1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. 2017’de akılda kalanlar -1
2017’de akılda kalanlar -1

2017’de akılda kalanlar -1

2017’de akılda kalanlar -1

A+A-

Acısıyla, tatlısıyla geride bıraktığımız 2017 yılında Kırıkkale’de akılda kalan önemli haberleri siz değerli okuyucularımız için derledik. Her gün ‘bir ay’ olacak şekilde, 12 günlük yazı dizisiyle haberlerimizi siz değerli okuyucularımızın hafızalarınızda yeniliyoruz.

 

GÜNGÜNEŞ’E YENİ GÖREV

Sağlık Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatlarında devam eden üst düzey değişiklikten sonra Kırıkkale İl Sağlık Müdürü olarak görev yapmakta iken Türkiye Halk Sağlığı Kurumu başkan yardımcılığı görevine getirilen Dr. Mustafa Uzun’un yerine Dr. Feramiş Ender Güngüneş getirildi.  Kırıkkale Halk Sağlığı Müdürü olarak görev yapan Dr. Feramiş Ender Güngüneş, hekimlik, aile hekimliği, şube müdürlüğü, Müdür yardımcılığı, son olarak ta 4 yıldır Halk Sağlık Müdürü olarak görev yapmaktadır. Kırıkkale Halk Sağlık Müdürü Dr. Feramiş Ender Güngüneş, engellilere destek konusunda ‘EDES” ve sağlık okuryazarlığının artırılması konularında ki projelerine imza attı.

Haber Tarihi: 2 Ocak 2017

 

OTOYOLDA GERİ SAYIM!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, yaklaşık 120 kilometre olan Ankara-Kırıkkale-Delice yolunun, otoyol standartında yapılmasının hedefleri kapsamında olduğunu söyledi. Arslan, böylece Ankara'nın doğuya çıkışında dönem dönem yaşanan sıkışmaların bertaraf edileceğini bildirdi

İNŞAATI TAMAMLANACAK

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ankara-Niğde Otoyolu için 14 Nisan 2017'de tekliflerin alınacağını belirterek, "330 kilometre uzunluğundaki otoyol, yaklaşık 3 yıl içinde projenin inşaatı tamamlanacak." dedi. Arslan, yaptığı açıklamada, ülkenin uzunca süredir konuştuğu Ankara-Niğde Otoyolu'nun, Ulukışla, Pozantı, Adana ve Gaziantep'e bağlanarak otoyol bütünlüğünü sağlanması adına Yap-İşlet-Devret modeliyle olmak üzere ihale sürecinin başlatıldığını söyledi.

Haber Tarihi. 2 Ocak 2017

 

YENİ YILDA YENİ KİMLİK

Pilot il olarak Kırıkkale’nin belirlendiği çipli kimlik kartlarındaki başvurular, bugün itibariyle Türkiye genelinde başlayacak. Kırıkkale'de başlanan çipli kimlik kartlarına 11 ilde bugüne kadar yaklaşık 260 bin kişi başvuruda bulundu.

 

BAŞVURUDA BULUNABİLECEK

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, çipli kimlik kartları için vatandaşlar, pilot olarak belirlenen Kırıkkale, Trabzon, Rize, Artvin, Erzurum, Erzincan, Adıyaman, Aksaray, Burdur, Uşak ve Yalova'nın ardından (bugün) 2 Ocak 2017 itibariyle diğer illerden de başvuruda bulunabilecek.

 

BÜTÜN KESİMLERE DAĞILACAK

Başvuru işlemlerine ilk kez 14 Mart 2016 tarihinde pilot il Kırıkkale'de başlanan çipli kimlik kartlarına 11 ilde bugüne kadar yaklaşık 260 bin kişi başvuruda bulundu. Kimlik kartlarının 3-4 yıl içerisinde tüm vatandaşlara dağıtılması hedefleniyor.

Başvuruda nüfus müdürlüğü personelince başvuru sahibinin T.C. Kimlik Numarası sorgulanarak kimlik bilgileri ve en son aldığı nüfus cüzdanı veya kimlik kartı bilgisi kontrol edilecek. İlk defa kimlik kartı başvurusunda nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belgelerden birisi ile son 6 ay içinde çekilmiş ve ICAO standartlarına uygun biyometrik bir adet fotoğraf istenecek.

Haber Tarihi: 2 Ocak 2017

HIZLI TREN KONGRESİ TÜRKİYE’DE

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yapılmasıyla birlikte ulaşımı kolaylaştıran, Kırıkkale-Sivas arasında da yapımına devam edilen Yüksek Hızlı Trenin ilk kongresi temmuz ayında yapılacak.

Yüksek hızlı demiryoluyla ilgili dünyadaki en önemli etkinlik olan Uluslararası Demiryolları Birliğinin (UIC) Dünya Yüksek Hızlı Demiryolu Kongresi'nin 10'uncusu, TCDD'nin ev sahipliğinde 11-14 Temmuz 2017 tarihleri arasında Ankara ATO Congresium'da yapılacak.

Haber Tarihi: 6 Ocak 2017

 

MESAİ SAATLERİ DEĞİŞTİ

Güneş ışığından tasarruf sağlanması amacıyla yaz saati uygulaması kalıcı hale getirildi. Kalıcı yaz saati uygulamasıyla beraber, Kırıkkale’de de mesai saatleri değişti.

Kırıkkale Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, "İlimiz merkez ve ilçelerindeki kamu kurum ve kuruluşlarında mesai saatleri 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu´nun 100. maddesi gereğince 9 Ocak 2017 tarihinden itibaren sabah 08.30-12.30, akşam 13.30-17.30 olarak uygulanacaktır. Özel kanun, tüzük ve yönetmeliklere göre çalışma saatlerini kendileri düzenlemek zorunda olan kamu kurum ve kuruluşlarına ait hükümler saklıdır." denildi.

Haber Tarihi: 9 Ocak 2017

 

MİLLİ GURURUMUZ

Makina ve Kimya Endüstrisi (MKE) Kurumu tarafından üretilen 500 modern piyade tüfeği (MPT-76), bugün Silah Fabrikası’nda düzenlenecek olan törenle Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edilecek. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın katılımıyla gerçekleştirilecek törende ayrıca uzun menzilli atış poligonunun test merkezin de açılışı gerçekleştirilecek.

 

ÜRETİMİ TAMAMEN YERLİ

MKE Kurumunca, 2007'de Türk Silahlı Kuvvetlerinin piyade tüfeği ihtiyacının karşılanmasına yönelik, Milli Savunma Bakanlığı koordinatörlüğünde 5,56 mm MPT projesine başlandı.  Bu proje ile envanterlerde bulunan silahların üstün özelliklerini taşıyan, tasarım ve üretimi tamamen yerli, özgün, yeni bir 5,56 mm otomatik piyade tüfeği üretilmesi planlandı. 2008'de TSK'nın istekleri doğrultusunda uygulama planı revize edilerek silahın 7,62 mm olarak üretilmesine karar verildi.

Haber Tarihi; 11 Ocak 2017

 

POLAT GÜMÜŞHANE'YE ATANDI

Gümüşhane’de PTT’nin hizmet kalitesinin artırılmasında ve hizmetlerin halka duyurulmasında önemli roller üstlenen Duman aynı zamanda sporcu kişiliğiyle de tanınıyordu. Hem maraton sporcusu hem de dağcı olan Duman, Gümüşhane ve çevre illerde düzenlenen doğa yürüyüşü organizasyonları ve maraton koşularında da katılmıştı. Köse İrfan Can Meslek Yüksekokulundaki "Posta Hizmetleri" programında da öğrencilere ders veren Duman, mütevazi kişiliği ve güler yüzlülüğüyle de biliniyor. Önümüzdeki günlerde Gümüşhane’den ayrılarak hem memleketi hem de yeni görev yeri Ordu’ya gitmesi beklenen Duman’ın yerine Kırıkkale PTT Başmüdürü Nuri Muhammet Polat Gümüşhane’ye atandı.

Haber Tarihi: 17 Ocak 2017

 

HAKKINIZI HELAL EDİN

Geçtiğimiz ay içerisinde yayımlanan kararname ile Eskişehir İl Müftülüğü görevine atanan Bekir Gerek, Nur Camii Külliyesi Konferans Salonunda düzenlenen törenle veda etti. Müftü Gerek, İstanbul İl Müftü Yardımcılığı görevinde iken Kırıkkale’ye atanan Şahin Yıldırım’a görevini dualar eşliğinde devretti. Törende Gerek, Yıldırım’a cübbe giydirdi.

Haber Tarihi: 20 Ocak 2017

 

 

ASIRLIK PROJE GERÇEKLEŞİYOR

Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, Ankara-Kırıkkale-Çorum hızlı tren projesinin hızlı şekilde tamamlandığını söyledi. Asırlık projenin hayata geçtiğini belirten Uslu, “Bunların tamamlanmasıyla birlikte bu bölgelerimizin ekonomisine katkı sağlanacaktır” dedi.

Ülkemizin çok önemli kuzey-güney aksını oluşturan bu hatta yüksek standartlı demiryolu çalışmalarına değinen Uslu, Delice’den itibaren Samsun’a kadar 3 kısım halinde ihale edilen Ankara-Çorum-Samsun hızlı tren projesinin altyapı, üstyapı, elektromekanik, demiryolu etüt, proje, mühendislik ve danışmanlık hizmeti işinin devam ettiğini vurgulayarak, “Memleketimizin asırlık beklentisini gerçekleştiriyoruz.

Haber Tarihi: 23 Ocak 2017

 

SOLOTÜRK'TEN TARİHİ REKOR

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın gözbebeği, vatan nöbetini gökyüzünde tutan demir pençeli çelik kanat olan ve kuruluşunun 5’inci yıl dönüm etkinliğinin ilkini Kırıkkale’de gerçekleştiren SOLOTÜRK pilotları, 2017 yılı gösteri sezonu hazırlıkları kapsamında "yavaş uçuş" hareketinde F-16'yı havada 100 knotta (180 kilometre/saat) tutmayı başararak bir rekora imza attı.

 

HAVADA TUTMAYI BAŞARDI

Dünyada F-16 uçağıyla gösteri yapabilen sayılı akrobasi timlerinden Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığının gösteri ekibi SOLOTÜRK, tarihi bir rekora imza atarak, "yavaş uçuş" hareketinde F-16 uçağını havada 100 knotta (180 kilometre/saat) tutmayı başardı.

2011 yılından beri Türk bayrağını dünya semalarında gururla taşıyan SOLOTÜRK ekibi, F-16'yla gösteri yapan ABD, Hollanda, Belçika, Polonya ve Yunanistan'ın gösteri paketlerinde yer almayan "yavaş uçuş" hareketini, kurulduğu 2011 yılından beri gösterilerde sunuyor.

Haber Tarihi: 26 Ocak 2017

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 653 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.