinde ulusal basında yazılmayanı yazıyor. Kendilerine sizin şahsınızda teşekkür ederim.

     Alaattin Karaer’e

Deniz misin derya mısın göl müsün

Arı mısın petek misin bal mısın

Şekerdede’n kokladığı gül müsün

Değer veren, doğru gören yüreğine teşekkür

 

Lalezar bağında güller derensin

Dostlar otağına güller serensin

Bize yitikleri haber verensin

Değer veren, doğru gören gözlerine teşekkür

 

Gözümüzde nur, başımızda taçsın

Okurlarına şifa veren ilaçsın

Engel olma kalem her şeyi yazsın

Değer veren, doğru gören kalemine teşekkür

 

     Aile yuvanıza saadetler diler, her gününüz sağlıkla geçsin, amin. Yaşlı bir dedeniz olarak gözlerinden öper, nice nice yıllara kaleminizle marş marş ileri.

*     *     *

 

     2019 yılını üzüntülerimizle geride bıraktık.

Yeni yıla girerken, bir önceki yılda kaybettiğimiz sinema tiyatro, medya, televizyon ve edebiyat dünyasının ünlü isimlerini sizlerle yeniden tanımak ve anmak adına 6 yıldır yayınlamıştık.

2020 yılının bu ilk günlerinde, 2019 yılında kaybetmiş olduğumuz bu değerlerinin yayınına başlamadan, yine ülkemizin adsız başka değerlerini de sizlerle paylaşmak istedik.

Bunlar, sivil vatandaşlar, askerler ve polislerimiz…

Polislerimiz…

Yabancı olmadığım mesleklerden birisidir. 1968 yılında, 44 yaşında vefat eden Komiser amcam, halen hayatta olan Başkomiserlikten emekli ağabeyim!

     Polisler devletin güvenliğini koruyan devlet idaresinde merkezi güvenlik sorumluluğunu alan kişilerdir. Kaçakçılık, mala mülke zarar verme kavga gibi birçok konuda halkın güvenliğini tehlikeye atan ya da düzeni bozan kişilerin yakalanması konusunda görevini icra eden kişilerdir. Devlet düzeni sağlamak ve korumak ve bunun için idealistçe çalışıp adaleti kollamak, güvenlik önemlerine dikkat etmek polislerin görevidir. Şerefli ve önemli olan bu görevin yükümlülük ve şartları oldukça ağırdır. Birçok insana kolay gibi görünen polislik mesleği hiçte kolay değildir. Bu yüzden kendini bu ülkenin güvenliğine adayan insanlara karşı tavrımıza dikkat etmeli ve onları kırmama konusunda dikkat etmeliyiz. Zor günlerden geçen ülkemiz sayısız kahraman polisin sayesinde hayatlarını devam ettiren vatandaşlarla doludur. Gözünü kırpmadan başkalarını için can veren bu güzel insanları asla unutmayalım.

İşte bu değerlerden yitirdiklerimizden; halkımızın huzur ve güvenliğini, kanunlar çerçevesinde, insan hak ve özgürlüklerine de azami derecede riayet ederek korumakla yükümlü olan polis teşkilatımızın değerli mensuplarıdır. Görevlerinin gerektirdiği sorumluluk ve fedakarlıkla huzur ve güvenliğimizin teminatı olmayı sürdürmekteyken, ülkemizi saran terör belası sonucu, hainlerce canlarını feda eden yiğitlerdir.

2016 ve 2017 yılında kaybettiğimiz şehit polislerimizi çokluğu ve acısı hala dinmedi. Umarız gelecek yıllarda boş sayfalarla karşınızda oluruz.

Kısa açıklamadan sonra; Emniyet Genel Müdürlüğü sitesinden aldığım 2019 yılında kaybettiğimiz 20 polisimizin isimleri ve resimlerini yorum yapmadan yayınlayarak, onları yeniden anmak, ailelerine ve sevenlerine baş sağlığı dilemek istedim.

 

* * *

”Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır.”

Mustafa Kemal ATATÜRK 

kose-yazisi--alaattin-karaer3.jpeg   kose-yazisi--alaattin-karaer4.jpgkose-yazisi--alaattin-karaer5.jpeg    kose-yazisi--alaattin-karaer6-mevlut-metin.jpegkose-yazisi--alaattin-karaer7-muammer-ates.jpeg     kose-yazisi--alaattin-karaer8-hayrullah-taskopru.jpegkose-yazisi--alaattin-karaer10-farih-sevket-ersin.jpeg

Bu yazı toplam 1005 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.