1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. 2017 Yılında Kaybettiklerimiz (17)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

2017 Yılında Kaybettiklerimiz (17)

A+A-

Payidar TÜFEKÇİOĞLU!

alaattin-karaer--kose-yazisi-028.jpg

Genç bir sanatçı daha aramızdan ayrıldı.

     Sinema ve tiyatro oyuncusu Payidar Tüfekçioğlu 1962 yılında İzmir’de doğdu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet konservatuarı tiyatro bölümü mezunudur. Eğitiminden sonra Devlet Tiyatroları’nda çalışmaya başlamıştır. Bursa Devlet Tiyatrosu, Adana Devlet Tiyatrosu, Antalya Devlet Tiyatrosu ve İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda çalışmıştır.  2009 yılında İstanbul Devlet Tiyatroları’ndan emekli olmuştur. 

     Ödülleri:

     2000 – Avni Dilligil En İyi Erkek Oyuncu (Bağla Şu İşi)

     2007 - Afife Tiyatro Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu (Yer Altından Notlar).

     Payidar Tüfekçioğlu sinema filmleri ve dizilerde birçok karakteri de seslendirmiştir.

     Seslendirdiği oyunculardan bazılar: Bruce Willis, Sylvester Stallone, Alain Delon, Samuel L. Jackson, Morgan Freeman, Marcello Mastroianni, Yul Brayner, Paul Newman…

     Deli Yürek dizisinde Kenan İmirzalıoğlu, Sağır Oda dizisinde Orhan Kılıç, Şefkat dizisinde Mert Kılıç…

    Oynamış olduğu diziler: Ölümsüz, Aşk, Naciye’yi Kim Sevmez, Hünkarın Bir Günü, Yunus Emre, Kurtlar Vadisi Pusu…

    Deniz Bekliyordu sinema filminde de rol almıştır.

    Oynadığı tiyatro oyunlarından bazıları: Yer Altından Notlar, Amadeus, Otel, Haydutlar, Teneke, Barış, Yaprak Dökümü, Yedi Kocalı Hürmüz, Tohum ve Toprak, Bebek Uykusu, Danton’un Ölümü…

     Özel bir hastanede tedavi gören ve karaciğer nakli için donör bekleyen ünlü oyuncu, 17 Mayıs 2017 tarihinde aramızdan ayrıldı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

 

*     *     *

Doğan HEPER!

alaattin-karaer--kose-yazisi2-024.jpg

     Genç bir sanatçı daha aramızdan ayrıldı. Abdi İpekçi’nin istemiyle tırmanmaya başladığı Babıali Yokuşu’nda 50 yıl gibi uzun süre aynı gazetede çalışmanın “Milliyet benim hayatım” diyebilmenin gururunu taşıyan duayen gazeteci Doğan Heper 1937 yılında İstanbul Aksaray’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü’nü de bitirdi.

     1964 yılında Abdi İpekçi’nin isteği ile Milliyet kadrosuna girdi ve muhabirlik, sayfa sekreterliği, sorumlu müdür, yazı işleri müdürlüğü, genel yayın yönetmenliği, murahhas üyelik, icra kurulu başkanlığı, yönetim kurulu üyeliğine kadar birçok kademede görev yaptı. Milliyet Gazetesinde Abdi İpekçi’den sonra en uzun süre genel yayın yönetmenliğinde bulundu.

     Milliyet’le 50 Yıl kitabında Türkiye basınının efsane ismi.

     Doğan Heper, Türkiye basınında çok önemli bir ekol oluşturmuştur.

     Milliyet’le özdeşleşen gazetecilik yaşamını kaleme aldığı “Milliyet’le 50 yıl” kitabında toplamıştır. Meslekte yaşadıklarını gelecek kuşaklara aktaracak önemli bilgileri okuyucuyla paylaşmıştı. “Gazetecilerin bir eksiği var. Okurlar bizi yazdıklarımızla, haberlerimizle, köşe yazılarımızla tanıyorlar. Ama gazetenin içini bilmiyorlar” sözleriyle kaleme aldığı kitabı anlatan Heper, “Onlara göstermelik faydalı mı faydasız mı, o ayrı bir münakaşa konusu. Ama gazetenin dışını gösterdiğimiz kadar içini de göstermeliyiz” diyordu. Milliyet’le yaşadıklarını yazarken “Yanlış yapmamanın şartı olayların yaşandığı sırada not almak” sözleriyle aktaran Heper, “Olay işlendiği zaman not alınırsa yanlış az olur. Bu hataların az olması için vaktinde not almak lazım. Eğer almasaydım kitap atmasyon olurdu, amiyane tabirle” demişti.

    09 Haziran 2017 tarihinde aramızdan ayrıldı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

 

 

Bu yazı toplam 699 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.