1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. 2017 Yılında Kaybettiklerimiz (45)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

2017 Yılında Kaybettiklerimiz (45)

A+A-

     Değerli okurlarımız!

     2017 yılında kaybettiklerimiz yazılarının son günü…

     2017 yılında aramızdan ayrılanlar sinema dünyasından, tiyatro dünyasından, medya dünyasından, edebiyat dünyasından ve televizyon dünyasından ünlü isimlerdi.

  Çoğu sanatçılarımız çocukluğumuzdan beri bizimle birlikte evimize konuk oldular. Radyo seslendirmelerinde, beyazperde de, televizyon ekranlarında, gazete ve dergilerde…

      Kimilerini fotoğraflarını görünce hatırlayacağımız ünlülerdi…

      Bu yetişen değerli insanlar bir dönemin ürünümüydü acaba! Bazen düşünüyorum bu güzel değerlerin yerini dolduracak gençler yetişir mi? yetişiyor mu? diye!

      Ölüm tarihlerine göre sıralayarak yazmaya başladık. Ancak insan yükü ağır denir. Fakat yokluğu da ağır geliyordu insanlarımıza… Tahammülümüz yoktu. Bir daha göremeyeceğimiz bu değerleri bir kez daha hatırlamak, birkaç satırla da olsa yeniden tanımak nedense zor geliyordu. Zaman zaman duyar gibi olmuştum ve kulağıma da gelmişti. “Daha bitmedi mi bu ölenler” diye!

     Üzüntülerimi duyarlı okurlarımızla paylaşmak için söylüyorum. Az değil! Araştırmalarımda 2017 yılında kaybettiğimiz 54 değerli insanı tespit ettim. Çoğunun ölümünden dahi haberimiz olmamış onu gördüm. O nedenle de her yılın başladığında, geçmiş yılda kaybettiklerimizi birlikte hatırlayalım ve yakınlarına başsağlığı dileyelim demiştik.

     Dadaloğlu gibi; “Ölen ölür kalan sağlar bizimdir” diyelim o zaman…

     Herkese sağlıklı ve mutlu bir yaşam dileğiyle…

*     *     *

Ayşe SELEN!

alaattin-karaer--kose-yazisi-046.jpg

2017 yılında, yaş gününe iki gün kala en son bizlerden ayrılan isim tiyatro sanatçısı, yazar ve çevirmen Ayşe Selen oldu. 

     01 Ocak 1955 yılında Ankara’da doğdu. Eğitim hayatını İstanbul Avusturya Kız Lisesi ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nde mezun olarak tamamladı. Yüksek Lisan ve doktorasını yapmış ve Don Kişot Casting ajansına bağlı olarak çalışmıştır.

     Kitapları: Telif: Tiyatro Oyunları Sözlüğü 3 Yabancı Oyunlar Antolojisi

Tiyatrotem Oyunları-3/Gündüz Niyetine-Sezonun Kabusu (2014 Şahsuvar Aktaş ile).

     Çevirilerinden bazıları: Zincire Vurulmuş Übü (Jarry, Alfred). Kurbağalar (Aristophanes), Dönüş Yolu (Remarque, Erich Maria), Soruşturma (Salomon, Ernst von), Toplu Oyunları -1 /Hamburg Prensi- Küçük Katherine (Heinrich von Kleist’den)

     Oynadığı Tv dizilerlerinden bazıları: İstasyondaki Pastahane, Ne Olur Ayrılalım, Azap, İzdivaç, Leyla ile Mecnun, Kapalı Çarşı, Çin Geçidi, Aşk Yakar, Sessiz Fırtına, Gülpare, Boncuklu Kadın, Son Osmanlı, Kavak Yelleri, Doktorlar, Çoban Yıldızı…

     Oynadığı sinema filmleri: El Yazısı, Usta, Böcek, Faize Hücum.

     Oynadığı tiyatro oyunlarından bazıları:  Dünyanın Yemeği, Sezonun Kabusu, Biz Küçükken Babamla Oyun Oynardık, Hakiki Gala, Nasıl Anlatsak Şunu, Alem Buysa Kral Übü, Böyle Devam Edemeyiz, Lahana Sarma, İyi Hava Kötü Hava, Adam Adamdır, Kırmızı Burunlu Dünya, Sakıncalı Piyade, Yer Bakır Gök Bakır, Muhteşem Serseri, Yasaklar…

      Oyuncu yazar ve çevirmen eşi Şahsuvar Aktaş’la birlikte 2000 yılında kurdukları TiyatroTem’de “Aşk, Ayrılık ve Başka Şeyler” isimli oyunu sergilemeye devam ediyorlardı.

     Ancak eşi 21 Kasım 2017 tarihinde; “Ayşe Selen’e konan zatürree teşhisi nedeniyle 29 Kasım’da “Aşk, Ayrılık ve Başka Şeyler’in gösterimi iptal edilmiştir. Nekahat döneminden sonra en kısa süre içerisinde buluşmak dileğiyle, sağlıkla.” demişti.

     Ancak, akciğer kanseri nedeniyle 30 Aralık 2017 tarihinde aramızdan ayrıldı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

 

Bu yazı toplam 693 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.