1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. 2017’de akılda kalanlar -7
2017’de akılda kalanlar -7

2017’de akılda kalanlar -7

Acısıyla, tatlısıyla geride bıraktığımız 2017 yılında Kırıkkale’de akılda kalan önemli haberleri siz değerli okuyucularımız için derledik.

A+A-

DÜN GİBİ AKLIMIZDA

Bugün 3 Temmuz. 20 yıl önce bugün Türkiye’de ve Kırıkkale’de MKE Mühimmat Fabrikası İmla İşletmesi TNT Atölyesinde yaşanan ve işçi kardeşlerimizin ölümü ile sonuçlanan patlamalar gündem oluşturmuştu.

Nedeni halen kesin olarak netlik kazanmayan imla işletmesindeki patlamalar sırasında Kırıkkale adeta korku filmlerindeki kıyamet sahnelerini yaşadı. Sabah saat 08.00’de başlayan ve akşam saatlerine kadar devam eden seri patlamalar sırasında çok sayıda evin camları kırılmış, bazı eşyalar kullanılamaz hale gelmişti.

Haber Tarihi:3 Temmuz 2017

 

TAMGÜN EĞİTİME GEÇİŞ PLANI

2017-2018 Eğitim Öğretim yılında tam güne geçecek olan 9 okulda nasıl bir çalışma izlenecek sizler için araştırdı. 2016-2017 Eğitim Öğretim yılında tamgün eğitim vermeyen, sabahçı ve öğlenci olarak iki öğün eğitim veren 9 okulda yeni eğitim öğretim yılına tamgün öğretime geçiş yapıyor. Yapılacak olan çalışmalar ile 9 okuldan 3 tanesinde sınıflar birleştirilip, bulunduğu yerde eğitim öğretime devam edecek. Diğer 6 okul ise öğrencilerin bir kısmını başka okullara nakil edecek.

Haber Tarihi :10 Temmuz 2017

 

2 MİLYON 650 BİN TL’LİK YATIRIM

Yerleşim birimleri ve arazilerini taşkın zararlarından koruyan yapıları ıslah edilmesi ile ilgili Kırıkkale 56. Şube tarafından Taşkın Koruma Tesisleri korkuluk yapımı işine ait sözleşme imzalandı.

CAN VE MAL GÜVENLİĞİ

Taşkın koruma tesislerinin faal hale getirilmesi ve faydaya sunulması amacıyla çalışmalar başlatılan, Kırıkkale 56. Şube Taşkın Koruma Tesisleri Korkuluk Yapımı 2. Kısım İşine Ait Sözleşme, DSİ 5. Bölge Müdürü Mahmut Dündar ile yüklenici Erol Özel - Möz İnşaat arasında imzalandı. Ayrıca tesisler üzerinde bulunan köprü ve menfezlere toplamda 900 metre uzunluğunda demir korkuluk yapılarak halkın hizmetine sunulacak. Bu hizmetlerin toplam maliyeti ise 2 milyon 650 bin Türk Lirası olarak açıklanırken, çalışmalar ile birlikte yerleşim birimlerindeki halkın can ve mal güvenliği sağlanmış olacak. Ayrıca tesislerin estetik ve güvenli bir hale geldiği gözler önüne sergilenecek.

Haber Tarihi:17 Temmuz 2017

4 MİLYONLUK YATIRIM

Kırıkkale’nin hasretle beklediği Kızılırmak Yeşil Vadi Projesi çerçevesinde Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından çalışmaları yürütülen “Kızılırmak Nehri Yatak Tanzimi Projesi”nde sona yaklaşıldı. Proje ile Kızılırmak’ın sağlı ve sollu kenarına yaklaşık 4 bin 500 metre taş tahkimatı yapıldı.

YÜZDE 90 FİZİKİ GERÇEKLEŞMEYE ULAŞILDI

Kırıkkale’yi taşkın zararlarından korumak maksadıyla Kırıkkale’yi zarif ve estetik projeler ile buluşturan Orman ve Su İşleri Bakanlığı bu çerçevede Yeşil Vadi Projesi kapsamında yürüttüğü Kızılırmak’ın yatak tanzimi işinde sona yaklaştı.

Kırıkkale Yahşihan - Hacıballı Köyü ile Ankara - Kırıkkale Karayolu arasındaki Kızılırmak Nehri Yatak Tanzimi Projesi’ne Aralık 2015 tarihinde başlayan DSİ, bu projede yüzde 90 fiziki gerçekleşmeye ulaştı.

YATIRIM BEDELİ 4 MİLYON 600 BİN LİRA

Proje kapsamında, Kırıkkale ili Yahşihan ilçesi Hacıballı Köyü’nün (Kırıkkale-Ankara

eski karayolu üzerinde bulunan köprü ile yeni yapılan yol üzerinde bulunan diğer köprü arasındaki bölüme) alt kısmından geçmekte olan Kızılırmak yatak şevlerinin sağ sahilinde 2 bin 500 metre, sol sahilinde ise yaklaşık 2 bin metre boyunca taş tahkimatı ve sağlı sollu servis yolları yapıldı. Yaklaşık 4 milyon 600 bin lira yatırım bedeli ile inşa edilmekte olan bu projenin bu yılsonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.

Haber Tarihi: 20 Temmuz 2017

 

33 MİLYONLUK SAĞLIK KOMPLEKSİ

İl Sağlık Müdürü Feramiş Ender Güngüneş, Delice ve Çerikli İlçe Devlet Hastanesi´ni ziyaret ederek burada yapılan sağlık çalışmalarıyla ilgili bilgiler aldı. Güngüneş, kent genelinde ve Kırıkkale´nin ilçelerinde sağlık hizmetinin yaygın ve iyi bir şekilde devam etmesi için çalışmaların yapıldığını ifade etti.

 

SAĞLIK MERKEZLERİ TOPLANIYOR

Sağlık İl Müdürlüğü yeni yapılacak olan sağlık kompleksi projesinin eski SSK binası bahçesinde olacağını belirten Güngüneş, 33 milyon TL tutarındaki sağlık kompleksi bünyesinde; İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü, Hastane Semt Polikliniği, 40 ünitelik Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, 112 Komuta Kontrol Merkezi-Başhekimlik, 8 hekimlik Aile Sağlığı Merkezi ve Toplum Sağlığı Merkezi bulunacağını kaydetti. Güngüneş, İhaleyi alan firmaya teslimatın ardından projenin, 600 gün içerisinde bitirilmesinin hedeflendiğini de sözlerine ekledi.

Haber Tarihi: 28 Temmuz 2017

 

180 MİLYON DOLAR KREDİ

Kırıkkale Doğalgaz Santrali’ne kredi sağlayan Korea Eximbank’ın Türkiye Baş Temsilcisi Ahn Sangseon, Çanakkale Köprüsü’nün finansmanına da talip oldu. Sangson, talip olan projenin finansmanı için tüm desteklerinin sürdüğünü vurguladı.

Köprünün finansman anlaşmasının Mart 2018’de yapılacağı bilgisini veren Sangseon, ağustos-eylül ayı gibi projeyi finanse edecek bankalar konsorsiyumunun oluşacağını, projenin en kısa süre içinde finanse edilmesinin beklendiğini söyledi. Korea Eximbank, Türkiye’de Avrasya Tüneli, Üçüncü Köprü, Kırıkkale Doğalgaz Santrali ve Gaziantep Hastane Projesi’nin finansmanı da dahil olmak üzere 1.5 milyar dolar tutarında kredi kullandırdı. Bankanın yeni hedefi ise Çanakkale 1915 Köprüsü ve Otoyolu Projesi’nin finansmanı için kredi kullandırmak.

 Haber Tarihi: 24 Temmuz 2017

 

ASFALTSIZ KÖY KALMAYACAK

İl Özel İdaresi tarafından sürdürülecek çalışmalarla Kırıkkale’nin kırsal alanları 149 km’lik asfaltlı yola kavuşacak. Asfaltsız köyün kalmayacağını belirten Vali Dr. Mehmet İlker Haktankaçmaz, köyleri asfaltlama çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini söyledi.

115'i sıcak ve 34'ü sathi şeklinde planlanan asfalt çalışmalarına Bahşılı, Keskin ve Sulakyurt ilçelerinde başlandı. Bahşılı ilçesi Çamlıca köyü yolunda 8 km'lik, Keskin'in Çamurbatmaz ve Barakobası Köyleri arası 4 km'lik asfalt çalışmaları devam ederken Sulakyurt'un Deliceli ve Alişeyhli Köyleri arası 2 km'lik yol çalışması ise henüz planlama aşamasında. Yapılan çalışmalarla sene sonuna kadar Kırıkkale'nin kırsal alanında toplan 149 km'lik bir asfaltlama yapılması hedefleniyor.

Haber Tarihi: 8 Temmuz 2017

 

HALKIN YAZDIĞI DESTAN

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensupları tarafından gerçekleştirilen ve milyonlarca insanın silahlara, tanklara meydan okuyarak adeta göğsünü siper edercesine karşı koyduğu kalkışmanın birinci yıldönümünde; birlik ve beraberlik mesajı verildi.

Türkiye genelinde olduğu gibi Kırıkkale’de de vatanına sahip çıkan, şehit kanlarıyla sulanan bu topraklar için mücadele veren millet, 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nün birinci yıl dönümünde yine meydanlardaydı. Şehit ailesinden gazisine, gencinden yaşlısına bütün kesimden binlerce kişi, 2016 yılında yapılan hain kalkışmada nasıl meydanlara indiyse, yine ellerine Türk bayraklarını alarak meydanlara indi.

Haber Tarihi: 17 Temmuz 2017

 

KESKİN KÜLTÜRÜ FİLME YANSIDI

Onlarca yerel kültürü anlatan, Anadolu’nun saklı güzelliklerini ortaya çıkaran programcı Ramazan Kıvrak tarafından yapılan tanıtıcı film; Keskin’in yetiştirdiği en büyük değerlerden biri olan Halk Bilimci Dr. İdris Karakuş’un rehberliğinde çekildi. 

Çekimlerde  Kralların ressamı Rahmi Pehlivanlı Konağı, Kurtuluş Savaşı döneminde cephenin lojistik üssü olan Fişekhane, Kibrithane, Selçuklular döneminde yapılan Çeşnigir Köprüsü ve Çarşı Camii, Erken Hristiyanlık dönemde yapılmış Sulu Mağara,Hacı Taşan’ın torunlarının fasıl yaptığı, Keskin Bozlaklarının söylendiği Taş Mektep, kütüphane olarak hizmet veren Servet Örnek konağı, Keskin’in acılı annelerinin söylediği ağıtlar, maniler  ve Keskin’e has yerel bir yemek olan Keskin Tava’nın tanıtımı en güzel şekilde yapıldı.

Haber Tarihi: 21 Temmuz 2017

 

MERKEZİ DERSLİKLER İNŞAATI BAŞLADI

Kırıkkale Üniversitesinde 11.500 m² kapalı alana, 18.000 m² peyzaj alanına sahip Merkezi Derslikler inşaatına başlandı.

Hukuk Fakültesi’nin yakınında başlayan inşaat hakkında bilgi veren Yapı İşleri Daire Başkanı Ertuğrul Ateş, “3100 kişi kapasiteli, özelikle Hukuk Fakültesi ve İİBF öğrencilerinin kullanacağı, içerisinde öğretim elemanı odalarının olduğu Merkezi Derslikler inşaatımıza başladık.”

Haber Tarihi: 20 Temmuz 2017

 

MPT-76’NIN İKİNCİ SEVKİYATI YAPILDI

Teknolojinin sunduğu en gelişmiş imkânlarla üretilen ve uluslararası alanda ismini duyuran Milli Piyade Tüfeği - 76 silahının sevkiyatı Kırıkkale MKE Silah Fabrikasında düzenlenen törenle yapıldı. Düzenlenen sevkiyat, 500 adetlik ön sevkiyat sonrası hazırlanan ilk toplu gönderim, bu sevkiyatla Türk Silahlı Kuvvetleri 1680 adet daha MPT-76'yı envanterine katmış oldu. Azami menzili 1200 metre ve etkili menzili 600 metre olan, aynı zamanda 12 bin atıma kadar namlu ömrüne sahip olan MPT-76'nın özellikle terörle mücadelede Mehmetçiğin en önemli yardımcılarından olması bekleniyor.

Haber Tarihi: 29 Temmuz 2017

 

UZAKLARI YAKIN EDECEK

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Kırıkkale, Samsun, Amasya, Çorum ve Ankara Hızlı Tren Projesi, modern İpek Demir Yolu'nun tamamlayıcısı olacak" dedi.

Tamamlanmasıyla birlikte uzakları yakın edecek ve zaman kaybını önleyecek olan Ankara-Kırıkkale-Yozgat-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı çalışmaları devam ediyor. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Hızlı Tren Projesi'nin modern İpek Demir Yolu'nun tamamlayıcısı olan bir proje olduğunu söyledi.  

Haber Tarihi: 18 Temmuz 2017

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 661 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.