1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. 2018 Yılında Kaybettiklerimiz (47)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

2018 Yılında Kaybettiklerimiz (47)

A+A-

sanat kalemi

2018 Yılında Kaybettiklerimiz (47)

Prof. Dr. Bozkurt GÜVENÇ!

alaattin-karaer--kose-yazisi-091.jpg

“İlimden gidilmeyen yolun sonu, karanlıktır.”

Hacı Bektaş-ı Veli

     Akşamdan beri devam eden yağmur, daha durmamıştı. Sabah telefonun alarmı ile katlığımda, hava o kadar karanlıktı ki sanki geceydi.

     Eşim arıyordu;

     Kim ölmüş biliyor musun?

     Direkt ölen kişiyi söylese bu kadar, gerilmezdim.

     Kim ölmüş?

     Aydın Kaldırım.

     Eşimin çalıştığı Fabrikadan emekli işçiydi. Ailece birkaç kez gidip gelmişliğimiz olmuştu. Severdim kendisini, olgun bir insandı. Zaman zaman karşılaşır sohbet ederdik. Son yıllarda hastaydı. Ha bugün, ha yarın gidelim dedik. Olmadı!

     Eşim; Yeni Mahalle Barbaros, camiinden öğle nazmında kaldırılacakmış, sen gidersin, ben evlerine uğrarım. Daha sonra ikimiz de gideriz…

     Hiçbir şeyi ertelememek gerektiğini bir kez daha anlamış olduk.

     Cenaze dönüşü, Bozkurt Güvenç’in ölüm haberini yazıyordu internet siteleri!

     Yolun sonu görünüyor herkes için…

     Bir bilim adamında olsan, işçide olsan aynı yerde buluşulacaktı.

     Mimar, insanbilimci ve eğitimci Prof Dr. Bozkurt Güvenç 1826 yılında Samsun’da doğdu. Asker olan babasının görevi gereği, ilk ve orta öğrenimini ülkemizin yedi ilinde 11 okulda tamamladı. İstanbul Kabataş Lisesi’nde yatılı olarak okudu. İstanbul Üniversitesi’ne devam etti. Bu üniversiteye bir yıl devam ettikten sonra, kazandığı Devlet Bursuyla, Amerika Birleşik Devletine gönderildi. Mimarlık eğitimini Georgia ve Massachusettes Teknoloji Enstitülerinde tamamladı. Türkiye’ye döndükten sonra mecburi hizmetli olarak TCDD’de İnşaat dairesinde ve şantiyelerinde çalıştı.

     1956 yılında, İstanbul’da bir mimarlık bürosu kurdu; 1956-1961 yılları arasında Darüşşafaka Lisesinde matematik ve Yıldız Teknik Okulunda Mimarlık öğretmenliği ve yöneticilik yaptı. 1962-63 yılında USAID bursuyla Columbia Üniversitesi (ABD)’de Eğitim ve İnsanbilim programlarını izledi.

     Dönüşünde, çok partili sisteme geçişi izleyen Demokrat Parti döneminde eğitim, felsefe ve yabancılaşma sorunlarıyla ilgilendi.  Hacettepe Üniversitesi’nde insanbilimi bölümünü kurdu. Doktorasını 1965 yılında Hacettepe’de tamamladı. Temel Bilimler Yüksek Okulu’nu ve Nüfus Etütleri Enstitüsünü ve Sosyal Antropoloji Bölümünü kurdu.

     Araştırmalarında insan, kültür, eğitim ve değişim sorunlarına odaklandı. 1972-1976 yılları arasında Türk Sosyal Bilimler Derneği Başkanlığı; 1974 yılında, Bülent Ecevit tarafından,  Başbakanlık Müsteşarı olarak atandı. 1979-1981 yılları arasında Tokyo Üniversitesi Asya Afrika Araştırmaları Enstitüsü’nde Konuk Araştırma Profesörü ve 1985-1986 yıllarında Wilson Center Burslusu olarak Smithsonian Enstitüsü (Washington D.C. ABD)’de araştırmalar yaptı.

      1969 yılında doçent, 1977 yılında profesör oldu.

      1993-2000 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı olarak Çankaya’da görevlendirildi. Başbakanlık Atatürk Barış Ödülü Yüksek Kurulu’nda, Yüksek Öğretim Kurumu Genel Kurulu’nda, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu’nda, Türk Eğitim Derneği Bilim Kurulu’nda çalıştı. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini UNESCO Genel Kurulu ile Uluslar arası Eğitim Konferanslarında ve Avrupa Konseyi’nde temsil etti.

     1992 yılında basılan, Türk Kimliği kitabı; Türk Kültür Tarihinin, Orta Asya bozkırlarından bugünkü Türkiye topraklarına kadar olan yolculuğuyla birlikte sistematik bir biçimde sosyolojik, teolojik ve siyasal açıdan ele aldığı araştırmalarının bir ürünüdür.

     Japonya’nın “Yükselen Güneşin Altında Işınları” nişanıyla ödüllendirildi. 1997 yılında Türkiye Bilimler Akademisi’ne onursal üye seçildi.

     Dördü yabancı dillere çevrilmiş 30 kadar kitabı, yabancı dillerden Türkçeye beş çevirisi bulunuyor.

     Kitaplarından bazıları;  Türkiye Demografyası, Kültür Kuramında Bütüncülük Sorunu, İnsan ve Kültür Antropolojiye Giriş, Sosyal/Kültürel Değişim, Japon Kültürü, Kültür Konusu ve Sorunlarımız, Japon Eğitim Raporu, Türk-İslam Sentezi(Dosyası), Mantık ve Metot, Kültürn ABC’si…

     Çevirileri; Çağımızın Özgürlük Sorunu (Erich Fromm’dan), Yalnızlık Dolambacı (Octavio Paz’dan), Darwin Gerçeği (Benjamin Farrington’dan), Tarihten Dersler (Will ve Ariel Durant’dan), İnsan ve Dünyası (Calvin Wells’ten).

     10 Aralık 2018 tarihinde aramızdan ayrıldı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

Bu yazı toplam 600 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.