1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. 2018 Yılında Kaybettiklerimiz (27)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

2018 Yılında Kaybettiklerimiz (27)

A+A-

sanat kalemi

Prof. Dr. Semavi EYİCE!

alattin-karaer--kose-yazisi2.jpg

     Benim gibi ilgi alanı olmayan bilmez, ülkemizde ender yetişen değerlerden Bizantolog, Sanat ve Kültür Tarihçisi Semavi Eyice’yi!

     Araştırmalarını özellikle Bizans sanatı konusunda yoğunlaştıran, ülkemizde Bizans sanatını bilimsel bir bakışla ele alan ilk bilim adamı olmuştur. Tarihi eserleri korumak amacıyla görev yapan Anıtlar Kuruluna da yıllarca başkanlık yapan Semavi Eyice, çalışmalarını sadece İstanbul değil bütün Türkiye ve özellikle de Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde Roma ve Bizans eserlerine adamıştı.  Aynı zamanda Osmanlı döneminden kalan yapıları da incelemişti.

     1923 yılında İstanbul’da doğdu. İlköğrenimini Kadıköy Saint-Louis ve Saint-Joseph Fransız okullarında tamamladıktan sonra Galatasaray Lisesi’nden mezun oldu. Aynı yıl arkeoloji ve sanat tarihi okumak üzere Almanya’ya gitti. Viyana Üniversitesi’nde, Berlin Üniversitesi’nde öğrenim gördü. 1945 yılında yurda dönerek İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde yüksek öğrenimini sürdürdü ve mezun oldu. Sanat Tarihi Kürsüsü’nde asistanlığa atandı.

     Asistanlığı süresince, Profesör E.Dize, Profesör P. Schweinfurth ve Profesör K. Erdmann’m  Almanca, Profesör A. Gabriel’in Fransızca verdiği ders ve konferansları Türkçe’ye çevirdi.

     1950-1953 yılları arasında Profesör A.M. Mansel başkanlığında Side’de yapılan arkeolojik kazılara katıldı. 1952 yılında Side’de Bizans yapıları üzerine hazırladığı tezle doktor, 1955 yılında İstanbul’daki son dönem Bizans yapılarım konu edinen teziyle de doçent oldu. 1958-1959 yıllarında Humboldt bursu ile Münih Üniversitesi’nde çalıştı. 1964 yılında ilk Osmanlı Devrinin Dini-İçtimai Bir Müessesesi: Zaviyeler başlıklı tezi ile profesörlüğe yükseldi ve Bizans sanatı tarihi Kürsüsü’nün başkanlığına getirildi.

     Edebiyat Fakültesi’ndeki derslerinin yanı sıra, Türkiye’nin çeşitli yerlerinde ve yurt dışında, özellikle de Balkan ülkelerinde inceleme ve araştırma yaptı. Bedestenleri konusuna ilk kez eğilen sanat tarihçisi oldu. Bu konudaki araştırmalarının sonucunu 1964 yılında bir konferansta sundu. 1972-1974 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi’nde, 1974 yılında bir dönem konuk öğretim üyesi olarak Bochum Üniversite’nde, 1976 yılında Paris’te Sorbonne Üniversitesi ve College de France’ta, 1983 yılında yine Paris’te Ecole de Hautes Etu-des’de ders verdi.

     Yurt içinde ve yurt dışında verdiği pek çok konferanstan başka uluslararası kongre ve toplantılara bildirilerle katıldı. Ayrıca 1958 yılından, 1982 yılına kadar Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu üyeliği yaptı. 1983 yılında yeni kurulan Taşınmaz Kültür ve Tabiat Varlıkları İstanbul Bölge Kurulu üyeliğine atandı ve kurul başkanı seçildi. 1982 yılında Yüksek Öğrenim Yasası’yla Bizans Sanatı Tarihi Kürsüsü’nün kaldırılmasından sonra Edebiyat Fakültesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü başkanlığına atandı.

     1957 yılında Türk Tıp Tarihi Enstitüsü, 1968 yılında Alman Arkeoloji Enstitüleri ve Türk Tarih Kurumu, 1974 yılında da Belçika Kraliyet Akademisi üyeliklerine seçildi.

     2011 yılında sanat tarihi dalında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görülmüş, ayrıca Türkiye Bilimler Akademisi Bilim Ödülü’nün sahibi olmuştur.

     Türk sanatı üstüne incelemeler yapmış ve makaleler yazmıştır. Ayrıca Türkiye’ye gelmiş Avrupalı sanatçı ve gezginleri konu edinen yayınlar da yapmıştır. Sanat tarihi konusunda 400’e yaklaşan yayınıyla en verimli bilim adamlarından biridir.

     İlk yazısının yayınlandığı 1946 yılından günümüze gelinceye kadar, Türkçe ve yabancı dillerde olmak üzere 15 kitap, 500’den fazla bilimsel makale ve araştırması basıldı.

     Yapıtları; İstanbul Petit gu.ide a travers les monunents byzantins et turcs (İstanbul Bizans ve Türk Anıtları Üstüne Küçük Rehber), Son Devir Bizans Mimarisi, Küçük Amasra Tarihi ve Eski Eserleri Kılavuzu, Galata ve Kulesi (Galaca and its Tower), Malazgirt Savaşını Kaybeden lV. Romanos Dioge-nes, Karadağ (Binbirkilise) ve Karaman Çevresinde Arkeolojik incelemeler, Ankara’nın Eski Bir Resmi, Bizans Devrinde Boğaziçi,  Türkiye’de Bizans Sanatı, Ayasofya.

     Eserler: İstanbul Minareleri, Son Devir Bizans Mimarisi, Galata ve Kulesi, Bizans Devrinde Boğaziçi, Eski İstanbul’dan Notlar, Tarih Boyunca İstanbul, Atatürk ve Pietro Canonica, Bursa, Fotoğraflarla Fatih Anıtları (M.Tunay-B.Tanman’la), İstanbul Petit Guide, İstanbul City of Domes, Karadağ ve Karaman Çevresinde Arkeolojik İncelemeler, Semavi Eyice Armağanı: İstanbul yazıları…

      28 Mayıs Ocak 2018 tarihinde aramızdan ayrıldı.

      Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

alattin-karaer--kose-yazisi1.jpgalattin-karaer--kose-yazisi3.jpg

  

Bu yazı toplam 856 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.