1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. 2017 Yılında Kaybettiklerimiz (44)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

2017 Yılında Kaybettiklerimiz (44)

A+A-

alaattin-karaer--kose-yazisi-045.jpg

"Hekimlik gönül işidir, aşk işidir.”

     Dünya çapında önemli araştırmalara imza atan, akademisyen, genel cerrahi, ortopedi, çocuk cerrahisi, travmatoloji, el cerrahisi uzmanı, ünlü Prof. Dr. Rıdvan Ege’yi de hatırlamadan geçmeyelim.

     1925 yılında Denizli’de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Denizli’de tamamladı. 1948 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini Pekiyi derecede bitirdi. Bir yıllık Gülhane stajından sonra iki buçuk sene Erzincan’da, altı ay Diyarbakır’da uçuş hekimi olarak görev yaptı.

    Türkiye’de Genel Cerrah olduktan sonra Ortopedi ve Travmatoloji için 1955 yılında Amerika’ya Colombia Üniversitesi’ne gitti. 1959 yılında Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı olarak yurda döndü.

    Gülhane’de 1961 yılında ilk kez kurulan Ortopedi ve Travmatoloji Kliğinin başına getirildi. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi Kliniğinde ki tek Ortopedi ve Travmatoloji üyesinin hastalanması üzerine, Bakanlar kurulu kararıyla beş yıl burada görevlendirildi.

     1962 yılında bir yıl süreyle Harvard ve Colombia Üniversitesi’nde çalıştı.

     1968 yılında Fullbrigt Programı ile Amerika’ya Southern California ve Colombia Üniversitesi’ne El Cerrahisi için gönderildi.

     Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı, Ankara ve Gazi Üniversiteleri Senato ve Üniversiteler arası kurul üyeliği, Kazaları Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Gülhane Askeri Tıp Akademisi, Ankara, Antalya ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanlıkları, Birleşmiş Milletler, 1981 yılı Sakatlar Yılı Teknik Direktörlüğü, Dünya Sağlık Teşkilatı Danışmanlığı, Kızılay Yönetim Kurulu üyeliği gibi görevlerde çalışmıştır. Antalya ve Gazi Üniversiteleri Tıp Fakültelerinin kuruluşuna ve yasalarının çıkmalarına öncülük etmiştir.

     College of International Surgery, IFSSH (Uluslar arası El Cerrahisi Dernekler Federasyonu), FESSH (Avrupa El Cerrahisi Dernekler Federasyonu),  EFORT ( Avrupa Ortopedi ve Travmatoloji Dernekleri Federasyonu) Yönetim Kurulu veya General Consoul ve SICOT International Comitee üyesiydi. Japon El Cerrahi Derneği Onursal üyesiydi. SICOT Direktörlüğü yapmıştır. MMOT (Akdeniz ve Ortadoğu Ortopedi ve Travmatoloji Birliği) kuruculuğunu ve 12 yıl başkanlığını yapmıştır. 8 yıl boyunca IAATM (Uluslar arası Kazalar ve Tıbbi Trafik Birliği Genel Başkanlığını yapmıştır.

    2001 yılında 2 bin kişinin katıldığı 8. Dünya El ve Üst Ekstremite Cerrahi Kongresi Başkanlığını yapmıştır.

    2005 yılında 3 bine yakın ortopedistin katıldığı İstanbul’daki 23. Dünya Ortopedi ve Travmatoloji Kongresi’nin Başkanlığını yapmıştır.

    Mesleği boyunca 26 ülkeye konuşmacı olarak davet edilmiştir.

    8 yabancı ülkeden bir çok madalya, plaket, bilim kurulu onursal üyeliği ödüllendirmeleri almıştır.

    1999 yılında Ankara’da Ufuk Üniversitesini kurdu.

    Kendisi, eşi ve kızı adına Ankara ve İzmir’de Anadolu, İlkokul ve Anadolu Liseleri yaptırdı ve Milli Eğitim Bakanlığı’na bağışladı. Başkanı olduğu Türkiye Trafik Kazaları Yardım Vakfı’nın aracılığı ile kurulan Dr. Rıdvan Ege Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesini Ufuk Üniversitesine bağlandı.

    Türkiye Trafik Kazaları Yardım Vakfı ve Türkiye Sakatların Rehabilitasyonu Vakfı, Türkiye Ortopedi ve Travmatoloji Derneği, Türk El Cerrahisi Derneği, Türk Modern Cerrahi Araştırma ve Eğitim Derneği gibi Sivil Toplum Kuruluşlarının kurucusu ve başkanı olan Rıdvan Ege, Trafik Güvenliği Yılı Bilimsel Kurul Başkanı olarak birçok ilde çeşitli etkinliklerde bulundu. Ulusal Türk Ortopedi ve Travmatoloji Kongresi; Dr. Rıdvan Ege Teşvik Ödülü adıyla başarılı ortopedistlere ödül vermektedir.

    Prof. Dr. Rıdvan Ege’nin hayatı, kurucu ve onursal balkanı olduğu Türk Ortopedi ve Travmatoloji Derneği tarafından belgesel yapıldı. Hayatından çeşitli kesitler, çok sayıda fotoğrafı ve özel röportajlarının bulunduğu belgeselde, hekimlik, akademisyenlik ve bilim insanı olabilmek için bir kişide nelerin bulunması gerektiğine dair açıklamaları öne çıktı.

    Belgeselde yer alan röportajda şu değerlendirmelerde bulunmuştu: “Hekimlik gönül işidir, aşk işidir. Hekimin, yüreğinde bir sıcaklık olacak; İyi bir akademisyenin de özverili olması, fedakar olması gerekir. İyi bir bilim adamı zengin olmayabilir fakat gönlü zengindir.”

    47.470 sayfa tutan 16 tanesi İngilizce, 111 Kitap, 316 araştırma ve çalışma yayınlamıştır. Türkçe dışında yayınlanan iki derginin sahibi ve editörü, iki derginin de editörlerinden olmasının yanı sıra co-editörüydü.

    Bazı ödülleri:

    1996 – Türkiye’nin En Başarılı Vakıf Başkanı Ödülü.

    1996 – Tübitak Hizmet Ödülü.

    1996 – Dünya Tıbbına Hizmet, Gerin Madalyası.

    1998 – Olimpiyat Komitesi Kariyer Dalı, “Fair Play” Bilim Dalı büyük ödülü.

    2001 – Selçuk Üniversitesi, Fahri Bilim Doktorası Ünvanı.

    2002 – Türkiye’nin En Başarılı Vakıf Başkanı Ödülü.

    2006 – Japon El Cerrahisi (JSSH) Onursal Üye Ödülü.

    Bazı eserleri:

    Atatürk ve Cumhuriyet Dönemi Sağlık Hizmetleri.

    1981 Uluslar arası Sakatlar Yılı ve Türkiye.

    Alkol ve Trafik Kazaları.

    Trafik Suçları ve Ceza Paneli.

    Sakatlar ve Önlenme, Tedavi ve Topluma Kazandırılması.

    Türkiye’de ve dünyada önemli bilimsel çalışmalara imza atan Prof. Dr. Rıdvan Ege 08 Haziran 2017 tarihinde 92 yaşında aramızdan ayrıldı.

    Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

 

 

 

 

 

Bu yazı toplam 578 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.