1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. 2017 Yılında Kaybettiklerimiz (29)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

2017 Yılında Kaybettiklerimiz (29)

A+A-

Şerif MARDİN!

alaattin-karaer-kose-yazisi2.jpg

Türk modernleşmesi, din ve siyaset, Osmanlı’nın son dönemindeki siyasi gelişmeler ve Jöntürkler üzerine yaptığı çalışmalar ile ülkemizin en önemli sosyologlarından, akademisyen, düşünür ve siyaset bilimci Prof. Dr. Şerif Mardin 2017 yılında kaybettiklerimizden!

     Mardinli demeye gerek yok sanırım, soyadından da belli oluyor. 1927 yılında İstanbul’da doğdu. Her biri kendi alanında başarılı olmuş bir Mardinli bir aileden geliyor. 

     İstanbul Galatasaray Lisesi’nde başladığı orta öğrenimini ABD’de tamamladı. Stanford Üniversitesi Siyasal Bilimler Bölümü’nü bitirdikten sonra, yüksek lisans eğitimini John Hopkins Üniversitesi’nde yaptı. Doktorasını Stanford Üniversitesi Hoover Institute’de “Jöntürkleri’in Siyasi Fikirleri” başlıklı tezle tamamladı.

     Ankara Üniversitesi’nde 13 yıl hocalık yaptıktan sonra Boğaziçi Üniversitesi’nde İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nin kurucu Dekanlığını ve Sosyoloji Bölümü Başkanlığı yaptı.

Daha sonra yaklaşık 13 yıl Washington’daki American University’de İslam Araştırmaları Merkezi Başkanlığını yürüttü. Sonra Türkiye’ye Sabancı Üniversitesi’ne Tanzimat Dönemi Türk Düşüncesi hakkındaki çalışmalarını geliştirerek bir programın başına geçti.

     2011 yılında kendisine “Eneritus” unvanı verildikten sonra da çalışmalarını sürdürdü. Çeşitli Tv kanallarında insan, tarih, sosyoloji, popiler kültür konularında sohbet programlarına katıldı. ODTÜ Prof. Dr. Mustafa Parlar Eğitin ve Araştırma Vakfı Yılın Bilim Adamı Ödülü’nü Prof. Dr. Tekin Dereli ile birlikte aldı.

     Eserleri: Siyasi Fikir Çatışmalarında Muhteva Analizi, Panel – B. Said Nursi, Etik Din ve Laiklik, Din ve İdeoloji, Bediüzzaman Said Nursi Olayı/Modern Türkiye’de Din ve Toplumsal Değişim, Jön Türklerin Siyasi Fikirleri, Siyasal ve Sosyal Bilimler, Türk Modernleşmesi, Türkiye’de Din ve Siyaset, Türkiye’de Toplum ve Siyaset, Yeni Osmanlı Düşüncesinin Doğuşu.

     06 Eylül 2017 tarihinde aramızdan ayrıldı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

 

*     *     *
Türkan AKYOL!

alaattin-karaer-kose-yazisi1.jpg

     Ülkemizin ilk kadın bakanı, ilk kadın rektörü, tıp doktoru ve siyasetçi Türkan Akyol, 1928 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Erenköy Kız Lisesinden mezun olduktan sonra, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. Aynı Fakültede asistan olarak çalışmaya başladı.

     1959-1962 yılarında ABD’nin New York şehrinde, Albert Einsrein Tıp Fakültesi’nde eğitimini sürdürdü. 1964 yılında göğüs hastalıkları ana bilim dalında doçent, 1969 yılında profesör oldu.     Ankara Üniversitesi Senatosunda fakültesini, Üniversitelerarası Kurulda Ankara Üniversitesini temsilen yer aldı. Binlerce doktor ve uzman hekim yetişmesinde görev aldı. Ülkemizin veremle savaşında, göğüs hastalıkları alanında tıp fakültesinde uzun yıllar görev yaptı.

     1971 yılında Türkiye’nin ilk kadın Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı olarak göreve getirildi. 12 Mart 1971 Silahlı Kuvvetler muhtırası ardından Nihat Erim’in kurduğu 33. Hükümette Sağlık Bakanı olarak görev aldı.  Daha sonra parlamento dışından görev verilen 10 bakan arkadaşıyla hükümetten istifa etti ve üniversite kliniğine döndü. 1980 yılında Türkiye’nin ilk seçilen kadın rektörü olarak üniversitenin başına geçti. 1980 yılında Ankara Üniversitesi rektörü oldu.

     1982 yılında emekliye ayrıldı ve 1983 yılında Sosyal Demokrasi Partisi’nin kurucuları arasında yer aldı. Genel başkan yardımcısı oldu. Partisi, Halkçı parti ile birleşerek Sosyal Demokrat Halkçı Parti adıyla yeniden örgütlenince bu partide de merkez karar organı üyesi olarak görev aldı. 1987 yılında bu partiden 18. dönemde İzmir milletvekili olarak meclise girdi. Milletvekili oldu.

     1993 yılında Tansu Çiller’in kurduğu 50. Hükümette DYP-SHP koalisyonunda milletvekili olarak Kadın ve Çocuktan Sorumlu Devlet Bakanı olarak bir kez daha görev aldı.    

     Bursa’da 1995 yılında Sağlık Bakanlığına bağlı olarak açılan Göğüs Hastalıkları Hastanesine, Türkan Akyol Göğüs Hastalıkları Hastanesi adı verilmiştir.

     07 Eylül 2017 tarihinde tedavi gördüğü hastanede 89 yaşında aramızdan ayrıldı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

 

 

 

 

Bu yazı toplam 498 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.