1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. 2018 Yılında Kaybettiklerimiz (6) Yılmaz ONAY!
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

2018 Yılında Kaybettiklerimiz (6) Yılmaz ONAY!

A+A-

sanat kalemi

alaattin-karaer--kose-yazisi-071.jpg

     Oyuncu olarak tiyatroya başlayan, ilk deneyimlerini öğrencilik yıllarında İstanbul Teknik Üniversitesi Tiyatrosu, Genç oyuncular gibi oluşumlarda kazanan, oyun yazarı, romancı, yönetmen ve çevirmen Yılmaz Onay, 1937 yılında Gaziantep’in Üçkubbe köyünde doğdu. İlkokulu ve Lise’yi Ankara’da tamamladı. İstanbul Üniversitesi İnşaat Fakültesi mezunudur. Bayındırlık Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü ve TÜBİTAK Yapı Araştırma Enstitüsünde proje mühendisi ve uzmanı olarak çalıştıktan sonra emekliye ayrıldı.

     Ankara Sanat Tiyatrosu, Ankara Deneme Sahnesi gibi birçok tiyatroda dramaturg ve rejisör olarak görev aldı. İlgi alanını oyunculuktan yönetmenliğe çevirdi. Çağdaş Sahne’nin kurulmasında yer alarak, sahneleme çalışmalarını yurt dışında da Hollanda ve Almanya’da sürdürdü. 12 Eylül’de sıkıyönetim mahkemeleri tarafından yargılandı, gözaltına alındı. Bu dönemden sonra bir süre serbest çalışmayı tercih etti. Yönetmen ve yazar olarak hayatına devam etti. Toplumcu gerçekçi bir tiyatro adamı olan Yılmaz Onay, ülkemizde epik tiyatronun öncülerindendir.

     1993 yılından itibaren İstanbul Devlet Tiyatrosunda rejisörlük yaptı.

     Yazılarını Türk Solu, Yeni ortam, Tiyatro 75, Milliyet Sanat, Yarın, Varlık, Köken, Bilim ve Sanat gibi dergilerde yayımlandı.

     Oyun Kitapları: Tren Gidiyor, Dört Oyun (Bu Zamlar Bana Karşı, Dev Masalı, Sevdalı Bulut, Şarkılarımız Ölmesin),  Dev Masalı, Romandan Tiyatroya, Küçük Adam N’oldu Sana, Toplu Oyunlar-1 ( Sanatçının Ölümü, Arafta Kalanlar, Karagöz’ün Muamması), Toplu Oyunlar -2 (Karadul Efsanesi, Hücre İnsanı, Prometheia, Karakedi geçti, Tren Gidiyor), Şarkılarımız Ölmesin, Toplu Oyunlar – 3 (Bu Zamlar Bana Karşı, Bir Yiğit Masal Kuranda-Dev masalı, Sonsuz Operet).

     Oyunları: İşçi Sınıfının Açık Oturumu, Tren Gidiyor, Bu Zamlar Bana Karşı, Dev Masalı, Şarkılarımız Ölmesin, Karagöz’ün Muamması, Arafta Kalanlar, Sanatçının Ölümü, Kara Dul Efsanesi, Kara Kedi Geçti, Hücre İnsanı, Prometheia, Üç Kuruşluk Mahaller Dersleri (Dilruba Saatçi ile birlikte).

    Roman: Yazılar Filmatik, Oyun Değil.

    Filmleri: “Yazılar Filmatik” adlı romanından 1998 yılında TRT tarafından filme çekildi, “Sanatçının Ölümü” aynı adlı oyunundan TRT tarafından 2006 yılında televizyon filmi olarak çekildi.

    Ödülleri: - Savaş Oyunu (S. Çağan-Özdemir Nutku, İstanbul Uluslararası Gençlik Tiyatro Festivali Ödülü).

  • Hitler Rejiminin Korku ve Sefaleti (Brecht Ödülü).  
  • Çimento (Gladkov’dan-Ankara Sanat Severler Derneği Reji Ödülü).
  • Küçük Adam N’oldu Sana (H. Fallada-Yılmaz Onay-Sanat Kurumu Reji Ödülü).
  • Dev Masalı (Tobav Oyun Yarışması Üçüncülük Ödülü).
  • Sanatçının Ölümü (Tobav Oyun Yarışması Üçüncülük Ödülü)…

 

   Çeviri: İşçi Tiyatroları (Kammrad Scheck’ren), İki Oyun (Mariana Pineda / F.G. Lorca, Bir Halk Düşmanı / H. İbsen’den), İki Oyun (Sonuncular / M. Gorki, Richard Waverli Davası / V. Schnider’den), Tarihte ve Çağımızda Epik Tiyatro (M. Kesting,Brecht İle Yaşamak/Çalışma Günlüğü, Tiyatro Çalışması (Berliner Ensemble), Edebiyat Bilimi (G.N. Pospelov), İlk Adımlar (Anna Seghers’ten), Komünist Parti Manifestosu (K.Marks  - F.Engels), Kafkas Tebeşir Dairesi, Mezbahaların Kutsal Johanna’sı, Küçük Burjuva’nın Yedi Ölümcül Günahı, Horasyalılar ve Kuriasyalılar, Carrar Anna’nın Silahları, Üçüncü Rich’in Korku ve Sefaleti (Brecht Toplu Yapıtları), Brecht Dosyası (Georg Tabari’den)…

   Çeviri Öyküleri: İlk Adımlar (Anna Seghers), Öyküler, (Anna Seghers).

   Çeviri Romanları: Evlerde Uyur Uyanık Yalanlar (Botho StrauB).

     Sayamadığımız, çeviri şiirleri, çeviri kuramsal kitapları, çeviri uyarlamaları…

     Brecht, Lorca, Gorki gibi yazarlardan oyun çevirileri…

     Türkiye Yazarlar Sendikası, Edebiyatçılar Derneği, PEN Yazarlar Derneği, BESAM üyesiydi.

     09 Ocak 2018 tarihinde aramızdan ayrıldı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

Bu yazı toplam 527 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.