1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. 2017 Yılında Kaybettiklerimiz (37)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

2017 Yılında Kaybettiklerimiz (37)

A+A-

Haydar ORHAN!

alaattin-karaer--kose-yazisi1-032.jpg

Öğretmen hareketinin önderlerinden eğitimci Haydar Orhan’da aramızdan ayrıldı.

         TÖB (Türkiye Öğretmenler Birliği) kurucu genel başkanı, 1928 yılında Nevşehir’de doğdu.   Kayseri Pazarören Köy Enstitüsü’nden mezun olduktan sonra, Ankara Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü’nde öğrenimini sürdürdü. Köy Enstitülerinin kapatılmasından sonra, Nevşehir’in değişik ilçe ve köylerinde öğretmenlik yaptı.

         12 Mart 1970 askeri darbesinin ilan edilmesiyle birlikte Türkiye’deki sendika ve derneklerin neredeyse tamamı kapatılmış ve faaliyetleri yasaklanmıştı.  TÖS (Türkiye Öğretmenler Sendikası) kapatılmış ve Genel Başkanı,  Eğitimci-Yazar Fakir Baykurt tutuklanmıştı. Sıkıyönetim Sendikanın tüm malvarlığına el konulması için kayyum atamıştı.

         Bu esnada, Türkiye’nin bütün merkezindeki TÖS (Türkiye Öğretmenler Sendikası) şube temsilcileriyle bir araya gelen Haydar Orhan, arkadaşlar ile birlikte 3 Eylül 1971 tarihinde TÖB’ü (Türkiye Öğretmenler Birliği) kurdular. Genel başkanlığına da Haydar Orhan getirildi.

         Yasal sorunlar nedeniyle TÖB’den (Türkiye Öğretmenler Sendikası) 1972 yılında TÖB-DER’i (Tüm Eğitim Öğretim Emekçileri Birleşme ve Dayanışma Derneği) kurma kararı aldılar.

     Haydar Orhan, sendikal mücadelenin yanında, pahalılığa karşı etkin mücadele verdi. Üreticinin  HALKKOOP şubelerini açarak tüketim ürünlerinin üreticiden tüketiciye aracısız şekilde ulaşmasına da ön ayak oldu. Bu faaliyetleri nedeniyle, 12 Eylül askeri darbesi tarafından ‘halkı örgütlü mücadeleye teşvik etmek ve kominizim propagandası’ yapmak suçlamasıyla tutuklandı.

     Eğitim-İş’in 2106 yılı Fakir Baykurt Onur Ödülü’nün sahibidir.

     Yaşamı boyunca sendikal mücadeleye ve eğitim dünyasına katkıları ile ışık tutan, iyi bir öğretmen olarak da çocuklarına ve öğrencilerine örnek olan eğitimci 30 Kasım 2017 tarihinde 89 yaşında aramızdan ayrıldı.

       Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

*     *     *

Süleyman DİLBİRLİĞİ!

alaattin-karaer--kose-yazisi2-029.jpg

 

Yeni tanımıştık Süleyman Dilbirliği’ni!

     “Ayla” filmiyle gündeme gelmiş, Koreli Eunja Kim’in manevi babası, Kore Gazisi Astsubay Süleyman Dilbirliği’ni de anmadan geçmek istemedim.

     Astsubay Süleyman Dilbirliği, Birleşmiş Milletler’in yardım çağrısıyla Türkiye, Kore’ye 17 Ekim 1950 tarihinde General Tahsin Yazıcı komutasında 5090 kişilik bir tugaydaki askerlerden biri olmuştu.

    Annesi ve babası öldürülmüş Koreli bir kız çocuğunu ölümden kurtaran ve çocuğa 15 ay boyunca kendi çocuğu gibi bakan Süleyman Dilbirliği, Türkiye’ye dönmek zorunda kalıp bir daha Ayla’dan haber alamamış ve yıllar sonra Ayla adını verdiği kızı 60 sene sonra görmüştü.

     “Ayla” filmiyle hikayesi beyaz perdeye aktarılan Koreli Eunja Kim’de manevi babasını tedavi gördüğü hastanede ziyaret etmişti. Manevi babasını görünce gözyaşlarına boğulmuştu.
     “Ömrümü hep onu özleyerek geçirdim. Ondan ayrı yılların ardından tekrar görüştüğümüzde çok yeni duygular yaşadım ve çok mutlu oldum. Harika duygular yaşadım. 2010 yılında kavuştuk ve ondan sonra iki üç defa daha buluştuk, buluşmadığımız yıllarda ise birbirimize mektuplar yazdık” demişti.
     2017 yılında, yönetmenliğini Can Ulkay’ın, senaristliğini Yiğit Güralp’ın yaptığı “Ayla” filmin çekimleri sırasında, kahramanların hala hayattaydı.

     Film, zamansız, mekansız, dil-din ve ırk tanımadan vicdanın nasıl da gerçek bir sevgiyle insanları buluşturabileceğini ve savaşa rağmen gerçek insanlığın nasıl da birleştirici olabileceğini, Türk insanının güçlü gönlü ve ruhunu yansıtan bir gözle anlatıyor.

     Kore Savaşı sırasında, dünyanın öbür ucunda, anne ve babası ölmüş minik bir çocuğun hem Türkleri hem Güney Korelileri hem de Amerikalıları aynı duygularda, nasıl büyük bir içtenlikle buluşturduğunun hikayesini perdeye taşıyan Ayla, savaşın acı koşullarında, ismi gibi ay yüzlü Ayla ile ay yıldızlı bir askerin tarihe mal olmuş 65 yıllık hikayesini anlatıyor.

     Yaşadıkları herkesi etkileyen Kore gazisi Astsubay Süleyman Dilbirliği 07 Aralık 2017 tarihinde 91 yaşında,  65 yıllık 85 yaşındaki hayat arkadaşı eşi Nimet Dilbirliği ise bir gün sonra aramızdan ayrıldı. İkisi birlikte, son yolculuklarına uğurlandılar.

         Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

 

Bu yazı toplam 601 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.