1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. 2017 Yılında Kaybettiklerimiz (32)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

2017 Yılında Kaybettiklerimiz (32)

A+A-

Erdoğan OKYAY!

alaattin-karaer--kose-yazisi1-030.jpg

Atatürk Ölmedi

 

Atatürk ölmedi yüreğimde yaşıyor
Uygarlık savaşında bayrağı o taşıyor
Her gücü o aşıyor.
Türklüğe güç veren devrimler senin
Yurduma çizdiğin aydın yol senin
Gençlik senin sen gençliğinsin
Ölmedin ölemezsin.


     “Atatürk ölmedi yüreğimde yaşıyor”, Öğretmenim Canım Benim”, Gezsen Anadolu’yu”, Kestane Gürgen Palamut, Altı Yaprak Üstü Bulut”, “Ağacı Kıskanırım”, “Orman Ne Güzel”, “Üç Komşu”, “Merdiven”, “Gelme Kış Gelme” gibi şarkıları duymayanımız, bilmeyenimiz yok gibidir.

     Bizler göçüp gideceğiz. Fakat bu şarkılar dünya durdukça, dillerden düşmeyecek. Bu şarkıların bestecisi, müzikbilimci Dr. Erdoğan Okyay’da aramızdan ayrıldı.

     1933 yılında İzmir Buca’da doğdu.

     1971 yılında yeni başlamış olan TRT Ankara Televizyonu’nda, süreli çocuk müzik programlarını eşiyle birlikte yaptı. 1961 yılında asistan olarak görev yaptığı Gazi Eğitim Enstitüsü’ne piyano ve okul müziği öğretmeni olarak göreve başladı. Burada Muammer Sun’un da bulunduğu bir grup müzik eğitimcisiyle Türk okul müziğine özgü bir müzik eğitimi ilkelerinin ortaya çıkmasına katkıda bulundu.

     1973 yılında Almanya’nın önemli bilim kuruluşlarından Alexandr von Humboldt Vakfının doçentlik kursunu kazanarak, bir araştırma yapmak üzere 2 yıllığına Almanya Berlin’e giderek, Prof. Kurt Reinhard’ın son doktora öğrencisi olarak Hür Berlin Üniversitesi’nde Müzik Etnolojisi dalında doktorasını yaptı. Türkiye’de en eski müzikoloji bölümü Ege Üniversitesi’nde Dr. Erdoğan Okyay’ın da aralarında bulunduğu müzik bilimcilerce kurulmuştu.

     Vasiyetinde yine çocukları düşündü. İşte Dr. Erdoğan Okyay’ın vasiyeti: Müzik Eğitimcileri Derneğine vasiyetimdir, “Dereden Tepeden Çocuklar İçin Şarkılar” kitabının baskısına, yeni yazdığım şarkılar da eklensin.

     Müzük eğitimi alanında 1957 yılında Okul Müzik Eğitimi, 1973 yılında Dereden Tepeden Çocuklar İçin Şarkılar adlı kitapları yayınlanmıştır.

     Filarmoni dergisinde Okul Müzik Eğitimi başlıklı bir bölümü yönetmiş ve bu dergide pek çok yazı yayımlanmıştır. Ayrıca Opus, Küğ, MÜZED dergilerinde ve Ulus Gazetesinde yazıları yayımlanmıştır.

     Kitapları: Okul Müzik Eğitimi, Dereden Tepeden Çocuklar İçin Şarkılar, Johann Sebastian Bach O Bir Dere Değil O Bir Deniz, Eğitime Tutkulu Bir Besteci Faik Canselen, Cevat Memduh Atlar Müzik Eğitiminin Şövalyesi, Ferid Alnar: Longadan Konçertoya, Nevit Kodallı/Türkülerden Oratoryoya, İhsan Doğramacı.

     15 Ekim 2017 tarihinde aramızdan ayrıldı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

*     *     *

Manolya ONUR!

alaattin-karaer--kose-yazisi2-027.jpg

1975 Türkiye İkinci Güzeli de genç yaşta aramızdan ayrıldı. 1955 yılında doğan güzelimiz 1976 yılından 1968 yılına kadar modellik kariyerini sürdürdü. Fransa’da Sorbonne Üniversitesi’nde altı yıl İngilizce, Fransızca, Almanca ve sanat Tarihi eğitimi aldı.

     1990 yılında 35 yaşındayken, 84 yaşındaki, Abdülmecid’in torunu Haydarabad Nizamı Mukarram Bereket Jah ile evlilik yapmış, Bu evliliğinden 1991 yılında, Prenses Nilüfer Jah isimli kız olmuştur. Evliliği boyunca Hindistan ve Avustralya’da yaşadı. 1994 yılında boşanmıştır. Boşandığı eski eşine açtığı tazminat davasından 2006 yılında 5 milyon dolar almaya hak kazanmış fakat paranın hepsini alamamıştır.

     Boşanmadan sonra Türkiye’ye dönüş yapmış, o zamandan beri İstanbul’da yaşamış ve Osteoporoz Hasta Cemiyeti gibi hayır kurumları için çalışmış.

     18 Ekim 2017 tarihinde ani gelişen masif akciğer embolisi tanısıyla hastaneye giden ve tedavisi başlayan eski güzel’in beyin ölümü gerçekleşmiş olup, 25 Ekim 2017 tarihinde aramızdan ayrıldı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

 

 

Bu yazı toplam 534 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.