1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. 2017 Yılında Kaybettiklerimiz (43)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

2017 Yılında Kaybettiklerimiz (43)

A+A-

Ahmet CEMAL!

alaattin-karaer--kose-yazisi-044.jpg

      Alman edebiyatından çok sayıda eseri Türkçeye kazandıran, roman, öykü ve denemeleriyle tanınan ve Türk edebiyatına çevirmen ve yazar olarak büyük katkılarda bulunan Ahmet Cemal’i neredeyse unutuyorduk.

      1942 yılında İzmir’de doğdu. Sankt Georg Avusturya Lisesi’ni ve İstanbul Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Aynı fakültede asistanlık yaptı. 1979 -1981 yıllarında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Filolojisinde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1981 -10985 yıllarında Çeviri Dergisinde genel yayın koordinatörlüğü ve yayın yönetmenliği yaptı. İstanbul Avusturya Kültür Ataşeliği’nde danışmanlığı yaptı. Bilim-Felsefe yayınlarında genel yayın danışmalığı yaptı. Anadolu İletişim Bilimleri Fakültesi Sinema-Televizyon bölümünde sanat tarihi ve estetik, aynı üniversitenin Devlet Konservatuarında dünya tiyatro tarihi ve çağdaş tiyatro, Güzel sanatlar Fakültesinde de sanat kavramları dersleri verdi.

     Cumhuriyet gazetesinde yıllarca köşe yazarlığı yaptı. 2013-2014 akademik yılında Nazım Hikmet Akademisi’nde “Sanatın, Bilimin ve Edebiyatın Toplumsal tarihi”, “Başlangıçtan Günümüze Düşüncenin Gelişmesi”, “Estetik” başlıklı dersleri verdi. Haziran 2014’te Akademi’den ayrılarak İstanbul Moda’da öğrencileri ile birlikte Ahmet Cemal Kültür Atölyesi’ni kurdu. İlerihaber.org’da köşe yazarlığı yapıyordu.        

     Telif ve çevir yazıları, Cumhuriyet, Dünya, Politika, Yeni Ortam gazeteleri ile Yeni Ufuklar, Gergedan, Argos, Yeditepe, Yazko Edebiyat, Varlık, Türk Dili, Somut, Milliyet Sanat dergilerinde yayımlandı. Yazko Çeviri dergisini yönetti.

     Eserleri:

     Öykü: Dokunmak.

     Şiir: Geçmiş Bir Dua Kitabından.

     Roman: Kıyıda Yaşamak.

     Derleme: Gece Öyküleri.

     Oyunları: “Ben, Nazım, Yaşarken”, “Ölürken, Deliliğe Övgüye Methiye.”

     Deneme ve makaleleri: Odak Noktasında Yaşananlar, Yaşamdan Çevirdiklerim, Şeref Bey Artık Burada Yaşamıyor, Bizi Yaşatanlar ve Öldürenler, Aradığımız Tiyatro, Oynamak Varken, Sanat Üzerine Denemeler, İnsana Dönmek, Giderayak, Lanetlenmiş Ağustos Böcekleri, Okuyan Gençliğe Mektuplar, Önce Şairleri yaktılar.

     Türkçeye eserlerini çevirdiği yazarlar: Ingeborg Bachmann, Walter Benjamin, Bertolt Brecht, Hermann Broch, Elias Canetti, Paul Celan, Ernst Fischer, Goethe, E.H. Gombrich, Friedrich Hölderlin, Franz Kafka, Heinrich von Kleist, Georg Lukacs, Robert Musil, Friedrich Nietzsche, Novalis, Erich Maria Remerque, Rainer Maria Rilke, Friedrich Schiller, Anna Seghers, Manes Sperber, Georg Trakl ve Stefan Zweig…

     Çeviri kuramı, estetik, sanat tarihi, kültür eleştirisi ve edebiyat üzerine makaleler yazdı. Aynı konularda Avusturya’da, Viyana ve Innsbruck üniversiteleriyle, Avusturya Edebiyat Kurumunda konferanslar verdi.

     Ödülleri:

     - Türk kültürüne yaptığı hizmetler nedeniyle Anadolu Üniversitesi tarafından Fahri Doktor unvanı.

     - Avusturya Cumhurbaşkanı tarafından Avusturya Federal Cumhuriyeti Altın Liyakat Nişanı.

     - Türkiye Cumhuriyeti ve Federal Almanya Cumhuriyeti tarafından ilk kez düzenlenen “Tarabya Çeviri Ödülleri” çerçevesinde Almancadan Türkçeye çeviri dalında büyük ödül.

     - “Lanetlenmiş Ağustos Böcekleri” adlı deneme kitabıyla Türkiye gazeteciler Cemiyeti 2012 Edebiyat ödülü.

     - Türk Dil Kurumunun kuruluşunun 80. yıl dönümü nedeniyle Dil Derneği tarafından 80. Dil Bayram ödülü.

     - Hermann Broch’tan yaptığı “Vergilius’un Ölümü” başlıklı roman çevirisi ile edebi çeviri dalında Avusturya Büyük Devlet Ödülü.

    - TÜYAP tarafından on sekizincisi düzenlenen İzmir Kitap Fuarının Onur Yazarı seçildi.

     01 Ağustos 2017 tarihinde 75 yaşında aramızdan ayrıldı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

 

 

 

Bu yazı toplam 430 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.